AGÜSPOR, İSTANBUL ÜNİVERSİTESİNİ KOLAY GEÇTİ

AGÜSPOR, İSTANBUL ÜNİVERSİTESİNİ KOLAY GEÇTİ

738602.TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NDAN.18.22.01.2018

738602.TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NDAN.18.22.01.2018

BAŞARILI SPORCULAR ÖDÜLLENDİRİLDİ

BAŞARILI SPORCULAR ÖDÜLLENDİRİLDİ

İSMAİL TAMER: DÜNYADA SÖZÜ DİNLENEN BİR TÜRKİYE VAR

İSMAİL TAMER: DÜNYADA SÖZÜ DİNLENEN BİR TÜRKİYE VAR

KEPSAŞ’TAN YARIYIL TATİLİNDE ANLAMLI PROJE

KEPSAŞ’TAN YARIYIL TATİLİNDE ANLAMLI PROJE

GÜLE GÜLE EY İBNİ MESUT
  • OSMANEFEKERE
    • OSMAN EFEKERE
    • OSMANEFKERE@kayserihakimiyet2000.com
    • 12 Mayıs 2016 - 18:17:25

GÜLE GÜLE EY İBNİ MESUT

İslam’ın ünlü okulunun yüce talebelerinden, Hz. Osman (Allah ondan razı olsun) bir gün hasta yatağında yatan değerli sahabe İbni Mesudu ziyaret eder.

Hasta yatağında yatan İbni Mesut, Hz. Osman, “Ey İbni Mesut neden şikâyetçisin ?” İbni Mesut ise Osman’a, “Günahımın çokluğundan şikâyetçiyim” cevabını verir. Hz. Osman, “Ne arz edersin ey İbni Mesut”, İbni Mesut Osman’a, “Rabbimi arz ederim.” Hz. Osman İbni Mesud’a, “Neden korkuyorsun?” İbni Mesut Osman’a, “Rabbimin azabından korkuyorum” cevabını verir. Hz. Osman İbni Mesud’a “Senin için bir doktor çağıralım mı ?” İbni Mesut Hz. Osman’a, hastalığım için doktur mu dedikten sonra Yüce Rabbimizin şu mealdeki “deki hepsi Allah tarafındandır” ayetini okudu. (nisa. 78) Müteakiben yine İbni Mesut şu mealdeki “deki Allah bizim için ne yazmış ise ancak bıze ulaşır” ayetini okudu. (maide 51). Bundan sonra Hz. Osman, İbni Mesut’a, “Kızlarına malınızdan bir şeyler vasiyette bulunmuyor musun ?” zira İbni Mesut’un dört tane kızları ve iki tane oğlu bulunuyor idi.

İbni Mesut Hz. 0sman’a, “Ben senden nasıl mal isterim ve onlara nasıl vasiyette bulunabilirim. Zira ben yavrularıma maldan daha üstün bir şey bırakıyorum ki oda Allah’ın yüce kitabi Kuran-ı Kerim’dir.” Hatta İbni Mesud’un Kuran-ı Kerim’den maksadı kim onu, günün evvelinde her gün okuduğu zaman, Yüce Allah o okuyanı fakirlikten muhafaza eder dedi.

Yukarıdaki menkıbeden şu anlaşılıyor kâmil bir imana sahip olan kişi nazarında dünya onun izin kıymet ifade etmeyen, ancak bir oyuncaktan ibaret olduğu ifade edilmektedir.

**

İSTİĞFAR

Tabiin âlimlerinden büyük veli Hasani Basri’ye bir kişi gelerek, şöyle şikâyette bulunur. “Ey Allah dostu memlekete yağmur yağmaz oldu”, Hasani Basri o gelipte şikâyet edene karşı, “Estafirullah” der. Yine ikinci kişi, fakirlikten şikâyette bulunur. Yine Hasan Basri “Estafirullah”la cevap verir. Bir üçüncü şahıs gelerek “Efenim ailem ihtiyar olduğundun dolayı, çocuğumuz olmuyor. Hasani Basri “Estagfirullah”la cevap verir. Nihayet Hasanı Basri’nin meclisinde bulunanlar, “Biz, sizin cevaplarınızdan pek bir şey anlamadık, her şikâyetimizi Allah’a istiğfarla cevap verdiniz.” Hasani Basri onlara, siz Allah’ın şu emrini okudunuz mu? “Rabbinizden mafiret dileyin, çünkü o çok bağışlayıcıdır” (Nuh,10) ayetini okuyarak soru sahiplerini memnun etti. Görülüyor ki kul ne kadar kuvvet ve dirayetli de olsa Allah nazarında acizdir.

 

  • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz