Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
wezEo.png
wezEo.png

SON DAKİKA


googleplay
Kayseri Hakimiyet Gazetesi / www.kayserihakimiyet2000.com
wem8j.png
RECEP ÇALKANER

GAYSERİ  (PAZARLIĞI) TİCARETİ-1

Bu haber 13 Şubat 2019 - 10:45 'de eklendi ve 26 kez görüntülendi.
GAYSERİ  (PAZARLIĞI) TİCARETİ-1

Gayserililer, Gayserinin geçmiş tarihinde sanat ve ticaretinde  rol oynayan kurnaz Rum ve Ermenilerin acımasız pazarlıkları karşısında kendi çıkarlarını korumak o toplumda kabul görmek ve onlarla yarışır hâle gelebilmek için ticaretin püf noktalarını öğrenmek ve alış-verişte kandırılmamak amacıyla bir nevi iktisat dersi almışlardır.

Bu savunma hareketi, zamanla Gayserililerin vazgeçemedikleri bir alışkanlık hâlini almıştır. Birde Gayseri ikliminin kışları sert, yazların kuru sıcak olması da Gayseriliyi “asvataya” (alım-satım) mecbur etmiştir.

Toprakları Erciyesin lavlarından  yanıklaşmış kıraç ve verimsizdir. Tabiatıyla denizi yok ki; deniz ürünlerinden, taşımacılığından, limanından, turistinden kazanabilsin. Verimli toprakları yok ki; hasat kaldırsın, pamuk toplasın. Mevsimleri el vermez ki; meyveler sebzeler yetiştirsin. Hayatı idâme ettirmek için geriye kalan en geçerli yol ticarettir. Bunu da yapabilmenin en büyük sermayesi “Ticaret Sanatını”  iyi bellemek, “Satarken değil, alırken kazanmak”. Az satıp çok kazanmak yerine, çok satıp sürümden kazanmak.

Alım, satımda müşteriye” niyidip-noörüp bişiyler satabilmek”. Örnek “Buyur abi, ni istedin, yardımcı olak, gel abi otur bidene bişi iç çay, gave al, soğukluk gelsin, hadi oğlum hemen abine bişi getir.” Diye çırağına seslenir. Amaç önce gönül almak, müşteriyi memnun etmek, müşterinin dediğine satmak, bu vesile ile müşterinin ayağını alıştırmaktır. Zaten müşteri kazanmak para kazanmak demektir. Bunu iyi öğrenen Gayserili yurdun her yerinde her türlü alış-verişi rahatlıkla yapan, kolay kandırılamayan alım-satımda hep kazanan esnaf ve tüccarlar olmuşlardır.

Amma Gayserilinin Gayseride para kazanması biraz zordur. Alanda satanda Gayserili olunca, tabiri caizse “iki cambaz bir ipte oynamaz” hesabı, kimse kimseden aşırı kâr sağlayamaz. Gayserilinin alış-veriş felsefesi “alış-verişte istenilenin yarısını vermektir.” Çünkü Gayseriliye en ağır gelen; kandırılmaktır… Bir malı alırken , istenilen fiyatın yarısını teklif ettiğinde, satıcı bunu da kabul etse, Gayserilinin içinden;

-Tüh!! Adam  beni gandırdımı nii? Az daa aşşa fiyat virsiydim. Diye geçer.

Satarkende işi zordur Gayserilinin; Az istese, “Kötü mal” derler çok istese “Bahalıcı” derler. Yani ilim işidir Gayseride esnaf olmak. Zaten “Okumam yazmam yok ama Gayseriliyim” sözü Gayserilinin ticaret ilmi bildiğini kanıtlar.

Bir müşteriye nasıl davranılacağını bilir; kimin alıcı, kimin sorucu olduğunu anlar.

Örnek olarak bir elbiseci dükkanını ele alalım.

Elbiseci dükkanında çalışan bir kalfa müşteriye seslenir.

-Buyur aabi niye baktın?

-Şööle baktım arkadaş,

-Ossun abi gel içerden bak,

-Alacak deelim ki,

-Ayıp ittin aabi, almak şart değel, ne dimişler “Almasan da mala bak” meselâ sana bidene dakım elbise virek, önümüz bayram zaten. O zamana gadar bu mallar ateş bahası olur.

-İyide para yok ki.

-Amma yaptın aabi, para diyi yakana mı yapıştık. Oldukça virin, veya taksit yaparık

-Taksidinen olursa olabilir. (Devam Edecek)

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA