YEMLİHA YOLU’NU KULLANAN SÜRÜCÜLERE UYARI

YEMLİHA YOLU’NU KULLANAN SÜRÜCÜLERE UYARI

BAĞLAMIŞ, “ AMACIMIZ ŞEHRİMİZE VE ÜLKEMİZE HİZMET ETMEK”

BAĞLAMIŞ, “ AMACIMIZ ŞEHRİMİZE VE ÜLKEMİZE HİZMET ETMEK”

YOL ÇİZGİLERİ MELİKGAZİ BELEDİYESİNCE YAPILIYOR

YOL ÇİZGİLERİ MELİKGAZİ BELEDİYESİNCE YAPILIYOR

NUH NACİ YAZGAN ÜNİVERSİTESİNDE MEZUNİYET COŞKUSU

NUH NACİ YAZGAN ÜNİVERSİTESİNDE MEZUNİYET COŞKUSU

ERÜ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ 4 BÖLÜMDEN 500 ÖĞRENCİ MEZUN OLDU

ERÜ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ 4 BÖLÜMDEN 500 ÖĞRENCİ MEZUN OLDU

İDRAR KAÇIRMA: HER 3 KADINDAN BİRİN SORUNU
İDRAR KAÇIRMA: HER 3 KADINDAN BİRİN SORUNU

Yaşam kalitesini ciddi oranda düşürmesine karşın kadınlar idrar kaçırma problemlerini dile getirmekte zorlanıyor. Özellikle şikayetleri daha az olanlar, sıvı alımını azaltma ya da ped kullanma gibi geçici çözümlere başvurabiliyor. Acıbadem Kayseri Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Hüsne Bostan, idrar kaçırma sıklığı ve miktarı arttıkça cinsel hayatta problemler, özgüven sorunları ve hatta depresyona kadar […]

Yaşam kalitesini ciddi oranda düşürmesine karşın kadınlar idrar kaçırma problemlerini dile getirmekte zorlanıyor. Özellikle şikayetleri daha az olanlar, sıvı alımını azaltma ya da ped kullanma gibi geçici çözümlere başvurabiliyor. Acıbadem Kayseri Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Hüsne Bostan, idrar kaçırma sıklığı ve miktarı arttıkça cinsel hayatta problemler, özgüven sorunları ve hatta depresyona kadar uzanabilen problemlerin tabloya eklenebildiğine dikkat çekiyor. Bu nedenle utanmayı bir kenara bırakıp vakit kaybetmeden hekime başvurmak gerekiyor.

İdrar kaçırma ya da idrarını tutamama özellikle orta yaş ve üzerindeki kadınları etkileyen oldukça yaygın bir sorun. Araştırmalar her üç kadından birinin bu problemden muzdarip olduğunu gösteriyor. Bu oran doğum sonrasında daha da yükseliyor ve her dört kadından üçünün ortak derdi haline geliyor. Ancak ne yazık ki kadınlar konuyu dile getirip konuşmaktan utandıkları için sorun büyüyerek sosyal yaşamlarını kısıtlamaya başladığında hekime gidiyor. Eğer belirtiler hafif seyrediyorsa, genellikle geçici çözümlerle zaman kaybediliyor. Acıbadem Kayseri Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Hüsne Bostan, idrar kaçırmayı yaşlanmanın doğal bir sonucu olarak düşünmemek gerektiğinin altını çiziyor. Çünkü altta yatan probleme bağlı olarak farklı yaş gruplarındaki kadınlarda da rastlanabiliyor. Bazen sadece yürümek, egzersiz yapmak ya da yolculuğa çıkmak gibi kişiyi sevdiği aktivitelerden uzaklaştırmakla sınırlı kalsa da, bazen de günlük yaşamı sürdürmeyi zorlaştıracak kadar şiddetli yaşanabiliyor. Nedeni ya da şiddeti ne olursa olsun, kadının hem hayat kalitesini yükseltmek, hem de özgür yaşamına geri dönmesini sağlamak için mutlaka tedavi edilmesi gerekiyor.

HAFİF BELİRTİLER ÖNEMSENMİYOR

Kadınlarda idrar kaçırma ya da idrarını tutamama sorunu, yaş, gebelikler, doğumlar, obezite ve sigara gibi faktörlerle yakından ilişkili olduğu düşünülüyor. Bu faktörlerin hemen hepsi dokularda özellikle kas dokuda gevşeme, zayıflama ve idrar kesesi (mesane) ile idrar kanalı (üretra) arasındaki ilişkinin bozulmasına ve dolayısıyla idrar kaçırma probleminin ortaya çıkmasına neden oluyor. Genellikle belirtilerin hafif seyrettiği kadınlar, sıvı alımını kısıtlayarak, ped ya da yedek iç çamaşırı taşıyarak idare etmeyi tercih ediyor. Ancak idrar kaçırma sıklığı ve miktarı arttıkça cinsel hayatta problemler, özgüven sorunları ve hatta depresyona kadar uzanabilen problemler de tabloya eklenebiliyor.

EN SIK STRES TİPİ İDRAR KAÇIRMA GÖRÜLÜYOR

Kadınlardaki idrar kaçırmanın en sık rastlanan tipi, öksürmek, hapşırmak, gülmek, egzersiz yapmak gibi ani karın içi basıncı artıran durumlardan sonra oluşan “stres tipi idrar kaçırma”. Yaş, çok sayıda doğum, iri bebek doğurma, sigara, şişmanlık, ailesel yatkınlık ve menopoz gibi nedenlere bağlı olarak mesane ve idrar kanalını destekleyen kaslar zayıflıyor ve bulgular ortaya çıkıyor. “Sıkışma tipi idrar kaçırma” da ise, kişi aniden idrar yapma hissi duyuyor ancak tuvalete yetişemediği için kaçırıyor. Bazı nörolojik ya da hormonal nedenlere bağlı olarak ortaya çıktığı düşünülüyor. “Karışık tip idrar kaçırma”da stres ve sıkışma tipi idrar kaçırma bir arada görülüyor.

İdrar kesesinde oluşan his kusurları sonrasında idrar yapma ve sıkışma hissinin kaybolması, ardından idrar kesesinin dolup taşması şeklinde tarif edilen durum ise “taşma tipi idrar kaçırma”. Diyabetten bazı cerrahi girişimlere kadar birçok etkene bağlı olarak gelişebiliyor.

İDRARDA KAN VARSA DİKKAT!

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Hüsne Bostan, yaşam kalitesinin bozulmasının bile tek başına hekime gitmeyi gerektiren bir neden olduğunu söylüyor. Ancak bununla birlikte, idrar yaparken yanma, zorlanma ve idrarda kan görülmesi gibi şikayetler varsa zaman kaybetmeden hekime başvurmak önem taşıyor. Bu belirtiler idrar yollarında enfeksiyon, taş, kum yada daha önemli tıbbi problemlere de işaret edebiliyor.

TEDAVİNİN KİŞİYE ÖZEL PLANLANMASI GEREKİYOR

Tanı koymada en değerli faktör, hastanın yakınmalarının hangi durumlarda arttığının veya oluştuğunun ayrıntılı olarak sorgulanması. Yapılan tanı testleri sonrasında idrar kaçırmanın nedeni ve bu nedene yönelik tedavi planı hazırlanıyor.

Kadınlarda idrar kaçırmanın, şikâyetlerin sıklığı, şiddeti ve yaşam kalitesine etkisi gibi tüm faktörler değerlendirilerek tedavi ediliyor. Bu özelliklere göre hazırlanan bir plan doğrultusunda kişiye özel tedavi uygulandığını söyleyen Dr. Hüsne Bostan, “Tanı konulup çeşidi belirlendikten sonra hastanın durumuna göre, ilaç, cerrahi veya alternatif tedavi yöntemleriyle kombine bir tedavi uygulanıyor. Bununla birlikte, idrar tutma kaslarını güçlendirici egzersizler ve sıvı alımının azaltılması da programa ekleniyor” diyor. Sorunun gelişimini önlemek içinse, sağlıklı kilo kontrolü, sigaranın bırakılması, egzersiz ve düzenli spor, kabızlığın engellenmesi ve idrar atılımını artıran kafeinli gıdaların diyetten çıkarılması önem taşıyor. (Kurum Haber)

  • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz