Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
wezEo.png
wezEo.png

SON DAKİKA


googleplay
Kayseri Hakimiyet Gazetesi / www.kayserihakimiyet2000.com
wem8j.png
OSMAN EFKERE

HERŞEYDEN ÖNCE…

Bu haber 17 Ocak 2019 - 11:59 'de eklendi ve 29 kez görüntülendi.
HERŞEYDEN ÖNCE…

Her şeyden önce, insanlığa kalem vasıtası ile bütün bilmediklerini öğreten Kâinatın tek Halik’ı, Yüce Allah’a sonsuz hamdı senalar eder,

Yine onun insanlığa son olarak gönderdiği kurtuluş vesilesi ve insanlığı bataklıktan düzlüğe, karanlıktan aydınlığa, zulmetten izzete ve dalaletten hidayete vesile olan rahmet peygamberi Hz. Muhammed (s.a.v) efendimiz üzerine salat-ı selam olsun.

Yüce Rabbimizin yardımları ile dilimiz olan (güzel Türkçemize)  çevirmiş bulunduğum Evliyalar ve Hulefa-i Raşidi’nin hayatlarından parça olarak almış olduğum bu küçük risaleyi insanlık hayatına bir örnek teşkil etme gayesi ile kaleme almış bulunuyorum.

Bu konuda ümit ederim ki, bu küçük risale toplum hayatında derin izler bırakır.

Bu konuda daha verimli olabilmem için, değerli meslektaşlarım ve okuyucu kardeşlerimden ileriye dönük olarak bana yardımcı olmalarını diler,  muhabbetle saygılar sunarım.

Gayret ve çalışmak bizden, yardım yüce Halik’ımızdandır.

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

Âlemlerin Rabbi olan Yüce Allah’a nihayetsiz hamd eder. İnsanlığın kurtuluşu, beşeriyetin hidayet vesilesi olan Hz. Muhammed üzerine, İslam’ın sancağını tutup kaldıran, doğuda ve batıda yücelmesine vesile olan ehli beytine ve ashabına salâtı selam olsun.

Şurası bir gerçek ki İslam’ın başlangıcından zamanımıza kadar geçen zaman diliminde yaşayan bazı insanların kalpleri öyle kararmış ki hakla batıla arasında, hayırla şer arasında, ihlâsla fesat arasında, nihayet ilim ve cehalet arasında hiçbir gayret göstermemişler. Bu durumda cehalet hat safhaya ulaştı hatta İslam yaşanmaz hale geldi. Zaman zaman İslam namına hiçbir bilgi kalmadı, hatta insanlık cismen İslami yaşantı yönünden değil de ancak ismen Müslüman niteliği taşır hale geldi.

İslam dini Hz. Muhammed’le, Mekke çukurlarında başlayıp çeşitli sıkıntılar, badireler gelmesi karşısında gayret gösteren başta Hz. Muhammed (SAV) ve sahabesi, İslam’ın yücelmesi, yayılması konusunda azami gayretler sarf ederek hatta bu yolda Mekke’de bulunan bütün maddi varlıklarını terk ederek zaman zaman başka diyarlara göç etme mecburiyetinde kalmışlardı.

Nihayet Yesrib (Medine) şehrine göç ederek İslam’ın temelini orada atıp ve oradan bütün cihana yayılmasına vesile oldular. Allah onlardan razı olsun.

İşte İslam’ın bu değerli mirasını daha sonra İslam’ı benimseyen Abbasiler, Emeviler, Fatimiler ve Osmanlılar vasıtası ile Asya, Afrika ve Avrupa ve hatta Amerika kıtasına kadar kol atan ve İslam’ın güzelliğini, idari sistemini, hoşgörülülüğünüm zamanımıza taşıma imkânı bulmuşlardır.

İşte elinizdeki bu küçük ve lakin ihtiva yönünden büyük olan risale İslam uğruna örnek hayat bahşeden hayırları sergilemektedir.

Allah’ın rahmeti ve bereketi ve onun insanlığa bir uyarıcı olarak gönderdiği Hz. Muhammed’in şefaati bütün inananların üzerine olsun.

 

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA