SÜPER LİG KULÜPLERİNE ‘VAR’ EĞİTİMİ VERİLİYOR

SÜPER LİG KULÜPLERİNE ‘VAR’ EĞİTİMİ VERİLİYOR

MELİKGAZİ’DE ÖNCELİK; SERİ, GÜVENLİ VE AKIŞKAN ULAŞIM

MELİKGAZİ’DE ÖNCELİK; SERİ, GÜVENLİ VE AKIŞKAN ULAŞIM

PALANCIOĞLU YOL ÇALIŞMALARINI İNCELEDİ

PALANCIOĞLU YOL ÇALIŞMALARINI İNCELEDİ

ANILARLA YOLCULUK

ANILARLA YOLCULUK

İÇ ÇAMAŞIRINDA UYUŞTURUCU İLE YAKALANAN ZEHİR TACİRİNE 8 YIL 4 AY HAPİS

İÇ ÇAMAŞIRINDA UYUŞTURUCU İLE YAKALANAN ZEHİR TACİRİNE 8 YIL 4 AY HAPİS

GERÇEK NASİHAT
  • OSMANEFEKERE
    • OSMAN EFEKERE
    • OSMANEFKERE@kayserihakimiyet2000.com
    • 7 Temmuz 2016 - 17:04:54

Emevi Halifelerinden Ömer Bin Abdilaziz (Allah ondan razı olsun) günlerden bir gün müminlerin halifesi olduğu sırada kendisine oğlu hakkında hoşuna gitmeyen bir haber, “şöyle ki oğlunuz şu anda bin dinar değerinde parmağında bir altın yüzük taşımaktadır, halk ise başka, başka yorumlayarak Halife Ömer Bin Abdilaziz halife olur olmaz taraf etrafına ziynetlere boğdu” söylüyorlar. Bu sözü duyan Halife Ömer hemen oğlunu huzura çağırarak şu ikazda bulunur “OĞLUM SENİN HAKKINDA HALKIMIZDAN HOŞA GİDİLMEYEN BİR TAKIM SÖZLER DUYDUM. BU BİZE YAKIŞMAZ. HEMEN PARMAĞIN DAKİ O YÜZÜĞÜ ÇIKAR VE PAZARDA SAT. PARASINI FAKİRLERE DAĞIT VE KENDİNE DE BİR DEMİR YÜZÜK AL. ÜZERİNE KENDİNİ BİLENE ALLAH RAHMET EYLESİN İBARESİNİ YAZ” diye tembihatta bululdu. Allah cümlemize aynı muamelede bulunan amirleri nasip eylesin.
**
HALİFENİN TAKVASI
Rivayet olunur ki Hz. Ali (Allah ondan razı olsun) bir gün Halife Ömer’i hilafet makamında iken ziyarete gelir. Hz. Ömer oturmuş Müslümanların işlerini tanzim eder, yanında da bir kandil yanmakta idi. Hz. Ali yanına vardığı anda Hz. Ömer, Hz. Ali’ye ziyaretinin sebebini sormuş, şahsın için mi geldin yoksa bütün Müslümanlarımı ilgilendiren bir iş için mi geldin der. Hz. Ali Ömer’e niçin böyle sordun Ey müminlerin Emir’i der. Hz. Ömer Ey Ali eğer müminleri ilgilendiren husus ise yanan mum devam etsin, eğer özel ise kandili söndüreyim ki, hatta müminlerin malı olan kandili Müslümanların işleri dışında kullanıp ta emanete hıyanet etmiş olmayalım. Çünkü emanetler insanlar yanında çok mühim yerlerin olduğunu bilelim.
Bugün aynı durumda olanların kulakları çınlasın, işte İslami duygularla donatılan kişiler emanetlere karşı çok duygulu olmalıdır.
**
KURTULAN VE KURTULUŞ
Günlerden bir gün Hz. Peygamberimizin Medine’deki bulunan Mescidine bir cenaze getirildi, Hz. Peygamber S.A.V. cenaze yakınlarına şu sözde bulundu. (Kurtulmuştur, ya da kurtulandır) manalarını ifade edince, ilahi medresenin manevi incileri olan sahibi Allah onlardan razı olsun. Rahmet Peygamberi olan Efendimize, Kurtulan yada kurtulmuş sözlerinin manalarını sorarlar, bunlar nedir ya Resulallah? Hz. Peygamber cevap olarak, sahabeye Ey ashabım, eğer bu cenaze salihlerden ise çabuk defnedin ki, dünya meşakkatlerinden kurtulsun. Şayet değilse, millet, insanlar, hayvanlar ve nebatat onun şerrinden kurtulsun buyurmuştur. Yukarıdaki veciz sözden anlaşıldığına göre dünyasını değiştiren bir insanı, ebedi mekânı yurdu olan kabre bir an evvel yerleştirilmelidir. Allah ehli imanı, kabir sandukasında yalnız bırakmasın.

  • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz