Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
wezEo.png
wezEo.png

SON DAKİKA


googleplay
Kayseri Hakimiyet Gazetesi / www.kayserihakimiyet2000.com
wem8j.png
AHMET KARAASLAN

GÖMÜRGEN’DE İNANIŞLARIMIZ-5

Bu haber 08 Şubat 2019 - 12:03 'de eklendi ve 48 kez görüntülendi.
GÖMÜRGEN’DE İNANIŞLARIMIZ-5

TEDAVİ VE KORUNMA

Baş Ağrısını Tedavi Etme

Baş ağrısı çekenlerin, ağrısını tedavi amacıyla bir takım işler yapılır. Bu tedavi yöntemine “urhuç” denir.

Baş ağrısını tedavi edebilmek için, bir ocaktan el almak gerekir. Hasta oturduktan sonra el alan kişi, ellerini hastanın başına kor ve şöyle söyler: “Ağ yel misin, kara yel misin, sarı yel misin? Her neysen çık. Eğer çıkmazsan, değirmencilerin ve sıcak ekmek yapıp da vermeyenlerin günahı senin boynuna olsun,” der.

Bu şekilde baş ağrısından kurtulmanın mümkün olduğuna inanılır.

Dilde Sivilce Çıkmasının Sebebi ve Tedavisi

Birine ayrılmış veya başkasının nasibi olan yiyeceği yiyen kişinin dilinde sivilce çıkacağına inanılır.

Dilde çıkması muhtemel olan sivilceyi önlemek için, kendisine yiyecek ayrılmış şahsın adı, besini yiyen kişi tarafından “benim adım falandır” diye anılarak yenilirse onun dilinde sivilce çıkamayacağına inanılır.

Başka birinin yemesi için ayrılan besini yemek isteyen şahıs, kendisine yiyecek ayrılmış olan kişinin adını anarak “benim adım… dır” diyerek yemesi gerekir.

Dolu Yağışını Kesme

Dolu yağışında büyük çaplı zararlar olur. Dolunun zararından kurtulmak ve yağışı hemen kesebilmek için, bir annenin ilk çocuğu olmak gerekir. Böyle birisi, eline bir bıçak alarak dışarıya çıkar ve eûzü besmele çeker. Eline bir dolu tanesini alıp şöyle söyler: “Ben anamın ilkiyim, guyruğu gücük tilkiyim. Kesil dolu kesil!” diyerek eline aldığı doluyu keserse, dolu yağışının duracağına inanılır.

Duşak Kesmek

Yürümesi geciken ve yürümeye başladıktan sonra sık sık yere düşen çocukların, daha iyi yürümesi ve düşmeyi engellemek amacıyla “duşak kesme” eylemi yapılır. Duşağı kesilecek çocuğun annesi, mahallenin çok atik çocuklarını bulur. Kendi çocuğunun ayak bileğine koparılması kolay olan bir ipi gevşekçe bağlar. En hızlı koşan bir çocuk, bağlı olan ipi kırarak kaçar. Arkasında diğer çocuklar onu kovalarlar. Önden koşan çocuğun, tökezlemeden ve düşmeden, yakalanmadan duşağı kesilenin yanına gelmesi gerekir. Bu kovalamaca başarılı olursa, duşağı kesilen çocuğun da atik olacağına inanılır.

Hayvanlardaki Bohça Hastalığını Tedavi Etmek

Koyun ve sığırların gözleri bozarıp kör olmalarına “bohça hastalığı” denir. Bu hastalığı tedavi edeceklerin, üç avuç dolusu (üç yudum) deniz suyu içmiş olmaları gerekir. Bu şekilde deniz suyu içmiş olanlar, bohçaya yakalanmış hayvanların gözlerine tükürünce hastalığın geçeceğine inanılır.

Hayvanlardaki Keneyi öldürmek

Koyunlarda asalak olarak yaşayan ve onlara çok zarar veren bu hayvandan onları kurtarmak için ocaktan keneci olmak gerekir.

Bir kene öldürülerek onu kanı yeni doğan çocuğun ağzına sürülür. Böylece çocuk, keneci yapılır.

Bu şekilde keneci olmuş kimse, koyunlardan birkaç kene toplar. Bunları öldürerek, kanını bir tas su içine karıştırır. Bu şekilde hazırladığı suyu eline alarak, kapıya durur, koyunlar bacaklarının arasından geçerler. Keneci, elindeki sudan koyunların üzerine serperken şöyle söyler: “ Sen gene, ben gene. Ben geldim, çık gene çık…”

Kaza ve Belâdan Korunma

Sık sık kazaya uğrayanların elbiselerinden bazıları, kişinin başı üzerinde birkaç kere döndürülür. Sonra bu giysiler fakirlere verilir. Böyle kişinin kaza ve belâlardan korunacağına inanılır. (Devam Edecek)

 

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA