Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

googleplay
Kayseri Hakimiyet Gazetesi / www.kayserihakimiyet2000.com
FARUK ERGAN

HAKSIZLIK YAPMAK…..!

Bu haber 10 Mayıs 2019 - 14:01 'de eklendi ve 79 kez görüntülendi.
HAKSIZLIK YAPMAK…..!

İnsanlığın yaratıldığı günden beri haklılık ve haksızlık var olup geldi. Hiçbir gün ne haklılık eksik oldu ülkemizde, nede haksızlık. “Haksızlık yapmak, haksızlığa uğramaktan daha acıdır diyor, PLATON.”

İnsanlar yaşadığı zaman içerisinde uğradıkları haksızlığın hesabını kendileri sormaya kalktıklarında adalet ortadan kalkıyor.

Adalet ve hukuk tahakküm altına alınırsa kaos ve kargaşa çıkar, toplum düzeni bozulur, haksızlık yapan güçlü kendi yaşam düzenini kurmuş olur. Haksızlık yapmak, haksızlıklara ortak olmak, haksızlıkları onaylamak, insan olmanın özellikleriyle bağdaşmaz. Her zaman ve her şart altında, doğrudan ve doğruluktan yana, dürüstlük ve adaletten yana olmak insanın en önemli değeri olarak kabul edilir. Kendine yapıldığında hoş göremeyeceğin bir davranışı, başkalarına yapmamak inancımızın da emridir.

Temel inanç ve yaşam hakkımız elimizden alınmak isteniyorsa, her türlü yol ve yöntemle birileri inançlarını bizlere dayatıyor ve kabul ettirmek istiyorsa, bu haksızlık karşısında her türlü direnme ve karşı koyma gücümüzü kullanmalıyız. Kimseyi yok saymadan, kimseye kötülük ve haksızlık yapmadan, kimsenin yapacağı haksızlığa maruz kalmadan, insanca yaşamanın çözüm ve çarelerini arayıp hayatımıza sokmalıyız. Haksızlık yapmak sadece kişilere mahsus bir özellik değildir, kurum ve kuruluşlarda haksızlık yapar ve haksızlığa uğrarlar.

Bir insanı öldürdüğün zaman bir yaşamı çalmış olursun.

Karısının elinden bir kocayı, çocuklarından bir babayı almış olursun.

Yalan söylediğinde birinin gerçeğe ulaşma hakkını çalarsın.

Hile yaptığın, birini aldattığın zaman doğruluğu, haklılığı çalmış olursun.

Sizden bir şey çalındığında, siz ne hissediyordunuz?

Zihninizden hangi düşünceler geçiyordu?

“Ama bu bir haksızlık” cümlesini hiç kurmadınız mı? Hayatta yaşadığınız haksızlıkların sadece sizin başınıza geldiğini düşünseniz başa çıkabilir miydiniz? Evet haksızlıkla karşı karşıya kaldığınızda bir çok duyguyu bir anda yaşıyor olabilirsiniz aslında, öfke, nefret, hayal kırıklığı gibi. İnsanlar haksızlığa uğradıkları zaman bir çıkış yolu ararlar, yakınlarından destek görmek isterler ve bekledikleri desteği göremedikçe hırçınlaşır ve saldırgan olurlar. Rahatlamaları için, istemedikleri halde bir şeyleri çalınmış ve haksızlığa uğramış kişiye verebileceğiniz en iyi şey şefkat göstermek ve yanında olduğunuzu hissettirebilmektir. Hakkınızı arayarak, haksızlığın karşısında durarak, başkalarına haksızlık yapmayarak yaşayabilmek, dünyanın en zor ve en şerefli yaşama biçimi olsa gerek. “Karısı, haksız yere idam ediliyorsun diye hıçkırarak ağlarken, ne yani? Haklı yere idam edilsem daha mı iyiydi?” der. Sokrates.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER