BAŞKAN CABBAR HASTA VE YAŞLI ZİYARETLERİNE DEVAM EDİYOR

BAŞKAN CABBAR HASTA VE YAŞLI ZİYARETLERİNE DEVAM EDİYOR

BAŞKAN ÇELİK’İN ÖNEM VERDİĞİ YOL

BAŞKAN ÇELİK’İN ÖNEM VERDİĞİ YOL

MHP MİLLETVEKİLİ ADAYLARI VATANDAŞLA KUCAKLAŞMAYA DEVAM EDİYOR

MHP MİLLETVEKİLİ ADAYLARI VATANDAŞLA KUCAKLAŞMAYA DEVAM EDİYOR

SPOR A.Ş.’NİN ŞAMPİYONU

SPOR A.Ş.’NİN ŞAMPİYONU

MUAMMER YILMAZ’IN KALEMİNDEN DOST DOST DİYE

MUAMMER YILMAZ’IN KALEMİNDEN DOST DOST DİYE

GELELİM G20 ZİRVESİNE…

Önce “G20” ne anlama geliyor?

İngilizce “Group of 20” kavramının kısaltması. Türkçe karşılığı “20 gurubu” olarak vermek mümkün. Ancak ülkemizde genel ifade ile “Gelişmiş 20 ülke” olarak tanımlanır.

G20, 19 ülke ile Avrupa Birliği ülkelerinden oluşur. Değerlendirme ise bir ülkenin gayri safi yurtiçi hasılası üzerinden yapılmasıdır. Diğer bir ifade ile ülkenin Gayri Safi Yurtiçi Hasılası, ekonomik büyüklüğünün birkaç ölçütünden biridir. GSYİH, GSMH’den farklı olarak, bir ülke sınırları içerisinde belli bir zaman içinde, üretilen tüm nihai mal ve hizmetlerin para birimi cinsinden değeridir.

2017 verilerine göre (eğer yanlış bilgi edinmedimse) Türkiye’nin GSYİH rakamı, 20.420 $ olarak görünmektedir. En yüksek rakam, 56.084 $ ile ABD, ikinci sırada ise 53.802 $ ile Suudi Arabistan var. Türkiye ıralamada 6. sırada bulunuyor…

Peki, G20 zirvesinde liderlerin amacı ve gündemi nedir, ya da ne olmalıdır?

Buna cevap verebilmek için, önce “G20″nin amacını bilmek gerekir. G20 gurubu, önce 6 devletin iştiraki ile başlamıştır. Bu devletler, Fransa’da yapılan ilk toplantıya katılan devlet olan Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık, Fransa, İtalya, Almanya ve Japonya ile bir yıl sonra katılan Kanada ile 7 devletin oluşturduğu ve o gün için G7 denilen, sonra da 19 devlet ile AB’yi kapsayan, ekonomiden sorumlu devlet bakanlarından ve merkez bankası müdürlerinden veya bunların dengi devlet görevlilerinden oluşan gurubu, bugün G20 olarak anıyoruz.

G-20 kısaca dünyanın en güçlü ülkelerinin bir araya geldiği ve dünyaya ekonomik olarak yön vermek ve işbirliği sağlamak amacı ile kurulmuştur bir örgüttür.

Elbette bu toplantılarda öncelik, ekonomik konulardır.

Şimdi, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, toplantı sonrası değerlendirmelerine…

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın toplantı sonrası değerlendirmesi şöyle:

“Zirvenin en önemli konusu terörle mücadeleydi. Terörle mücadelede kararlılık vurgusu yaptık, Suriye’de terör adaları oluşmasına izin vermeyeceğiz.

“Para ve maliye alanlarındaki adımlarda mutabık kaldık. Krizlere karşı dayanıklılığı artırmak amacıyla, küresel ve finansal güvenlik ağlarını daha etkili hale getirmek konusunda görüş birliğine vardık.

“Terörle mücadelede eylem planına elimizden gelen desteği vereceğiz. Diğer ülkelerden de bu konuda destek bekliyoruz

“G20 zirvesinde Alman polisinin ortaya koyduğu fedakarlığı görmezden gelemeyiz. Alman polisine teşekkür ediyorum.”

“PKK ve kolları her yıl Avrupa’da haraç topluyor. Ülkemizden kaçan FETÖ’cü teröristler Batı ülkelerini güvenli liman olarak görüyor. Bu milletimizi rencide ediyor. Burada bu tavrın yanlışlığına dikkat çektik. Sınırlarımızın yanı başında terör örgütlerinin silahlandırılmasına sessiz kalmayacağız. Meşru müdafaa hakkımızı kullanmaktan çekinmeyeceğiz.”

“Katar’a yönelik ithamları haksızlık olarak değerlendiriyor, yaptırımları da doğru bulmuyoruz. Dünyadaki her ülke gibi Katar’ın da egemenliğine saygı duyulmalıdır. Daha önce de ifade ettiğim gibi, kardeş kavgasının kazananı olmaz.”

“KKTC ile beraber gerek Annan Planı’nda, gerek mevcut süreçte önde olduk. Ancak tüm çabalara rağmen zirve sonuçsuz kaldı. Sonuçtan büyük üzüntü duyuyoruz. Bu tablo, soruna BM parametreleri çerçevesinde çözüm olmayacağını gösteriyor. Türkiye sorunun çözümüne farklı parametrelerle katkı vermeyi sürdürecek. Çabalar sonuç vermezse, B planı, C planı olacak.”

“Ben şiir okuduğum için hapse girmiş biriyim. Siz herhalde bunu bilmiyorsunuz. Fikir özgürlüğünü iyi biliyorum ve hassasım. Basın mensupları da suç işler. Bu yargının sorunudur. Yargı bu konuda gerekli kararı vermiştir.”

“Söylediğiniz kişi (Selahattin Demirtaş) bir teröristtir. Kürtleri sokağa dökmüştür. Bizim arkamızda YPG var, PKK var diyen bir kişidir. Yargı onlarla ilgili ne karar verirse odur.”.

“Şu anda Türkiye’de, işte neredeyse 20 günü aştı, ana muhalefet partisinin düzenlemiş olduğu sözde bir adalet yürüyüşü var. Devam ediyor. Halbuki sözde adalet yürüyüşünü yapanlar partilerinin içinde genel başkanlığa aday olanlara adaylık hakkı vermiyorlar. Bu tür gariplikleri yaşıyoruz fakat bunların hepsini aşacağız.”

Ve…

Hamburg’da Türk vatandaşlarına hitaben konuş yapmasına izin verilmediği için, toplantı sonrası ülkeye döndü.

Toplantıya katlan G20 üyesi ülkeler miydi, yoksa saraya topladığı guruplardan biri midi, orasını anlamadım…

Yani… küçümsüyor muyum?

Elbette hayır…

Ama “Adalet Yürüyüşü”nü başından beri küçültmeye/küçümsemeye çalışan sizin iktidarınız ve yandaşlarınız…

“Sözde adalet yürüyüşü” diyeceksin, “Gariplikler yaşıyoruz” diyeceksin, yandaş basının seni toplantına 2,5 milyon insanın katıldığını yazacak, sen alanın 2,5 milyon kişilik alan olduğunu belirteceksin, ama İstanbul Valisi 175 bin kişi katıldı diyecek. Yalaka medyan boş alanın fotoğrafını kullanıp “Katılım yoktu” diyecek.

Düşüncesine katılmayabilirsiniz. Mecbur da değilsiniz, ki zaten bildiğinizi okuyorsunuz. En azından “Yav, adam 450 kilometre yürüdü be… Helal olsun” de bari…

  • Etiketler
  • Açıklama
  • Önce “G20” ne anlama geliyor? İngilizce “Group of 20” kavramının kısaltması. Türkçe karşılığı “20 gurubu” olarak vermek mümkün. Ancak ülkemizde genel ifade ile “Gelişmiş 20 ülke” olarak tanımlanır. G20, 19 ülke ile Avrupa Birliği ülkelerinden oluşur. Değerlendirme ise bir ülkenin gayri safi yurtiçi hasılası üzerinden yapılmasıdır. Diğer bir ifade ile ülkenin Gayri Safi Yurtiçi Hasılası, […]
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz