ÖZHASEKİ: ÇATI ADAY DEDİLER, ORTADA BİNA YOKMUŞ

ÖZHASEKİ: ÇATI ADAY DEDİLER, ORTADA BİNA YOKMUŞ

CAFERBEY CAMİSİ ONARILDI VE BAKIMI YAPILDI

CAFERBEY CAMİSİ ONARILDI VE BAKIMI YAPILDI

KAYSERİ ÜNİVERSİTESİ İLK SENATO TOPLANTISINI YAPTI

KAYSERİ ÜNİVERSİTESİ İLK SENATO TOPLANTISINI YAPTI

ERÜ İLETİŞİM FAKÜLTESİ 2017-2018 MEZUNLARINI VERDİ

ERÜ İLETİŞİM FAKÜLTESİ 2017-2018 MEZUNLARINI VERDİ

3600 EK GÖSTERGE İLE MEMUR EMEKLİ OLACAK GENÇLER İŞ BULACAK

3600 EK GÖSTERGE İLE MEMUR EMEKLİ OLACAK GENÇLER İŞ BULACAK

HİZMET İÇİ EĞİTİM KURSLARI
  • ALİÖZKANLI
    • ALİ ÖZKANLI
    • aliozkanl@kayserihakimiyet2000.com
    • 14 Şubat 2018 - 11:02:37

HİZMET İÇİ EĞİTİM KURSLARIYLA İLGİLİ BİRKAÇ SÖZ
Yeni gelişen ve değişen şartlar gereğince eğitimdeki yeni değişimleri günü gününe takip etmek eğitim ve eğitimci için çok önemlidir. Öğretmen kendini geliştirmeli; günün şartlarına ayak uydurabilmeli, eğitim alanındaki değişiklikleri ve gelişmeleri takip etmelidir. Eğitimcileri bu gelişmelere hazırlamak için de Hizmet İçi Eğitim kurslarının önemi bir kat daha artmaktadır. Öğretmenlerin hizmet içi kurslarıyla yetiştirilmesinin çok önemli olduğunu düşünüyorum. Her yıl mutlaka yaz tatillerinde 2–3 haftalık kurslar yapılmalıdır. Eğitimdeki yeni gelişmeler paralelinde programlar yapılmalı öğretmenlerin günün şartlarına uygun bir şekilde hem meslekî hem sosyal yönden yetişmeleri sağlanmalıdır.
Hizmet içi kursları için tatile en uygun yerler tespit edilmeli, öğretmenler maddi yönden sıkıntıya düşmeden hem tatil yapmalı hem de kendini geliştirip yetiştirmelidir. Kurslar için verilecek yolluk, isteyen öğretmenlerin kursa ailelerini de getirebilecekleri vb. şeylerle cazip bir hale dönüştürülürse öğretmen bu kurslara zoraki değil isteyerek katılacak, kurslardan da istenilen verim alınacaktır.
Meslek hayatım boyunca üçü memleketimde, biri Zonguldak, biri Bolu diğeri de Kırıkkale’de olmak üzere altı kez bu kurslara katıldım. Çok olumlu geçen kurslar olduğu gibi, yasak savma kabilinden geçen kurslarda oldu. Öncelikle kurs yapılacak merkezlerin sosyal ve fiziki şartlarının çok uygun olması gerekiyor. Bunlara gereken hassasiyet gösterilmezse kurstan istenilen oranda başarı sağlanamamaktadır. Kursa gelen katılımcılar kadar eğitim verenlerin de kursa kendilerini vermelerini önemli görüyorum. Eğitim kadrosu çok yetenekli, konusunda uzman kişiler değilse kurslardan istenilen verim de alınamamaktadır.
ÖĞRETMEN ÖĞRENCİ İLİŞKİLERİNDE NELERE DİKKAT EDİLMELİ?
Öğretmen çocuklardaki güç ve yetenekleri görüp, her çocuğun özelliklerine göre davranmasını bilmelidir. Öğretmenin görevi öğrencilere bilgi aktarmak değil, onları en iyi şekilde yetiştirmek ve geliştirmektir. Öğretmen öğrencisini yıllar sonra bu ülkeyi yönetecek insanlar olduğunu düşünerek, onları keşfedip ona göre yetiştirmenin bilincinde olarak mesleğinin kutsallığını anlamak zorundadır. Öğretmen, öğrencisini sürekli soru sormaya ve katılımcı olmaya teşvik etmeli, sorunlarını onların gözünden bakarak, ona fırsat tanıyarak cesaretlendirmelidir. Soru soran, öğrendikleri üzerinde düşünen, sorgulayan öğrenci kendini değerli ve güçlü görür.
Öğretmenin görevi öğrenciye bilgi ezberletmek, onların sessiz ve usluca oturmasını sağlamak olmamalıdır. Maalesef bazı öğretmenler asık suratlı olmayı, dövmeyi, azarlamayı, korkutmayı bir marifet olarak görüp öğrencisinin karşısında hareketsiz oturmasını, öğrettiklerini bir papağan gibi tekrar edilmesini ister. Böyle bir öğretmen öğrencisinin gözündeki pırıltıyı, kalbindeki öğrenme aşkını fark edemez.
“Yaşadığımız ortam ve davranışlarımız nasıl olmalı?” sorusuna cevabımız şöyle olmalıdır: Çevremize baktığımızda iki türlü insan tipini gözlemliyoruz. Kendine güvenen, dik duruşlu, tehlike alabilen, ümitli insanlar olduğu gibi, asık suratlı, güvensiz, risk almaktan korkan insanları da görüyoruz. Bu insanları ümitsiz, güvensiz, mutsuz ve umutsuz olmasını sağlayan, ailesi, çevresi ve öğretmenleridir.
İnsan hayatının şekillenmesi bebeklikten başlar, çocuk küçük yaşta ne alırsa, nasıl yetiştirilirse hayatının büyük bölümü de o şekilde devam eder. İnsan kendi görüşünde ısrar edip inatçı olursa, toplum ilişkilerinde problemlerle karşılaşır. Karşıdakini dinlemeyen insan ilişkileri zayıf olur, kendini geliştiremez. Fakat başkasının görüşüne saygı duyan insanların çevre ile ilişkileri gayet olumlu olur, hayatları da zenginleşir. Empati yapmak, yani olaylara sadece kendi gözümüzle değil, zaman zaman karşısındaki insanın gözüyle de bakabilmektir.

  • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz