YEMLİHA YOLU’NU KULLANAN SÜRÜCÜLERE UYARI

YEMLİHA YOLU’NU KULLANAN SÜRÜCÜLERE UYARI

BAĞLAMIŞ, “ AMACIMIZ ŞEHRİMİZE VE ÜLKEMİZE HİZMET ETMEK”

BAĞLAMIŞ, “ AMACIMIZ ŞEHRİMİZE VE ÜLKEMİZE HİZMET ETMEK”

YOL ÇİZGİLERİ MELİKGAZİ BELEDİYESİNCE YAPILIYOR

YOL ÇİZGİLERİ MELİKGAZİ BELEDİYESİNCE YAPILIYOR

NUH NACİ YAZGAN ÜNİVERSİTESİNDE MEZUNİYET COŞKUSU

NUH NACİ YAZGAN ÜNİVERSİTESİNDE MEZUNİYET COŞKUSU

ERÜ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ 4 BÖLÜMDEN 500 ÖĞRENCİ MEZUN OLDU

ERÜ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ 4 BÖLÜMDEN 500 ÖĞRENCİ MEZUN OLDU

GESİ BAĞLARI TİYATROSU SERGİ İLE İZLENDİ
  • YÜKSELKALKAN
    • YÜKSEL KALKAN
    • YuKSELKALKAN@kayserihakimiyet2000.com
    • 3 Ekim 2016 - 17:54:18

Kayseri Valiliği İl Kültür Turizm Müdürlüğü salonunda Kayseri Olgunlaşma Enstitüsü sergisi açıldı yönetmenliğini Şükriye Uluhan ve Abdullah Uluhan yaptığı “Gesi Bağları” tiyatro oyunu sahnelendi.
Kayseri Olgunlaşma Enstitüsün 200 eser sergi açılışında konuşan Olgunlaşma Enstitüsü Müdiresi Özlem Dayıoğlu,”Gelenek haline gelen olgunlaşma yıl sonu etkinliğinde sergi ve defile anlayışına farklı bir bakış açışı getirerek, tamamladığımız Gesi Bağları” temasına özel hazırlanan kıyafetlerin sunumu yapmak için tiyatro oyunu yazdık, uzun bir çalışmanın ardından bir kültür etkinliği sanatsal bir çalışma ile birleşerek yeni bir sunum denedik.”dedi.
Özlem Dayıoğlu,”Kayseri’ye 18 km uzaklıkta bulunan Mimarsinan da doğup büyüdüğü Ağırnas köyünün de içinde bulunduğu farklı kültürlerin bir arda yaşamasıyla hoşgörü iklimini yakalayan nadir beldelerimizden biridir. Taş işçiliğinin demirciliğin, bağcılığın ve ticaretin önemli merkezi olmuştur. Yapılan araştırmalar sonucu elde etiğimiz veriler tasarımcılarımızın kaleminde yeniden ele alınmış atölyelerimizde hayat bulmuştur. Türküsü, Güvencikleri kuş evleri, Greborusu, cehrisi ve daha birçok güzellikler ile bugün Gesi’ye bir yolculuk yapacağız.”ifadesini kullandı.
Dayıoğlu, “Kayseri Olgunlaşma Enstitüsü olarak unutulmaya yüz tutmuş geleneksel Türk el sanatlarımızın yeniden gün yüzüne çıkarmak için araştırma tasarım ve üretim çalışmalarımız her yıl genel müdürlüğümüzce de onayladığı yeni bir tema ile sürdürmektedir. Bugün bizleri yalınız bırakmayarak tarihimize kültürümüze sahip çıkmak geçmişi yeniden birlikte hatırlamak adına geldiğiniz için teşekkür ederken, bir yıl boyunca bu gün için emek veren çalışan bütün idarecilerime, usta öğreticilerime bütün personele teşekkür ederim.” Sözlerine ekledi.
AÇILIŞA ÇOK SAYIDA SANAT SEVERLER KATILDI
Sergi açılışına Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu daire başkanı Ersan Uulsoy, İl Kültür Turizm müdürü İsmet Taymı, şube müdürü Erkan Erdoğan, Kocasinan İlçe Milli Eğitim Müdürü Ercan Duran, İl Milli Eğitim şube müdürü Mustafa Küçüktepe, CHP İl başkanı Fevzullah Keskin, Özlem Dayıoğlu, Öngün Yıldırım, Aysel Büyükbaş, Zekiye Akçakaya, Mustafa Akçakaya, Av. Mustafa Arslan, Melikgazi Belediyesi basın yayın müdürü Faruk Yaman, Emrah Bekçi, Abdullah Ayata Ferhat Arslan, Dursun Berkok, Abdullah Uluhan çok sayıda protokol davetli katıldı.
El işi göz nuru mükemmel sergi gezilmesinin ardından “Gesi Bağları “tiyatro esiri izlemeye geçildi.
GESİ BAĞLARI TİYATRO ESERİ İZLEYİCİLERİ AĞLATTI.
Yönetmen Ahmet Hilmi Uluhan genel sanat yönetmeni Şükrüye Uluhan sahneye koydukları ve Gesi Bağları Türküsünden alınan tiyatro oyun sonunda türküye söz konusu olan gelin Hatice (Esma Doğan) Annesinin ölümünü duyup “Annam” demesiyle tiyatro salonu hıçkırıklara boğuldu.
GESİ BAĞLARI TÜRKÜSÜNÜN KISA HİKAYESİ
Kayseri’de annesi ile yasayan genç kız Kayseri iline bağlı Gesi kasabasına gelin gider o zamanın şartlarında ulaşım zor olduğu için genç kız Kayseri’ye gidip gelemez ve annesine olan özlemi onu çok üzer kocası vurdum duymaz gamsız birisidir genç kızla hiç ilgilenmez kaynana ise despot ve kötü birisidir geline yapmadık eziyet bırakmaz aradan zaman geçer ve bir çocukları olur çocuğu ile avunmaya çalışır ama nafile annesine olan özlemi bir türlü dinmemiştir annesinden hiç haber alamadığı için çok üzülmektedir. Aylar yıllar geçer ve kötü haber gelir annesinin öldüğünü öğrenen gelin üzüntüsünden Gesinin güzel bağları arasında hem ağlar hem de Gesi bağları türküsünü söyleye söyle ye dolaşır durur.
Türkünün bilinen 64 beyiti derlenmiştir.

GESİ BAĞLARI TÜRKÜSÜ
Gesi bağlarında dolanıyorum
Yitirdim yarimi aranıyorum
Bir çift selamına güveniyorum

Gel otur yanıma hallerimi söyleyim
Halimden bilmeyen ben o yari neyleyim.

Gesi baglarından gelsin geçilsin
Kurulsun masalar rakı konyak içilsin
Herkes sevdiğini alsın seçilsin
Atma anam atma beni dağlar ardına
Kimseler yanmasın anam yansın derdime

  • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz