Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

googleplay
Kayseri Hakimiyet Gazetesi / www.kayserihakimiyet2000.com
AHMET KARAASLAN

FIKRALARIMIZ-2

Bu haber 19 Nisan 2019 - 12:13 'de eklendi ve 70 kez görüntülendi.
FIKRALARIMIZ-2

YA ULAN YORGAN YANACAHTI !..

(Kaynak kişi: Süleyman DEMİRTAŞ)

Gömürgen’den Aziz Eraslan, Ramazan ayında sigara içmek için bir yer ararken Paşa’nın gendisine anlayış göstereceğini düşünerek gapı yı çalmış. Sedire oturduhdan sona:

— Paşam, biliyosun ki oruç dutmuyom. Bana müsaade et de şurada bir cuvara içeyim.

Paşa, gülerek cevap vermiş:

— Ulan Aziz, bir cuvara da bana ver…

İki gafadar keyifle cuvaralarını tüttürürken, Hırsız Memet pat diye içeriye girmiş! Aziz avucunun içinde cuvarasını söndürmüş, Paşa telâşla sırtını dayayıp oturduğu yatahların arasına sohmuş. Paşa, Hırsız Memet’i oradan Çabuh göndermek için yoğun çaba  göstermiş. Hırsız Memet işi uzattıhça, Paşa telâşlanmış. Onu azarla evden govunca Aziz şaşırmış:

— Yahu Paşam, Memet’e çoh hakaret etdin! Adam o sözleri hiç hak etmedi. Sen anlayışlı birisin. Beni şaşırtdın. Bunu neden yaptın?

— Ya ulan, Memet biraz daha galsaydı yorgan yanacahdı! O gelince cuvarayı yatahların arasına sohmuşdum…

 

BAZEN OLUR Kİ

(Kaynak kişi: Ali TÜRKÖZ)

Doktor, yaşlı gadın  hastasına sormuş:

— Neyin var anacığım?

Hasta garnını ovuşdurarah cevap vermiş:

— Ah yavrum ben de bilemiyom! Bazen olur ki, dişin kesmez. Bazen de bardağa goy iç…

 

NEREYE YAHINSA

(Kaynak Kişi:Hasan TOLAĞASI)

Gömürgen Türkmenleri ile Kaynar Nahiyesi Çerkezleri arasında “TOL” denilen yer hakgında anlaşmazlıh çıhmıştı. Her iki taraf da “Tol” adlı mevkiinin gendilerine ait olduğunda ısrar etmişler. Sonunda mahkemelik olmuşlardı. Garar  vermek için mahkemeden gelen heyet, dağda keşif yapmış. Tam bu sırada Kaynar Nahiyesi’nden birisi, şöyle bir fikir yürütmüş:

— Hakim Bey, Tol nereye yahınsa onların olsun!

Gömürgen’den Hacı Müdür’ün Ahmet Ağa da bu fikri destekler biçimde söz söyleyince Çerkezler, Tol’un gendilerine verileceğine inanmışlar.

Hakim, davalı yerin Kaynar’a çoh yahın olması nedeniyle gararı Çerkezler lehine vermek üzereyken Hacı Müdür’ün Ahmet, söz alarah:

— Hakim Bey, bizler iki taraf anlaşdıh. Şimdi siz düşünün. Tol, Gömürgen’e mi yahındır; Kafkasya’ya mı?.. Bizler buraya geleli üç yüz yıl oldu. Üç yüz yıldır bizim olan yeri, Kafkasya’dan daha dün gelen adamlar nasıl sahiplenebilir ki!..”

İşte bu söz, Tol’u Gömürgen’e verdirmiştir.

 

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER