Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

SON DAKİKA


googleplay
Kayseri Hakimiyet Gazetesi / www.kayserihakimiyet2000.com

HAYRETTİN DOĞAN’IN KALEMİ VE OBJEKTİFİNDEN BAYRAMHACI MAHALLESİ…

Bu haber 22 Kasım 2018 - 12:09 'de eklendi ve 37 kez görüntülendi.
HAYRETTİN DOĞAN’IN KALEMİ VE OBJEKTİFİNDEN BAYRAMHACI MAHALLESİ…

Yine yollardan merhabalar….

Bu defa rotamız Kayseri ili merkez ilçelerinden Kocasinan’a bağlı olan Bayramhacı mahallesindeyiz.Ben ve değerli büyüğüm Mehmet Esirtgen ile Bayramhacı’nın tanıtım denildiğinde akla ilk gelen isimlerinden olan Ethem Çopuroğlu’yla beraber Kayseri’den Ankara yolu istikametinde yol almaya başladık.Fotoğraf açısından değerlendirecek olursak hava koşulları da bizden yanaydı.Hem ışık bakımından hem de havadaki bulutların görselliği açısından hava koşulları istediğimiz düzeydeydi.

Yol boyu giderken Erciyes adeta bizi selamlıyordu ve bu kadar vefa üzerine onu çekmemek olmazdı.Her ne kadar başı dumanlı olsa da,üzerine giymiş olduğu gelinliği bizi kendine mest etmeye yetiyordu.Ankara yolundan sola doğru saptığımızda biraz ilerledikten sonra Erciyes bu gezide çekmiş olduğum ilk fotoğraf oldu.Biraz daha ilerledikten sonra Erciyes’in tam tersi istikametinde adeta çölü andıran bir kum tepesi vardı ki onu da herkese,daha doğrusu anlayanlara ibret olsun diye fotoğrafladım ve sizinle paylaşıyorum.Bir arazide hiç mi bitki olmaz,ağaç olmaz….Ama gel görün ki orası tam bir çöldü ve bulutlarla dans ediyordu.

Kocasinan Belediyesi’nin yol genişletme çalışmalarını geçtikten sonra Bayramhacı tepeden görünüşle artık bizimleydi.Yolun sağ tarafındaki altlı üstlü iki adet Türk bayrağı ile yolun sol tarafındaki ilçenin isminin yazılı olduğu tabela bizi karşılamıştı.Her ne kadar Erciyes görüş alanımızdan çıkmış olsa da zirvesi ile göz kırpmaya devam ediyordu.Biz de başladık bu şirin ve güzide yeri fotoğraflamaya.Biraz geniş açı,biraz tele lens ve biraz normal açı derken yerleşke ile ilgili görseller oluşmaya başlamıştı.Bir ara fotoğrafa öyle bir dalmışım ki ekip arkadaşlarımdan epeyce uzaklaşmışım.Bunu taa ki değerli rehberimiz Ethem beyin beni araması ile fark ettim.

ÇEKİME BAŞLAYALIM….

Bayramhacı’ya gitmeden önce çekebileceğimi düşündüğüm fotoğraflar üzerine derslerime çalışmıştım.Bunun çok faydasını gördüm.Özellikle Erciyes’in bara gölü üzerindeki yansımasını almayı düşünmüştüm ama geliş saatimizde hava karardığı için bu kareyi bir sonraki ziyaretimize bırakmak durumunda kaldım.

KISACA BAYRAMHACI

Bayramhacı hakkında kısaca tanıtıcı bilgi verecek olursam şunları söyleyebilirim:İstanbul ile Kapadokya bölgesini karıştırıp üzerine Hititleri ekleyin derim.Bizim bulunduğumuz taraf ile karşı kıyı arasındaki barajın en dar kısmı görenlere İstanbul boğazını çağrıştırıyor.Kayalardan oyma evlerde ve kiliselerde de tarihi görmek mümkün.Kayalardan oyma evlerin bir kısmında hala yaşam devam etmekte.Kapadokya’daki peribacalarını çağrıştıran yapılar da bölgenin dikkat çeken bir diğer unsuru.

BAKALIM NELER VAR

Bölgede halkın büyük bölümü geçimini tarım ve hayvancılık ile sağlıyor.Bölgede aynı Kapadokya yöresinde olduğu gibi üzüm bağlarını görmek mümkün.Balıkçılık da bölgenin faaliyetleri arasında.Bölgeden çıkan sıcak su ile işletilen kaplıcalar bölgenin adını  tüm dünyaya duyurmaya yetmiş.Bölgenin güzelliğini oluşturan Bayramhacılı barajından balıkçılıkla geçimini sağlayanlar da var.Bu baraj sayesinden hem bölgede ılıman bir iklim hüküm sürmekte hem de sudan çıkan yayın,aynalı sazan ve kefali yörede bulunan Ay Işığı lokantasında öyle güzel servis ediyorlar ki bu tadı tadan bir daha tatmak istiyor.Burada aynı zamanda alabalık üretimi de olmakta.İşletme sahibi Kemal Erucu’ya da buradan teşekkür etmek isterim.

Konuk olduğumuz bir evde sorduğum soru üzerine aldığım cevap üzerine buranın pekmezinin ve peynirinin de meşhur olduğunu öğrendim.Bölgede meyve olarak üzümden başka armut,ayva,elma ve kayısı da yetiştirilmektedir.

KAPLICALAR,PERİ BACALARI VE DENİZ DİYARI BAYRAMHACI

Bölgeye gittiğinizde sizi bu üç güzellik karşılıyor.Baraj gölü bölge ile o kadar örtüşmüş ki yukarı taraflardaki termal tesislerde havuza girerken bile suyun güzelliğini izleyebiliyorsunuz. Nasıl ki Mardin’i anlatanlar Mardin için gündüz seyranlık gece gerdanlık derlerse buradaki yerleşke yapısı da aynı Mardin’i anımsatmakta.Erciyes dağından zamanında çıkan lavların aşınmalar ile oluşturduğu görseller olan peribacalarının örneklerini burada da bulmak mümkün ki zaten bölgenin 15 km. sonrasında Nevşehir ili Avanos ilçesi başlamakta.Yani bu bölge Kapadokya krallığının hüküm sürdüğü Kayseri ve Nevşehir illerinin arasında kalmış.

BİRAZ DA TARİH….     

Günümüzden yaklaşık 430 sene evvel, yani 1570 yıllarında kurulmuş bir yerleşim yeridir.Yani tarihi Hititlere dayanır. Bayramhacı Kayseri’ye bağlı bir merkez köylerdendir. Himmetdede’ye bağlıdır.Kayseri, Ankara Karayolu üzerinde bulunur.Şehirlerarası karayoluna 16 km. uzaklıkta, Kayseri’ye 60 km. uzaklıktadır. Bayramhacı köyü Oğuz Türklerinin Eymir boyuna mensup bir Yörük-Türkmen köyüdür.Avanos’a 15 km.,Ürgüp’e 20 km.,Nevşehir’e 30 km. uzaklıktadır. Bayramhacı, Kayseri ve Nevşehir arasında bir sınır köyüdür.

Bayramhacı ilkokulu 1934 yılında açılmıştır.Köyde okuma yazma oranı yüksektir.Yöre halkı  1912 senesinden 1922 senesine kadar savaşlarda ülke savunmasına omuz vermiştir ve acı çekmiştir.Bayramhacı bu savaşlarda 80 evladını şehit vermiştir.

KAPLICALAR

Burada iki tane önemli termal tesis var.İsterseniz günübirlik,isterseniz konaklamalı gidebileceğiniz bu tesislerde hem kapalı hem de açık termal havuzlar da mevcut.Buranın sularının kadın hastalıkları,mide rahatsızlıkları,kalp ve kan dolaşımı,romatizmaya iyi geldiği gelen ziyaretçiler tarafından söylenmektedir.Kaplıcaların su sıcaklıkları 48 derecedir ve belki de bu şifalı suların en büyük özelliği,kaynak suyuna başka su ilave edilmeden,yani su ılıştırılmadan gelen ziyaretçiye sunuluyor olmasıdır. Bölgenin Kapadokya sınırları içerisinde olmasından dolayı buraya her sene,özellikle yaz aylarında çok sayıda turist gelmektedir.

GEZİYE DEVAM….

Bayramhacı’da insanlar o kadar su iç içe olmuşlar ki mezarlıklarını bile suyun kenarına yapmışlar.Sizlerle görselini de paylaştığım bir mezara bakarak buranın geçmişinin de eski olduğunu söyleyebilirim.

Yavaş yavaş gezimizin sonuna gelirken ben bir ara tekrar buraya gelme isteğimi belirtmek isterim.Yapmış olduğum yurt gezilerimde çektiğim fotoğraflar ve bu geziler üzerine yazdığım yazılarla ve gezilerde çektiğim fotoğraflarla sizlere güzel Türkiyemiz’in güzel yerlerini anlatmaya çalışıyorum.

SON….

Bu gezilerde çektiğim fotoğraflardan kimi zaman fotoğraf sergileri açıyorum kimi zaman da bu fotoğrafları siz değerli okuyucularıma basılı yayınlarla ulaştırabiliyorum.Bizim de yurdumuza katkımız oluyorsa ne mutlu bize.Sevgi ve saygılarımla huzurlarınızdan müsaade isterim.Esen kalın….

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA