AGÜSPOR, HAFTALAR SONRA KAZANIP MORAL BULDU…

AGÜSPOR, HAFTALAR SONRA KAZANIP MORAL BULDU…

AVRUPANIN YOLU BU MAÇTAN GEÇİYOR

AVRUPANIN YOLU BU MAÇTAN GEÇİYOR

TÜRKİYE ARTİSTİK JİMNASTİK GRUBU YARI FİNAL MAÇLARI YAPILDI

TÜRKİYE ARTİSTİK JİMNASTİK GRUBU YARI FİNAL MAÇLARI YAPILDI

1461 TRABZON-KAYSERİ ERCİYESSPOR:8-1

1461 TRABZON-KAYSERİ ERCİYESSPOR:8-1

AK PARTİ’Lİ KARAYEL: ERKEN SEÇİM GÜNDEMİMİZDE YOK

AK PARTİ’Lİ KARAYEL: ERKEN SEÇİM GÜNDEMİMİZDE YOK

FEN LİSELERİNİN KURULUŞU
 • HASANÇİFTÇİ
  • HASAN ÇİFTÇİ
  • hasanc@kayserihakimiyet2000.com
  • 22 Eylül 2017 - 12:23:31

 1. Dünya Savaşı ile başlayan devletler arasındaki rekabet teknoloji yarışı ABD’nin uzay çalışmaları SSCB’nin uzaya cisim göndermesi ile artan rekabetler neticesi 5-15 Şubat tarihinde 7. Millî Eğitim Şûrası toplantısında o günün Milli Eğitim Bakanı Hilmi İNCESULU zeki, üstün zekalı çocuklar için bir lise açılmasını öneriyor. 3 Nisan 1962 tarihinde 675 sayılı Millî Eğitim Bakanlığı genelgesi ile Fen lisesi açılması komisyonu kuruluyor. Bu kurul ülkenin en değerli kaynakları insan kaynakları bunun en önemli unsuru ise üstün kabiliyetli çocuklarıdır. Çocukları gereği ile çağdaş düzeye gelmeye Türkiye’nin üstün yetenekli önder kişilere ihtiyacı olduğunu üstün kabiliyetli öğrencilerimiz bugüne kadar ihmal edilmiştir. 1963 yılına kadar fen lisesi dörtlü proje olarak milli eğitim bakanlığı Ford Vakfı Orta Doğu Üniversitesi AİD (Milletler Arası Kalkınma Teşkilatı) katılıyor.

Fen Lisesinin Amaçları:

 • Türkiye de fen alanında üstün yetenekli çocukların yeteneklerini geliştirmek zekalarını inkişaf etmek.
 • Türkiye de yüksek öğrenim ve endüstri için gerekli olan araştırmacı elemanların yetiştirilmesine kaynak sağlamak.
 • Ülke düzeyinde gereği duyulan fen eğitiminin geliştirilmesi laboratuvar eğitim araştırma, geliştirme merkezi olmak.

 

Fen lisesi danışma kurulu teşkil ettiriliyor. Bu kurula altısı Ankara Üniversitesinden dördü Orta Doğu Üniversitesinden olmak üzere on öğretim üyesi bilimsel katkılar sağlıyor. Danışma kurulu matematik, fizik, kimya, biyoloji derslerini okutacak 30 öğretmen seçiyor. Zamanla sınavlarla diğer öğretmenler seçiliyor özel eğitim için Amerika’ya gönderiliyor. Fen liselerine milli eğitim bakanlığınca yapılan iki dereceli sınavla 96 öğrenci Ekim 1964 yılında eğitim ve öğretime başlıyor. 1967 yılına kadar fen lisesi yönetim ve denetim kurulu komisyonu yürütüyor. 1982 yılına kadar fen lisesi olarak eğitim faaliyetlerini idame ettiriyor. 1982 yılında Ankara Fen Lisesi olarak isim değiştiriyor.

Günümüz de sayıları hayli artmış birçok ilçelere de fen liseleri eğitim ve öğretime açılmıştır. 2006 yılında Türkiye’nin ilk fen ve teknoloji lisesi İstanbul Bahçeşehir de eğitime açılıyor. Bilim felsefesi mühendislik bilimine araştırma tekniklerine önem veriyor 8 yılda birçok öğrencisini dünyanın en iyi üniversiteleri kabul ediyor.

Şüphesiz ki fen liseleri çağdaş eğitimin öncüsüdür.

İncesu ilçesine açılması düşünülen Fen lisesi Millî Eğitim Bakanlığı genelgesi gereği büyük şehir engeline takılmıştır. Genelge şöyle bahsetmektedir; Fen liseleri illerde ve büyükşehir statüsündeki illerin nüfusu 50.000 üzeri nüfuslu ilçelerde açılabilecek. Ayrıca büyükşehir statüsünde olmayan illerde açılabilmesi için ilçe nüfusunun en az 20.000 ve il merkezi ile birlikte nüfusun en az 200.000 olması gerek. İlçemize fen lisesi açılamamış ilçemiz öğrencileri puanları gereği civar ilçelerimiz fen liselerine gitmektedirler.

Belediye başkanımız Zekeriya Karayolun eğitim hakkındaki hassasiyetini biliyorum İncesu da fen lisesini açacağına inanıyorum. İlçemizde iki adet Anadolu lisesinden biri fen lisesi olmalıydı. Eski ilçe milli eğitim müdürü Mehmet EMİR beyin bu hususta ki çabalarını biliyorum. İncesu hudutlarındaki Kayseri Fen Lisesi Kayseri’ye taşındığında İncesu Fen Lisesi olarak açılabilirdi. Onun yerine Spor lisesi açılmıştır tabii ki bu da önemlidir.

Fen lisesi hakkında bir hatırayı anlatmadan geçemeyeceğim.

Tarım kredi kooperatifleri genel müdürü Mehmet GÖNEN teşkilata memur almak için bölge müdürlüklerinde imtihan açar hayli İncesulu memurun ataması yapılır. Basında dedikodulara şikayetlere yol açar ticaret bakanlığı genel müdür hakkında dava açar durum başbakan Süleyman Demirel’e de intikal eder. İki yönlü soruşturma başlatılır o gün İncesu’nun nüfusu 7.000 genel müdür mahkemeye ve başbakanlığa şu savunmayı yapar. İncesu halkı ve öğrencileri zekidir Ankara Fen Lisesine 91 Öğrenci alınmıştır bu öğrencilerin 11 tanesinin İncesulu olduğunu kayıtları ile mahkemeye ve başbakanlığa ibraz eder. Mustafa Özkan Anadolu Lisesinin açılışında 9. Cumhurbaşkanı Süleyman DEMİREL bu konuyu mizahi bir şekilde dile getirmiştir.

İncesu zekâsı üzerine bir anım daha var

Milli eğitim bakanı yurt dışı öğrenci bursları için yurtdışına göndereceği 1991 yılında Amerikan bursunu 4 öğrenci kazanıyor. 4 öğrencinin 3’ü İncesulu Egemen GÖNEN, Hasan DEMİRAL, Gürhan FİGEN 4. Öğrenci de 2 yıllık araştırma görevlisi olduğu için mahkemelik olmuştur. Bu üç öğrencimiz Amerika’ya gitmişlerdir. Bu nedenlerle İncesu çocukları için İncesu’ya Fen Lisesinin açılaması zaruridir. Seçilmişlerden ve atanmışlardan okulun açılmasını bekliyorum.

İncesu Lisesi: 1973-1974 öğretim yılında lise öğretime açılıyor. Koalisyon hükümetinde Güven Partisinden Turan FEVZİOĞLU başbakan yardımcısı İncesu’ya geliyor Pazar yerinde halk sohbetinde İncesulular lise açılmasını talep ediyor. Fevzioğlu “İncesu’da şartlar müsait değil liseyi açamayız.” Diyor. Bunun üzerine AP ilçe başkanı Bekir ALBAYRAK ilçemiz müftüsü Muzaffer ŞAHİN, ortaokul müdürü Mustafa BAHAR BaşbakanDemirel’e gidiyor lise isteklerini dile getiriyor. Başbakan Süleyman DEMİREL milli eğitim bakanı Orhan Dengiz’e “Orhan İncesu heyeti yanımda şartları yarat liseyi aç” diyor. Mustafa BAHAR hocaya “Gözünüz aydın hayırlı uğurlu olsun sende lise müdürüsün diyor.”  Sonradan Çok Programlı Liseye çevrilmiştir.

İmam Hatip Lisesi: 1975-1976 yılında Karamustafa Paşa mahallesi müftülük binasında eğitime başlıyor 1980 yılında İhsan Aras mahallesinde yapılan yeni binasına taşınıyor. İmam Hatip lisesinin açılış hikayesi başbakan Süleyman DEMİREL çinkur fabrikasını ziyaretinden sonra Niğde üzeri İncesu’ya uğruyor. Parkın içinde bulunan kültür evi o gün belediye hizmet binasıydı Başbakan Demirel balkondan halka konuşma yaptı konuşma yaparken İncesu eşrafından (namı değerşoför Osman) Osman ÇİLSAL BaşbakanDemirel’e sarılıyor. Başbakanım imam hatip okulu istiyoruz diyor. DEMİREL gözünüz aydın İncesulular imam hatip okulunuz açılmıştır telgrafınızı Niğde’den Milli eğitim bakanına çekeceğim diyor.

2017-2018 Eğitim öğretim döneminde bu okulda kız erkek öğrenciler ayrılarak Erkekler Şeyh Turhnasan yurdunda eğitim öğretim görmeye başlamışlardır.

Endüstri Meslek Lisesi: 1970-1971 öğretim yılında ağaç ve metal işleri olmak üzere Bahçelievler mahallesinde pratik sanat okulu açılıyor. Bu okul 1980-1981 öğretim yılında endüstri meslek lisesine dönüşüyor. 2017-2018 öğretim yılında belediye başkanı Zekeriya Karayol’un gayreti ile organize sanayi bölgesine yaptırılan modern binasına taşınıyor.

Anadolu Lisesi: 1994-1995 öğretim yılında Sabahattin Çakmakoğlu okulunda 72 öğrenci ile Karamustafa Paşa Anadolu lisesi eğitime başlıyor. 5 Ekim 2001 tarihinde Mustafa ÖZKAN tarafından yapılan yeni binasına taşınıyor. Ben İncesu spor Başkanlığımda İncesu Yavuz Özkan stadı yapımında öncü olan İsmet Özkan’ın kardeşi futbol federasyonu üyesi Yavuz ÖZKAN adına tertiplediğim 13 yıl devam ettirdiğim Yavuz Özkan Futbol Turnuvasını İsmet Özkan organize ederdi. Bu organizeye başta Vali Ankara da spor ile ilgili bürokratlar gelirdi. 2000 yılında turnuvanın final maçına Müteveffa Yavuz Özkan’ın büyük ağabeyi iş adamı, gazeteci Mustafa Özkan geldi. Turnuva çok hoşuna gitmiş ki turnuva neticesi beni yanına çağırarak “Hasan kardeşimi yıllarca sporda yaşattın kulüp adına benden ne istiyorsun” sözü üzerine ağabey senden üniversite binası yapmanı istiyorum. Özgen Paşa en iyisini istedi dedi belediye başkanı Ali İpiçürük Anadolu lise binamız yok bina yaptırmasını söyledi. Mustafa Özkan tamam dedi. Bugünkü Mustafa Özkan Anadolu Lisesi 9. Cumhurbaşkanı Süleyman DEMİREL tarafından açılışı yapıldı.

Fatma Ömer Arıkan Anadolu Lisesi: 2016 öğretim yılında Gönen kent mahallesinde 136 öğrenci ile öğretime başlıyor. Mahir Köseoğlu’nun eşi Profesör Ayten Hanım anne ve babası adına bu okulu yaptırıyor. Bu öncülüğü belediye başkanı Zekeriya Karayol, Murat Aksoy’un emeği geçmiştir.

Bekir Yazgan Yaşar Çilsal Sağlık Meslek lisesi: Karamustafa Paşa mahallesindeki eski lise binasında 2009 yılında 48 öğrenci ile eğitime başlamıştır.

Spor Meslek Lisesi: 2017-2018 öğretim yılında ilçemiz hudutlarındaki Kayseri fen lisesinin Kayseri’ye taşınması neticesinde yerine İncesu Spor meslek lisesi 90 öğrenci ile öğretime başlamıştır. Okulun açılışında Kaymakam Barış Demirtaş belediye başkanı Zekeriya Karayol, gençlik spor il müdürü Murat Eskici’nin emekleri geçmiştir.

2017-2018 öğretim yılı Türkiye ve ilçemiz öğrencilerine hayırlı uğurlu olmasını dilerim.

 

 • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
 • Kullanıcı Adınız
 • Şifreniz