Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

googleplay
Kayseri Hakimiyet Gazetesi / www.kayserihakimiyet2000.com
AHMET KARAASLAN

GÖMÜRGEN’DE İNANIŞLARIMIZ-6

Bu haber 15 Şubat 2019 - 12:16 'de eklendi ve 54 kez görüntülendi.
GÖMÜRGEN’DE İNANIŞLARIMIZ-6

TEDAVİ VE KORUNMA-2

Kırk Çıkarmak

Doğumdan sonra kırk tam gün geçmedikçe, annesiyle bebeği kırklı sayılır. Kırklı anne ile çocuğun bir yere götürülmesi, başka bir kırklının da onların yanına gelmeleri doğru değildir. Yeni evli çiftler de kırk gün geçmedikçe, kırklı sayılırlar. Kırkıncı günde bebeklere bir banyo yaptırılır. Bu banyoda kırk kere besmele çekilerek, kır defa su dökülür. Bundan sonra kırklılar her yere gidebilirler.

Eğer kırklılar, kırk çıkarmadan önce zorunlu olarak bir yere gidecekse; bebeğin koynuna bir hamail veya bir parça ekmek konulur.

Kızılyüğrük Hastalığını tedavi Etmek

İnsan yüzünün cildinin pul pul dökülmesine ve kızarmış lekeler kaplamasına “kızılyüğrük” denilir. Bu tip hastalığa yakalanan kişi, ocakçı birine götürülür. Ocakçı, hastayı incelerken içinde bir takım âyetler okur. Okuması bitince hastanın yüzüne aniden tükürür. Hasta, hem korkar, hem de tiksinti duyar.

Hastalığın tiksintiden gelmiş olduğuna inanılır. Yine tiksinti ile geçeceği düşüncesi hakimdir.

Kurşun Dökmek

Hasta, kurşun dökecek olanın yanına getirilir. Tedavi edici, bir tas veya leğen su hazırlar. Erittiği bir miktar kurşunu su içine dökerken âyetler ve duâlar okur. Suya giren kurşun, tekrar katı hâle geçer. Kurşunun aldığı şekil kime benzemişse, hastaya onun nefesi ve nazarı olduğu söylenir.

Bu sudan hastaya biraz içirilir. Eli ve yüzü yıkanarak, suyun içine bir parça ekmek doğranır. Bu ekmek, kedi ve köpeklere verilerek yedirilir. Suyundan da o hayvanların üzerine serpilerek: “Ağrısı, sızısı, derdi sana geçsin,” denir.

Nazardan Korunmak

Kasabamızda nazara çok önem verilir. Nazarın hak olduğu bilinir ama korunmak için bazı batıl inançlarımız vardır. Nazardan korunmak için:

  1. a) İlk Bakışta Dikkat Dağıtacak Şeyler Asmak

1) İğde Dallarından Yapılan Nazarlıklar:

Nazardan korunması istenen insanlarla, hayvanların boğazlarına iğde ağacının ince dallarından yaklaşık bir cm uzunlunda kesilir. Uçlarında ipe dizilen bir nevi kolye yapılarak nazardan korunacak olan şeye asılır. Bu bir çocuk ve küçükbaş hayvan ise boyunlarına, büyükbaş hayvanların boynuzlarının arasına alnına gelecek şekilde asılır.

2) Bundan başka hazır nazar boncukları ile kolye yapılarak nazardan korunması istenen kişilerle hayvanların boyunlarına asılır.

3) Nazardan korunması istenilen hayvanların boynuna mavi bez içine tavuk dışkısı, ayrıca çörekotundan ayrı ayrı çıkın yapılarak boyunlarına asılır.

4) Yavru tosbağaların iskeletlerinden de nazarlık yapılarak asılır.

5) Ayrıca nazar ayetlerinin yazılı olduğu muskalar da aynı şekilde nazarlık olarak asılır.

6) Evleri nazardan korumak için de insanların çok gelip geçtiği taraflardaki duvarlarına tosbağa iskeleti, at veya eşek kafası, üzerlik otundan demet, mavi plastik gibi objeler asılır.(Devam Edecek)

 

 

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER