Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

googleplay
Kayseri Hakimiyet Gazetesi / www.kayserihakimiyet2000.com
FARUK ERGAN

GÜVENİLİR OLMAK….!

Bu haber 19 Nisan 2019 - 11:53 'de eklendi ve 70 kez görüntülendi.
GÜVENİLİR OLMAK….!

Sözünde durmak, dürüst ve güvenilir olmak, olgun yüce bir insanın en büyük özelliklerinden birisi, onun güvenilir insan olmasıdır. Sürekli yalan söyleyen, verdiği sözü yerine getiremeyen insanlar, güvenilir olmaktan uzaklaşır. Birine söz verilmesi, verilen sözün yerine getirilmesi veya getirilmemesi ile insanların güvenilir olup olmaması anlaşılır.

Okuduklarımdan ve gördüklerimden, kuşkularımın bir kısmını tavsiye niteliğinde birkaç satır halinde yazmak istiyorum. Yeni seçilen Belediye Başkanlarının, güvenilir olup olmamaları meydanlarda, yazılı ve görsel basında verdikleri sözleri tutup tutmadıkları, vatandaşlar tarafından takip edilip sorgulanmalıdır. Hiç kimse meydanlarda verilen siyasi sözün yapılmak zorunluluğu yoktur diyerek seçmenini aldatmamalıdır. Gerçekleşmesi mümkün olmayan sözler verilmemeli veya verilen söz yerine getirilmeli ki insanın güvenilir olduğu anlaşılmalıdır. Alışılageldiği üzere seçilebilmek için, ölçüsüzce söz veren, doyumsuz ve görgüsüz siyasetçiler, makama oturunca nasıl kalkacağız bu işin altından, düşünmeden, ölçüp biçmeden taahhütte bulunduk ama yapabilmenin, verdiğimiz sözü yerine getirebilmenin imkanı yoktur diyerek, etrafını sarmış aç kurtlardan yardım isterler. Birader seçildiğin zaman babanın dükkanına mı gidiyorsun, kazandığın parayla mı verdiğin sözü yerine getirecektin, tabi ki kamu

kaynaklarını israf edeceksin, neden düşünmedin ve seçmeni kandırdın? Hesap sorulmazsa, bu seçimde seçmenini kandıran yüzsüzler her seçimde seni kandırır, kandırmak ne kadar çirkinse kandırılmakta o kadar utanç vericidir. Güvenilir bir insan olmanın en emin yollarından biri güçlü iradeye sahip olmaktır, kendisini kontrol altında tutan, kararları isabetli olan insanlar, çevrelerinde tam bir danışman rolü oynarlar, üstelik insanlar sorunlarını çözmesi için iradesi güçlü, karaları uygun insanları tercih eder ve seçerler. Abartılı ve mübağalacı olan insanlar güvenilmezler, bir doğru gerçeğe on tanede yalan ilave edebilirler. İnsanlar bir kez ya da iki kez yalana inanabilirler, doğru bir amaca yanlış bir araçla ulaşmaya çalışmak, kişinin amacını tersine çevirebilir. Pişmanlıkların kaynağı çoğu kez düşünmeden, uzmanlık alanı olmayan konularda ukalalık yapmalarından ileri gelmektedir. Eğer sorumluluk aldıysanız, insanların size inanmasını istiyorsanız, kamu ve kul hakkı yemeyecekseniz, mutlaka güvenilir insan olmalısınız. İnsanların güvenilir olmaları eğitim ve ahlak yapısı ile direk ilişkilidir. Başkalarına güven duymakta hassas birisi iseniz, o zaman şu soruyu kendi kendinize bir sorun. “İnsanlar bana neden güven duysun, insanlar bana neden inansın?” Bu sorulara vereceğiniz cevaplar, sizin de başkalarında aradığınız meziyetlerin sizde mevcut olmasını gerektirir.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER