Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
wezEo.png
wezEo.png

SON DAKİKA


googleplay
Kayseri Hakimiyet Gazetesi / www.kayserihakimiyet2000.com
wem8j.png
AHMET KARAASLAN

GÖMÜRGEN’DE İNANIŞLARIMIZ-4

Bu haber 01 Şubat 2019 - 11:30 'de eklendi ve 60 kez görüntülendi.
GÖMÜRGEN’DE İNANIŞLARIMIZ-4

UĞUR VE UĞURSUZLUKLAR

Yeni Yapılan İnşaatın Duvar Temeline Kan Akıtma

Türkmenlerde, yeni yapılan inşaatın duvar temeline “kan akıtma” geleneği vardır. İnanca göre, bu uygulama o hanenin korunmasını sağlar. Hayırlara vesile olur. Herkes gücü nispetinde bir hayvan keser ve kanını inşaatın temeline akıtırken, etini inşaatın çalışanları olmak üzere konu komşulara ikram ederler.

Aynanın Baht Aydınlığı Sayılması

Gelin sandığına bahtı aydınlık olsun diye ayna konulur. Aynanın kırılması uğursuzluk sayılır, gece aynaya bakılmaz.

Düğün zamanında da damadın evinde bayrak dikilir. Bu olay düğünün başladığının işaretidir. Buna bayrak kaldırma denir. Bayrak, düğün konvoyunun önünde bir kişi tarafından taşınır ve onun önünde başka kimse bulunmaz. Bayrak direğinin ucuna bir elma, bir de ayna asılır aynanın anlamı gençlerin bahtı aydınlık olsun, elmanın anlamı gençler muratlarına ersin demektir.

Göz Seğirmesi

Sağ gözün seğirmesi hayra, sol gözün seğirmesi şerre alâmet sayılır. Ayrıca gözünün seğirmesini başkalarına anlatmanın doğru olmadığı düşüncesi yaygındır. Bu konuda gözünün seğirmesini başkalarına anlatana gözün şöyle söylediğini naklederler: “Göz dermiş ki: Ben senin yaptıklarını başkalarına anlatmıyorum da, sen bir kere seğirmemi hemen başkalarına söylüyorsun!..”

Kazan Dibi Yemek

Kazanların dibindeki yemekleri, süt, yoğurt artıklarını yiyen gençlerin düğünlerinde kar yağacağına veya düğünün kış mevsiminde zor şartlarda olacağına inanılır.

Ot Süpürge İle Birisine Vurmak

Süpürgeyle birisine vurulmaz. Vurulan kişiyi “cin çarpacağı” inancı yaygındır.

Talaz

Yaz aylarında meydana gelen küçük hortum şeklindeki hava olayına “talaz” denilir. Talazın meydana gelişi: “cinlerin düğünlerindeki hızlı hareketi” sebep olarak bilinir.

Talaz, çiftçilerin biçilmiş ekin ve ot yığınlarını dağıtır. Yüklü kağnıları devirir. Talazın ot yığınlarına ve yüklü kağnılara doğru geldiğini gören çiftçiler, önce eûzü besmele çeker ve “Ali burda Ali burda” diyerek cinlere Hz. Ali (K.V)’nun yanlarında olduğunu duyurup onları korkutarak uzaklaştırmaya çalışırlar[1].

Tavşana Rastlamak

Yolda veya kırlarda bir tavşan görmek, uğursuzluk sayılır. Tavşanı gören kişinin o gün için bir takım tersliklerle işlerinin bozulacağına inanılır. Halk arasında bu hayvan, “sakar tavşan[2]” olarak bilinir. Tavşanın “sakar” olarak nitelendirilmesi, Hz. Ali (K.V.)’nun saklandığı yeri düşmanlarına bildirmesindendir.

Tilki Avcılığı Yapmak

Tilki avcılığı yapmanın uğursuzluk, kürkünü giymenin ise uğur ve zenginlik getireceği inancı yaygındır. Bu konuda tilkinin şöyle bir bedduâ ve duâsı nakledilir: “Tilki demiş ki, avıma düşen onmasın. Kürkümü giyen, yoksulluk yüzü görmesin.”

Tilkiye Rastlamak

Her hangi bir yerde tilkiye rastlamanın uğur getireceğine inanılır. O gün, tilkiye rastlayan kişinin işlerinin rast gideceği düşüncesi yaygındır.(Devam Edecek)

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA