KARDEŞ KAL TÜRKİYE TANITIM TOPLANTISI YAPILDI

KARDEŞ KAL TÜRKİYE TANITIM TOPLANTISI YAPILDI

KAYSERİ’DE ‘NEVRUZ’ COŞKUSU

KAYSERİ’DE ‘NEVRUZ’ COŞKUSU

ÇİFTLİK BANK’TAN SONRA ‘RESTORAN BANK’ VURGUNU

ÇİFTLİK BANK’TAN SONRA ‘RESTORAN BANK’ VURGUNU

103’NCÜ YILINDA ÇANAKKALE ZAFERİ VE ŞEHİTLERİ ANILDI

103’NCÜ YILINDA ÇANAKKALE ZAFERİ VE ŞEHİTLERİ ANILDI

REGAİP KANDİLİ’NİZ MÜBAREK OLSUN !

REGAİP KANDİLİ’NİZ MÜBAREK OLSUN !

İFTAR VAKTİ ÜSTADIN ŞİİRLERİ YANKILANDI
  • YÜKSELKALKAN
    • YÜKSEL KALKAN
    • YuKSELKALKAN@kayserihakimiyet2000.com
    • 24 Haziran 2016 - 15:51:35

Şair Hacı Kısırın hazırlayıp sunumu yaptığı “İftar Vakti Necip Fazıl” programında üstat’ın hayatında bahis edildi şiirleri okundu. Gecede İstanbul yıllarında üstadın öğrencisi olan şair yazar Bekir Oğuzbaşaran Necip Fazıl hayatı hakkında kısa bilgi verip “Üstadı Özleyiş” isimli şiir okudu.
İftar vakti programına KAY-TUR başkanı Mustafa Yalçın ait Necip Fazıl Kısakürek’in 35 adet özel Fotoğraf koleksiyonu ve şair ve yazar Necip Fazılın çıkan tarih şeridini andıran bütün kitapları üstadın yağlı boya tablonun önünde gece sergilendi. Geceye katılan davetler ve şairler Mustafa Yalçına teşekkür etiler.
İftar vakti Necip Fazıl’ programına KAY-TUR başkanı Mustafa Yalçın. Murat Özdeniz, Malik Şahin, Mehmet Ali Gül, Suhey Yayla, Namık Kemal Bilgin, Necati Daştan, Mustafa Küçüktepe, Bilge Çalıcı, Ceketsiz Şair Fatma’nur Altuntaş, Sümeyya Aytekin, Halit Belgeli, Selda Polat, Yakup Uçar, Ramazan Öztürk, Hüseyin Akpınar, Murat Eskici, Ahmet Özceyhan, Orhan Köksal, Cemal Bolgi, Ahmet Sait İllter, Nuri Selçuk, Muharrem Öztürk şairlerin şiirleri gecede gönül rüzgârı estirdi.
‘ İftar Vakti Necip Fazıl ‘ Proğram Akışı Sunum…Hacı Kısır, Bekir Oğuz Başaran…Üstad’ı Özleyiş, Murat Özdeniz-Mustafa Yalçın… Çile, Suhey Yayla… Ölünün Odası, Mehmet Ali Gül… Sakarya, Malik Şahin…Kaldırımlar, Ali İşler …Beklenen, Mustafa Küçüktepe…Aynalar, Hüseyin Akpınar…Veda, Necati Daşdan…Bekleyen, Halit Belgeli…Şarkımız Bizim, Ramazan Öztürk… Anneciğim, Bilge Çalıcı…Anneme Mektup, Murat Eskici… Zindandan Mehmede Mektup, Yakup Uçar… Bahçedeki İhtiyar, Tuğba Meltem Bilgin…Utansın, Fatmanur Altuntaş…Ömer Müslüman Oldu , Ahmet Özceyhan…Muhasebe, Selda Polat… Canım İstanbul, Muharrem Öztürk…Karacaahmet, Hayati Merdoğlu…Aman, Nuri Selçuk…Büyük Doğu Marşı
KAYSERİ DE ÇOK ÖĞRENCİSİ OLAN ÖNCE ÜSTADI TANIYALIM;
1904 yılında İstanbul’da Maraşlı bir ailenin oğlu olarak dünyaya geldi. Babası o sırada hukuk öğrencisi olan ve daha sonraki yıllarda Bursa da aza mülazımlığı, Gebze savcılığı ve Kadıköy hakimliği görevlerinde bulunan hukukçu Abdülbaki Fazıl Bey, annesi, Girit ensarlarından bir ailenin kızı olan Mediha Hanım’dır.
Ailenin tek çocuğu idi. Ailesi ona “Ahmet Necip” adını verdi. Necip adını, babasının büyükbabası Necip Efendi’den aldı.
İlköğrenimini pek çok farklı okulda aldı. Kısa bir süre Fransız Frerler Mektebi’nde okudu. 1912 yılında Amerikan Koleji’ne kaydedildi Sonraki yıllarda yakın dostu olacak olan Peyami Sefa’yı okul yıllarında tanıdı Gebze’nin Aydınlı Köyü’nün ilk mektebine yazıldı. Kız kardeşi Sema’nın beş yaşında ölümünden sonra annesi vereme yakalandı.
Necip Fazıl, Bahriye Mektebi’ndeki öğrencilik döneminde şiirle ilgilenmeye başladı, tek nüsha elle yazılmış “Nihal” isminde haftalık bir dergi çıkararak ilk yayıncılık faaliyetine başladı. Ahmet Necip olan adının “Necip Fazıl” olması bu okulda gerçekleşti. Bahriye Mektebi’nde üç yıllık öğrenimini tamamladıktan sonra ilave edilen dördüncü sınıfı bitirmedi ve okuldan ayrıldı.
Paris yılları (1924). Bu okulda sezgici ve mistik filozof Henri Bergson ile tanıştı. Paris’te bohem bir yaşam sürdü, kumara ilgi duymaya başladı. Bir yılın sonunda bursu kesildi ve yurda dönmek zorunda kaldı.
1931-1933 arasında askerlik yaptı. Askerliğini yaptıktan sonra Ankara’ya döndü. Üçüncü şiir kitabı “Ben ve Ötesi”‘nin yayınlanmasından sonra ününün zirvesine ulaştı.

1934-1943 YILLARI ARASINDAKİ YAŞAMI
1934 tarihi, Necip Fazıl biyografisinde bir dönüm noktası oldu. O yıl, bir Nakşi şeyhi olan Abdülhakim Arvası ile tanıştı. Abdulhakim Arvasi ile Eyüp Sultan’daki Pierre Loti Mezarlığı yanındaki Kaşgari Tekkesi Camii’ndeki sohbetleri sayesinde ciddi bir fikir ve zihniyet dönüşümü yaşadı. Abdulhakim Arvasi ile tanışmasını kendisine milat kabul eden Necip Fazıl’ın şiirlerinde bu tanışmadan sonra tasavvufi düşüncenin izleri görülmeye başladı
Arvâsî ile tanışmasından sonra yaşadığı derin fikir buhranın ardından hayatının yeni dönemindeki ilk önemli eseri olan “Tohum” adlı tiyatro oyununu yazdı (1935) İslamcılık ve Türklük vurgusunun ön planda olduğu eser, Muhsin Ertuğrul tarafından İstanbul Şehir Tiyatroları ‘nda sahnelendi. Oyun, sanat çevrelerinden büyük ilgi gördüğü halde halkın ilgisini çekmedi.
1936’da bir kültür–sanat dergisi olan “Ağaç Mecmuası”’nı çıkarmaya başladı. İlk sayısı 14 Mart 1936’da Ankara’da çıkarılan dergi, ilk altı sayıdan sonra İstanbul’da çıkarılmaya başladı. Dergi, spirütalist özelliklere sahipti ve Ahmet Hamdi Tanpınar, Cahit Sıtkı Tarancı gibi önemli edebiyatçılardan katı sağlanmaktaydı. Büyük ölçüde İş Bankası tarafından finanse edilen derginin yayın hayatı 16 sayı sürdü. Birçok eserler yazdı 25 Mayıs 1983’te evinde hayatını kaybetti. Cenazesi, Eyüp Sultan Mezarlığı’nda toprağa verildi.

  • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz