Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

SON DAKİKA


googleplay
Kayseri Hakimiyet Gazetesi / www.kayserihakimiyet2000.com
İBRAHİM PEKBAY

HEDİYELEŞMEK…

Bu haber 14 Eylül 2018 - 13:49 'de eklendi ve 24 kez görüntülendi.
HEDİYELEŞMEK…

İslam aleminde “Hediyeleşmek” kin ve düşmanlığı ortadan kaldırma, sevgi ve saygıyı daha öne çıkartma ve dostluk kurma aracı olması bakımından önerilen davranış biçimlerinden biridir.

Örneğin…

Hazret-i Âişe, muhtaç bir kadının hediyesini kabul etmeyince Peygamber efendimiz, “O kadın muhtaç olsa da, hediyesini kabul edip ona daha fazla bir şey vermeliydin” buyurdu.

Sahabeden bir zat da, verilen hediyeyi kabul etmeyip, “Ya Allah’ın elçisi, birinden bir şey alanda hayır yok buyurduğunuz için almadım” deyince, Peygamber efendimiz: “O isteyerek alınan şeylere mahsustur. İstenmeden verileni alınız” demişti…

Hediyeleşirken birinci kural, “İstemeden” alıp vermektir. İkinci ve daha da önemli kural, değerinin “Makul” olmasıdır.

Türkiye’nin gündemine oturan habere göre, önce satın alındığı söylenen, tasarruf önemleri alınırken böyle harcama olmayacağı tepkisi ile bu kez “Hediyeleşme” olduğu belirtilen Cumhurbaşkanlığına, Katar Şeyhi tarafından hediye edildiği söylenen iki katlı uçak.

Uçağın değeri, son hali ile yaklaşın 500 milyon dolar civarında olduğu söyleniliyor.

Milletin kafasına takılan soru şu: Katar Şeyhi Şeyhi Temim bin Hamed Al Sani, donanımları ile birlikte kullanmaya hazır olan ve değeri 500 milyon dolar civarında olan bu uçağı neden hediye etti?

Cevap şu: Katar Şeyhi Şeyhi Temim bin Hamed Al Sani’nin Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan’a olan sevgisi…

Bu gerekçeyi duyunca aklıma rahmetli Abdullah Yüce geldi…

“Bu ne sevgi ah/ bu ne ıstırap/ zavallı kalbim ne kadar harap/ nasibim olsun bir yudum şarap/ sun da içeyim yarın elinden”

Şimdi yazımın başına dönelim…

Hazret-i Âişe, muhtaç bir kadının hediyesini kabul etmeyince Peygamber efendimiz, “O kadın muhtaç olsa da, hediyesini kabul edip ona daha fazla bir şey vermeliydin” buyurdu.

Demek oluyor ki, hediyeyi verene “…hediyesini kabul edip ona daha fazla bir şey…” verilecek. İki Müslüman ülkenin liderleri, Peygamber Efendimizin bu sözünü bilmemeleri olanaksız…

Başka sorum yok hakim bey, tanık sizin…

XXX

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan TESK Genel Kurulunda, “Dün akşam imzaladım. Dövizle kira konusunu kökten çözüyoruz. İhracat ve ithalat gibi dışarı ile ilgili olmayan kimsenin yolu dövizle kesişmemeli” dedi.

Erdoğan ayrıca, faiz konusundaki hassasiyetinin aynı olduğunu ifade ederken, “TÜSİAD faiz çok yüksek diyor, ben de diyorum ki şu yüksek faizi bir düşürelim.” dedi.

Sonra dedi ki; “TCMB bağımsızdır, kendi kararını alır.”

Şunu da söyledi Erdoğan; “Enflasyon sebeptir, faiz neticedir diyorsan bu işi bilmiyorsun. Merkez bankasının açıklamış olduğu enflasyon tahminlerinin bugüne kadar tuttuğunu görmedim. Faizi sen belirliyorsun ama enflasyon senin attığın bu yanlış adımlar nedeniyle ortaya çıkıyor. Bunun bedelini millet ödüyor.”

Yetmedi; “Türkiye’nin tercihi serbest piyasadan yana” dedi, ekledi “Sorunları serbest piyasa ekonomisinin dışına asla çıkmadan çözmek için mücadele” ettiklerini ifade etti.

Bunla da kalmadı, kamuda tasarruf tedbirlerine de dikkat çekerek, “Kamuda tasarruf tedbirlerini hayata geçiriyoruz. Kamuda emekli olanlardan daha fazlayı işe almayacağız. Personel alımında dikkatli davranıyoruz. Kamuda kullanılan araçları sınırlandırıyoruz.”

Sanıyorum “KAMU” kelimesinin anlamını ya değiştirdiler, ya da değiştirdiler.

Bu kelimenin karşılığı; “Bir ülkedeki halkın bütününü” tanımlar.

O halka, yani “Kamu”ya hizmet veren yerlere de “Kamu Kuruluşu” denir.

“Cumhurbaşkanı iktidarı”, ifade ederken “…kamuda kullanılan araçları…” sınırlandırdıklarını ifade etti. Buradan çıkan sonuç, halkın kullandığı araçlara sınırlama var, “Kuruluşların” değil.

Dolayısıyla da “Cumhurbaşkanlığı” bu sınırlamanın dışında, öyle görünüyor.

Ve biliyoruz ki, bu karara rağmen hiç “Kamu kuruluşunda” her hangi bir sınırlama olmayacaktır. En üstte oturanlar, yine en lüks yaşayacaklardır.

Bir “VIP” uçağından inip bir Lüks Mercedes’e binecekler, ondan inip daha lük bir “VIP” uçağına binecekler.

Benim bu arada merak ettiğim bir başka konu daha var…

Acaba Cumhurbaşkanının Hediye VIP uçağının önünde ve adında sine onlara koruma uçağı olacak mı? Kendi uçağı ile korumaların uçağının önünde de “Çakar” denilen lamba bulunacak mı? Havada uçarken, önlerindeki diğer uçaklara “Yana çekilin” diye anons geçecekler mi?

Hayır anlamadım, neden gülüyorsunuz ki!…

Son dakika haberi olarak, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Merkez Bankasının faizi % 24 rakamına çıkarmasına tepki göstererek, “…Merkez Bankası faiz artırımın oldukça yüksek bir oranla gerçekleştirdi. Diyor ya ‘Bağımsızlık’, haydi buyur bağımsızlık. Şu an şahsen benim sabır safhamdır ve bu sabır bir yere kadar…”

Bu konuya Pazartesi gireceğim…

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA