Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
wezEo.png
wezEo.png

SON DAKİKA


googleplay
Kayseri Hakimiyet Gazetesi / www.kayserihakimiyet2000.com
wem8j.png
ABDULLAH AYATA

İÇ GÜVEYİSİ-2

Bu haber 15 Nisan 2019 - 12:28 'de eklendi ve 11 kez görüntülendi.
İÇ GÜVEYİSİ-2

Hacı Mahmut, uzun yıllar önce Darende’den Mersin’e gelip seyyar bir camekân içerisinde esans,  kolonya, güzel kokular satarak işe başlamış, daha sonra çerçi arabasıyla Çukurova köylerinde  kazma, kürek, çapa benzeri tarım araçları pazarlamış, bu işin getirişini daha iyi bulunca malzeme  çeşidini artırarak işini genişletip hırdavat dükkânına dönüştürmüş, yıllarca sabırla çalışıp varlıklı  bir insan olmuştu.

Hırdavatçı dükkânı onun ilk işyeri olduğundan kendisi sürekli orada kalır, öteki işlerini ve işyerlerini emanet ettiği yakınlarının yanına fazla uğramazdı. Tarsus’taki madeni yağ ve araba filtresi üreten tesisin başında damadı Nusret, inşaat ve müteahhitlik şirketinde oğlu Sinan, meyve suyu üretim tesislerinin başında yeğeni Bedri bulunmaktaydı. Bu kuruluşların gelirleri hırdavat dükkânının gelirinin yüzlerce katı olmasına rağmen onun gözünde çok da değeri yoktu. Varsa yoksa hırdavatçılık.

Oğlunun, “Baba, o dükkânı kapat. Bu işi bırak. Biz artık büyüdük. Böyle ufak tefek işlerle uğraşmak  şanımıza yakışmıyor…” sözlerine çok kızar, “Nereden geldiğimizi, ne olduğumuzu unutmamalıyız.

Ticaretin büyüğü küçüğü, ayıbı olmaz. Sakın bana böyle sözler söylemeyin,” diyerek onu terslerdi.

Hacı Mahmut’un oturduğu evden başka Tekir Yaylası’nda bir villası, sahilde yazlığı vardı. Oğlu ve  damadının da şahıslarına ait evleri ve yazlıkları bulunmaktaydı. Çocuklarından pek memnun  değildi. Burunları havada tiplerdi. Kendisi gibi fukaralıktan yetişmeyip yokluk görmediklerinden,  fakire yoksula önem vermezlerdi. Kibirliydiler, sıradan insanları küçümserlerdi. Bu huylarını  sevmiyordu. Sık sık ikaz edip, alçakgönüllü olmanın en büyük erdem olduğunu anlatmaya çalışsa  da olmuyordu. Sözü  dinleniyordu dinlenmesine ama yine herkes bildiğini okuyordu.

Oğlu Sinan Darende doğumluydu. Altı yaşında Mersin’e gelmiş, okumuş kültürlü bir mühendisti.

Lüks konutlar yaptırıp satıyordu. Gelini Gülden zengin bir ailenin kızıydı. Çok havai ve müsrifti. Ev işlerini hizmetçilere yaptırır, çocuklarını bakıcılar büyütürdü. Akşam yemeklerini dışarıda yemeyi alışkanlık haline getirmişti. Büyüklerine karşı da saygılı değildi.

Büyük kızı Nurten ve damadının da onlardan aşağı kalır yanları yoktu. Onların da işleri güçleri tatil beldelerini gezmek, kışın kayak, yazın deniz… Lüks mağazalardan giyinip kuşanırlar, dünya umurlarında değildi.

Ya hanımı Makbule’ye ne demeli. Çocuklarına bakarak o da yoldan çıkmış, yokluğu, yoksulluğu birlikte çektikleri halde kimseyi beğenmez, her şeyi yiyip içmez, yaşına başına uygun olmayan giysiler giymek ister… Sonradan görme denilen örnek insan tipi olup çıkıvermişti.

Hacı Mahmut için aile bireylerinin hepsi bir tarafa, küçük kızı Gönül bir tarafaydı. Zira Gönül hem en çok sevdiği hem de acıdığı çocuğu. O da kibirli, o da havai. Herkese yüz vermez, her insanla aynı masaya oturmaz. Kimseden lafını sözünü esirgemez. Sıkça, çevresindekileri üzer, kırar, yeri gelir hakaret eder. Ama babası yine de ona kızmaz, korur, bir dediğini iki etmez. Zira, Gönül doğuştan sakattı. Bedensel özürlü. Sağ omuz kürek kemiğinin üzerinde belirgin şekilde kamburu  var. Asabi, sinirli. Aile içinde kimse özrü ile ilgili söz söyleyemez. İstekleri anında yerine getirilir.

Alabildiğine hür bir yaşantısı var. Ses sanatçılarının konserlerini kaçırmaz. İmzalı posterlerini  biriktirir. Özel arabası ve kız arkadaş grubuyla bir yaylada bir sahilde. Modayı yakından izler, entel  yazarların kitaplarını okur…

Otuz yaşını bitirmek üzere. Evlenmek için talibi de yok. Zengin aile gençleri onunla  ilgilenmiyorlar. Onu ve ailesini tanıyan fakir gençler ise Gönül’e talip olmanın servetine talip olma ile eşdeğer olacağının herkes tarafından malum olduğunu bildiklerinden, niyetimiz açığa çıkıp rezil olmayalım, düşüncesiyle kızı istemiyorlardı. Sürpriz bir gelişme olmazsa evde kalmaya mahkûmdu.

Hatem, askerlik görevini tamamlayınca önce köyüne uğradı. Annesi, babası ve arkadaşlarıyla hasret giderdi. On beş gün süresince gezdi, dolaştı. Çocukluk anılarını tazeledi. Ailesinden izin  isteyip Mersin’e döndü. Onun sağ salim yanlarına dönüşüne amcası, yengesi ve amca çocukları çok  sevindiler.

Ertesi gün çalıştığı dükkâna uğrayan Hatem, önce saygıyla patronu Hacı Mahmut’un elini öptü.

Adam duygulanmış, gözleri yaşarmıştı. Bir müddet oturup karşılıklı hal hatır sordular. Hatem’in  dönüş haberini alan tanıdık esnaflar, tezgâhtarlar çok geçmeden doldurdular hırdavatçı dükkânını.

Birbirlerine sarılıp şakalaştılar. Gürültüden konuşmaları anlaşılmıyordu. Hacı Mahmut’un gür sesi  ortalığı sakinleştirdi.

“Komşular, arkadaşlar! Hepiniz var olun, sağ olun! Daha çok görür, çok konuşursunuz. Bundan  sonra Hatem devamlı burada. Şimdi size bir teklifim var.

Parçacı Alaaddin, “Söyle hacı emmi,” dedi.

“Hatem’in dönüşü şerefine, şimdi hepinizi Nizam Usta’nın lokantasına öğle yemeğine davet  ediyorum.”

“Yaşa, Mahmut Bey.”

“Şimdi, hemen herkes bir saatliğine dükkanını kapatsın. Lokantada buluşalım. Yemek içmek serbest.”

Dükkânlarını kapatan komşu esnaflar ve onların çalışanları lokantada buluştular. Otuz kişilik bir grup oluşturdular. Masalar birleştirildi. Neşeli bir şekilde öğle yemeği yendi ve herkes işine dağıldı.

Hatem, vakit geçirmeden işine başladı. Yokluğunda işe  alınan çırak çocuk hayranlıkla kendisini  izliyordu.

“Adın ne senin?” diye sordu çocuğa.

“Selim.”

“Nerelisin?”

“Gülnarlı”

“Yoksa burada amcanın, dayının ya da birinin yanında mı kalıyorsun.”

“Yok abi. Evimiz burada. Babam belediyede çalışıyor.”

“Tamam, öyleyse daha iyi.”

İki çalışanının konuşmalarını duyan Hacı Mahmut, “Maşallah, cin gibi çocuk. Üstelik dürüst ve terbiyeli,” dedi.

“Desene pabucumu dama atacak.”

Selim’in başını okşadı. “Aferin lan, sevdim seni. Haydi işbaşına.” (Devam Edecek)

 

 

 

 

 

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA