Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

SON DAKİKA


googleplay
Kayseri Hakimiyet Gazetesi / www.kayserihakimiyet2000.com
AHMET KARAASLAN

GÖMÜRGENLİ BİR BÖKE

Bu haber 23 Kasım 2018 - 11:56 'de eklendi ve 47 kez görüntülendi.
GÖMÜRGENLİ BİR BÖKE

(Kaynak kişi: Yunus Karaaslan 21/07/1994)

BÖKE: Bir spor dalında şampiyon olan, dünya birincisi olan sporcu.

Daha yahın zamana gadar köyümüzde her düğünde güreşler yapılırdı. Köyümüzde düğün olduğunu işiten pehlivanlar, davet edilmeden güreşe gelirler “ya yolumu, ya da hasmımı” diye düğün sahibinin garşısına dikilirlerdi. Türkmen düğünlerinde bir de cirit oyunları vardı.

Gömürgen’in bökesi, Kirliler gabîlesinden babaannemin dayısı olan Esger Memet’dir. Onun gücü hakkında babaannemden şunu işitmiştim: “dayım Esger Memet, üç yaşındaki devenin köçeğini bacahlarından dutarah boynuna alır, Zileppelik Depesi’ne çıharıp; indirirdi. Yapışıh kevenleri, bir ot yolar gibi dutarah yerden söker, guzulara atarah onları çevirirdi…”

Gömürgen’nin Deliganlıları, güz gelince Adana’ya ağaç kökü sökmeye giderlermiş. Esger Memet, bir güz ayında Adana’ya bu amaçla gitmişti. Ahşamleyin bir düğünü seyre gitmişler. Düğüne Adana valisi de davetliymiş. Güreş esnasında pehlivanın birine hasım bulunamamış. Düğünün davulunu çalan “Gabaoğlan” adlı davulcu, bizim köyleri hep tanırmış. Esger Memet’in düğünde olduğunu görünce “ben şimdi ona bir hasım bulurum” diye davulu çala çala Esger Memet’in yanına gelerek:“haydi pehlivanım, işte gendini göstermek için sana bir er meydanı!” Diyerek onu güreşe davet etmiş.

Utangaç ve alçah gönüllü Türkmen pehlivanı, davete sıcah bahmamış. Gabaoğlan’ın ısrarı üzerine soyunmaya başlamış. Bir anda gözler Esger Memet’e çevrilmiş. İri cüssesini görenler, birbirine sormaya başlamış:

— Kim bu adam azmanı!

— Bu babayiğit nereliymiş?

Gabaoğlan, bu soruyu soranlara şöyle cevap vermiş:

— Bunda ne var! Bu yiğidi doğuran anayı görseniz, dilinizi yutarsınız. Anasının çatmasının altından at geçer!

Bu ifade ile Esger Memet’in anasının nasıl bir kadın olduğu hakkında oradakilere bilgi vermiş. Yapılan güreşte Esger Memet, rakibini bir elde yenmiş. (Devam Edecek)

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA