Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

googleplay
Kayseri Hakimiyet Gazetesi / www.kayserihakimiyet2000.com

HER 3 KADINDAN 1’İ ŞİDDET GÖRÜYOR

Bu haber 08 Mart 2019 - 16:59 'de eklendi ve 29 kez görüntülendi.
HER 3 KADINDAN 1’İ ŞİDDET GÖRÜYOR

Kayseri Barosu Kadın Haklarından Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Av. Nilay Karahan, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, “Bugün yeryüzünde her 3 kadından biri şiddetin değişik biçimlerine maruz kalmaya devam ediyor. Ülkemizde de kadına yönelik şiddet ve istismar oranları ciddi oranda artmıştır” dedi. Karahan, kadınların ve kız çocuklarının eğitimine önem verilmesi gerektiğini vurguladı.
Baro Kadın Haklarından Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Av. Nilay Karahan, kadınların dünya nüfusunun yüzde 50’sini, yeryüzündeki toplam iş gücünün üçte ikisini oluşturduğunu anımsattı.
‘Bugün yeryüzünde her 3 kadından biri şiddetin değişik biçimlerine maruz kalmaya devam etmektedir’ diyen Av. Karahan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Gerek aile içinde gerek kamusal alanda kadına yönelik şiddet sürekli artmaktadır. Ülkemizde de kadına yönelik şiddet ve istismar oranları ciddi oranda artmıştır. Neredeyse her gün bir kadına yönelik şiddet, istismar ve tecavüz haberleri duymaktayız. Bu olumsuz tabloyu değiştirebilmek için en başta kadınların sosyal ve ekonomik konumlarını iyileştirmemiz ve yasaların uygulanması noktasındaki eksikliklerin giderilmesi gerekmektedir.”
Av. Karahan, kadınların eğitilmesine önem verilmesi gerektiğini vurgulayarak, “Özellikle kız çocuklarının eğitimine önem verilmeli, eğitim alanından uzaklaştırılmamaları ve bu sayede çocuk yaşta evlendirilmelerin önüne geçilmelidir. İstihdam edilen kadın sayısının her geçen gün azaldığı düşünüldüğünde kadının ekonomik olarak güçlendirilmesi ve kadının iş gücüne daha uygun ve aktif olarak katılımı sağlanmalıdır. Kadının ekonomik özgürlüğünü elde etmesi yönünde yapısal engellerin ortadan kaldırılması sağlanmalıdır” diye konuştu.  (iha)

 

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER