AGÜSPOR TÜRKİYE KUPASINDA YAKIN DOĞU’DAN FARK YEDİ

AGÜSPOR TÜRKİYE KUPASINDA YAKIN DOĞU’DAN FARK YEDİ

JANDARMADAN UYUŞTURUCU OPERASYONU

JANDARMADAN UYUŞTURUCU OPERASYONU

HACILAR BELEDİYE BAŞKANI EKİCİDEN HAYIRLI OLSUN ZİYARETİ

HACILAR BELEDİYE BAŞKANI EKİCİDEN HAYIRLI OLSUN ZİYARETİ

KALKAN: EĞİTİME HAZIRLIK ÖDENEĞİ TÜM EĞİTİM ÇALIŞANLARINA ÖDENMELİ

KALKAN: EĞİTİME HAZIRLIK ÖDENEĞİ TÜM EĞİTİM ÇALIŞANLARINA ÖDENMELİ

KİTABININ GELİRİNİ ŞEHİT VE GAZİLERE BAĞIŞLADI

KİTABININ GELİRİNİ ŞEHİT VE GAZİLERE BAĞIŞLADI

‘’HÂKİMİYET MİLLETİNDİR – 30 AĞUSTOS 1950’’
  • EMRAHBEKÇİ
    • EMRAH BEKÇİ
    • EBEKCi@kayserihakimiyet2000.com
    • 30 Ağustos 2015 - 15:25:42

(Hâkimiyet Gazetesi- 30 Ağustos 1950 / 30 Ağustos 2015 / 66 Yaşında)
‘’Hâkimiyet Gazetesi’’, Ülker Gazetesinden sonra Kayseri’nin aralıksız olarak yayınını sürdüren en eski gazetelerinden biridir. Kayseri Hâkimiyet bu gün 66’ci senesini kutlamaktadır.
Kut’lu Olsun!
Nice senelere ‘’Hâkimiyet Gazetesi’’.
**
Bir fikir işçisi olarak, 25 seneyi aşkın bir süre zarfında, tarih, düşünce ve inanç konuları çoğunluk olmak üzere, kültürel hadiseleri kalemimle yazmaya gayret ettim/ ediyorum. Yazılarımın yayınlandığı birçok dijital ve basılı mecra bulunmakta. Lakin, bu basılı mecralardan benimle doğum tarihi aynı olan; ‘’30 Ağustos’’ olan tek bir yer var. ‘’KAYSERİ HÂKİMİYET GAZETESİ’’.
Kayseri Hâkimiyet Gazetesi bugün 66 yaşına bastı ve; 66 yaşından gün aldı. Bende bir yazar olarak 42 yaşımı bitirip; 43 yaşıma merdiven dayadım.
Ve sanırım, yaşlanıyoruz..(!)
**
30 Ağustos 1950 senesinde ‘’HÂKİMİYET MİLLETİNDİR’’ adıyla ilk yayın hayatına başlayan Kayseri Hâkimiyet Gazetesi hakkında müsaadenizle sizlere birkaç bilgi aktarmak istiyorum. Böylelikle bendenizden yaşlı olan bu değerli kurum ve gazeteye bir nebze olsun borcumu ödemiş olacağım. Borcum gazeteye olan abonelik taksitlerimden dolayı değil elbet..(!) Borcum her vakit yazmayan, doğru ve gerekli vakitte yazan bendenizin yazılarına yer verdikleri için. Var olsunlar!
**
Kayseri Hâkimiyet Gazetesi, Ülker gazetesinden sonra 30 Ağustos 1950 Tarihinde ‘’HÂKİMİYET MİLLETİNDİR’’ adı ile basılan ve dağıtılan, Kayseri’nin ikinci önemli / tarihi / arşividir. Gazete 1950 senesinde çıktığında fikir, siyaset, dünya gündemi, magazin gibi haberlerin yapıldığı ilkler arasındadır.
1950 senesinde Kayseri’de ‘’Sümer ve Erciyes’’ Matbaaları faaliyet göstermekteydi. Daha sonra ‘’Emel, Zafer, Sabah’’ matbaalarının kurulmasıyla 50’ye yakın basılı günlük, haftalık, aylık matbu yayınlanmıştır. Tüm bu yayınlardan baskı sayısı bakımından önde gelenleri; Hâkimiyet, Yeni Kayseri, İstiklal ve Erciyes Telgraftır.
Kayseri Basınıyla ilgili olarak ‘’TEK KAYNAK’’ olan. Ve gazetelerle kısa ve derli toplu bilgi sunan Ali Rıza Önder’in, ‘’Kayseri Basın Tarihi (1919-1960)’’ isimli eserinde 18 siyasi gazetenin ismini yazdıktan sonra, 11 fikir gazetesi, 8 adet mecmua ve çocuk yayını ile birlikte toplam 37 gazete içinde ‘’Kayseri Hâkimiyet Gazetesi’ni’’de saymaktadır.
KayseriHâkimiyet Gazetesi’nin yayın hayatına başlamasıyla ilgili olarak; Asım Yahyabeyoğlu ‘’Anılarımda Kayseri 1957-2000’’ isimli eserinde; Hâkimiyetin başlangıçta Şaban Sarıyıldız, Bekir Mısıroğlu’ndan sonra üçüncü kurucusu olduğunu beyan etmiştir.
30 Ağustos 1950 yılında çıkarılmaya başlayan ve tam adı ‘’Hâkimiyet Milletindir’’ olan HâkimiyetGazetesi’ne ait, Kayseri İl Halk Kütüphanesi’nde bulunan ilk sayı, 30 Ağustos 1953 tarihli, 841 sayıdır. Gazetenin 841. Sayısında, fiyatı 5 kuruş olarak belirtilmiştir. Gazete iki yaprak yani önlü arkalı 4 sayfadan oluşmaktadır. Hâkimiyet Gazetesi, 8 Kasım 1953’ten itibaren bir ara tek yaprak iki sayfa şeklinde, 57 x 82 ebadıyla çıkarılmış, bir yıl sonra yine iki yaprak olarak dört sayfa 68 x 100 ebadıyla çıkarılmaya devam etmiştir. Gazetede, resmi ilanla birlikte özel ilanlar da yer almıştır. Gazete sahibinin ölümü üzerine iki kere el değiştirmiş. Gazetenin ilk kurucusu ve sahibi Şaban Sarıyıldız’dır. Sarıyıldız’ın ölümü üzerine gazeteyi, 18 Haziran 1956 yılında, Abdullah Satoğlu devralmıştır.
Gazete Abdullah Satoğlu’na geçtikten sonra memleketteki kâğıt sıkıntısından dolayı 1956 tarihinden itibaren 10 kuruş olmuş. A.Satoğlu yönetiminde günlük olarak yayınlanan gazete,1 Nisan 1970 tarihinden sonra Hüseyin Topçuoğlu ve Mustafa Şapçı’ya geçmiştir.
Kayseri Hâkimiyet Gazetesi haber kaynağı olarak, yurtiçi haberlerde; Ankara S( Hususi), İstanbul (Hususi), Elazığ (A.A.), Ürgüp (Hususi). Yurtdışı haber kaynağı olarak;New York (Usis), Paris (TAH), Londra (B.Y) gibi ajans haberleri kullanmıştır. Bu haber ajansları gazetede geniş bir şekilde yer tutmaktadır. Dolayısıyla, dönemin iç ve dış siyasi olaylarına ilişkin olduğu için tarihsel konuda da kaynak niteliğindedir.

(Hâkimiyet 30 Ağustos 1953. Gazetenin ilk sayısı parçalanmış olduğu için, ulaşılan sayılar içinde en az yıpranmış olması nedeniyle, en eski tarihli yukarıda yer alan sayfa örnek olarak konulmuştur. )
**
Kayseri Hâkimiyet Gazetesinde, başyazı, ya da ‘’Hâkimiyeti’’ rumuz kullanılmış olup. Gazetenin başlıca yazarları; İbrahim Kirazoğlu, Servet Hacıpaşaoğlu, Osman Nuri Deniz, Kazım Yedekçioğlu, Ali Galip Öztürkmen, İsmail Osman Başoğlu, Mahmut Adli Şendil, Pakize Başaran, Muin Feyzioğlu, Baha Sakatürk, Mustafa Başoğlu, Hüseyin Çolak, Faruk Yüce, Nihad Çetin, Mehmet Ataberk, Fikret Mehmet Ülke, Ali Haydar Cılasun, Cemal Arslan, İlhami Kaya olarak belirtilmiş. Gazetenin sekreteri ve musahhihi görevini Fevzi Fevzioğlu, spor, zabıta ve röportaj muhabirliğini Asım Soyselçuk, san ’at ve edebiyat sayfasını Abdullah Satoğlu, hukuki mevzularla ilgili yazılarını Enver Aktan, İdare Müdürlüğü ve ilan sayfasını İsmail Hakkı Akbeyaz, dağıtımını ise; Hasan Ağır üstlenmiştir.Gazetenin dizgisi Mehmet Akkaya, Mehmet Dumlu, Şükrü Ferrahkılıç, Kemal Akkaya, Mehmet Yüreğilli, Ahmet Korkmaz, Mustafa Akman, Hasan Akman yazmıştır.
**
Sizlere 1950 senesinde ‘’HAKİMİYET MİLLETİNDİR’’ diye seslenen ve günümüzde ‘’Kayseri Hakimiyet Gazetesi’’ olarak yayın hayatını sürdüren, sıklıkla olmasa da, arada bir bendeniz fikir işçisinin yazılarını da yayınlayan, şu an elinizde okuduğunuz gazetenin ‘’Çocukluk ve Gençlik dönemlerinden kesit sunmaya gayret ettim’’.
Sürçü lisan ettiysek af ola.
Kayseri Hâkimiyet Gazetesinin yeni yaşını tebrik eder, okuyucuları ile birlikte nice asırlara ‘’HÂKİMİYET MİLLETİNDİR’’ diye ‘’TürkçeAvazlanmasını’’ temenni ederim.
Saygı ve Sevgilerimle

  • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz