AGÜSPOR TÜRKİYE KUPASINDA YAKIN DOĞU’DAN FARK YEDİ

AGÜSPOR TÜRKİYE KUPASINDA YAKIN DOĞU’DAN FARK YEDİ

JANDARMADAN UYUŞTURUCU OPERASYONU

JANDARMADAN UYUŞTURUCU OPERASYONU

HACILAR BELEDİYE BAŞKANI EKİCİDEN HAYIRLI OLSUN ZİYARETİ

HACILAR BELEDİYE BAŞKANI EKİCİDEN HAYIRLI OLSUN ZİYARETİ

KALKAN: EĞİTİME HAZIRLIK ÖDENEĞİ TÜM EĞİTİM ÇALIŞANLARINA ÖDENMELİ

KALKAN: EĞİTİME HAZIRLIK ÖDENEĞİ TÜM EĞİTİM ÇALIŞANLARINA ÖDENMELİ

KİTABININ GELİRİNİ ŞEHİT VE GAZİLERE BAĞIŞLADI

KİTABININ GELİRİNİ ŞEHİT VE GAZİLERE BAĞIŞLADI

HER YÜZ KİŞİDEN YEDİSİ İŞ ARIYOR

Her yüz kişiden yedisi iş arıyor.
TÜİK bölge müdürü İbrahim Esenkar konu ile ilgili yaptığı açıklamada şu bilgilendirmede bulundu:
Hanehalkı İşgücü Araştırması 2017 yılı I. Dönem sonuçlarına göre ülkemizde 3 milyon 900 bin kişi işsizdir. İşsizlerin %63,1’ini erkekler, %36,9’unu ise kadınlar oluşturdu. Toplam işsizlerin %28,9’u 15-24 yaş aralığındaki gençlerden oluştu.
İşsiz sayısının; istihdam edilenler ile işsizlerin toplamından oluşan işgücüne bölünmesiyle elde edilen işsizlik oranı 2017 yılı I. Döneminde %12,6 seviyesinde gerçekleşti.
İşsizler, 15 ve daha yukarı yaştaki toplam nüfusun %6,5’ini oluşturmaktadır. Diğer bir ifadeyle her yüz kişiden yedisi işsizdir.
İşsizlerin dörtte biri yüksek öğretim mezunu
Araştırma sonuçlarına göre, işsizlerin %51,2’sini lise altı eğitim düzeyine sahip olanlar, %23,6’sını yükseköğretim, %11,8’ini genel lise, %11,3’ünü mesleki veya teknik lise mezunları, %2,1’ini ise okuryazar olmayanlar oluşturdu.
İşsizlerin %50,6’sı daha önce hizmet sektöründe çalıştı
İşsizlerin %50,6’sı daha önce hizmet sektöründe, %17,7’si sanayi sektöründe, %14,8’i inşaat sektöründe ve %5,7’si tarım sektöründe çalıştı.
Türkiye’de 2017 yılı I. Döneminde iş arayanların %93,1’i daha önce bir işte çalıştı, %4,2’si ise sekiz yıldan önce işinden ayrıldı.
İşsizlerin %6,9’u ise ilk kez iş aradığını beyan etti.
İşsizlerin dörtte biri hizmet ve satış elemanı olarak iş aradı
İşsizlerin iş aradıkları meslek grupları incelendiğinde %23,1’i hizmet ve satış elemanı olarak, %19’u nitelik gerektirmeyen işlerde çalışmak istediğini beyan etti. İşsizlerin %14,5’ini sanatkarlık ve ilgili işlerde, %13’ünü ise büro ve müşteri hizmetlerinde çalışmak üzere iş arayanlar oluşturdu.
İşsizlerin %21’ini uzun süreli işsiz olarak tanımlanan bir yıldan uzun süredir iş arayanlar, %79’unu ise 1 yıldan kısa süredir iş arayanlar oluşturdu. (Kurum Haber)

  • Etiketler
  • Açıklama
  • Her yüz kişiden yedisi iş arıyor. TÜİK bölge müdürü İbrahim Esenkar konu ile ilgili yaptığı açıklamada şu bilgilendirmede bulundu: Hanehalkı İşgücü Araştırması 2017 yılı I. Dönem sonuçlarına göre ülkemizde 3 milyon 900 bin kişi işsizdir. İşsizlerin %63,1’ini erkekler, %36,9’unu ise kadınlar oluşturdu. Toplam işsizlerin %28,9’u 15-24 yaş aralığındaki gençlerden oluştu. İşsiz sayısının; istihdam edilenler ile […]
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz