Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

googleplay
Kayseri Hakimiyet Gazetesi / www.kayserihakimiyet2000.com
OSMAN EFKERE

İHLÂSLI ÂLİMLER

Bu haber 01 Kasım 2018 - 11:50 'de eklendi ve 37 kez görüntülendi.
İHLÂSLI ÂLİMLER

Gerçek ilmi ile amil olanlardan Abdullah bin salim ismindeki biri (Allah ondan razı olsun). Bir haç anında Kabe-i tavaf ederken Emevi Halifelerinden Abdül Melik Bin Hişam’la karşılaşır, Abdulmelik bin Hişam, Abdullah bin Salime, iste benden de istersen sana vereyim? Abdullah bin Salim halifenin isteğine şöyle cevap verir. Ben Allanın evinde olduğum halde ben Allah’tan başkasından bir şey talebinde bulunsam, ben utanırım.

Daha sonra Halife Abdulmelik bin Hişam’la alim olan zat kabeden dışarı çıktı. Halife âlim olan zata, Ey üstat, şimdi kabeden dışarı çıktık her şeyi isteye bilirsin zira biz şu arda kabenin dışındayız, Âlim olan zat, Halifeye, Ey Hişam benim senden ne istememi istiyorsun? Senden isteklerim dünyalık mı, yoksa ahiret için mi?

Halife Hişam, Âlime ben ahiret için bir şeye sahip değilim, Âlim ise, madem sen ahiret için bir şeye sahip değilsin, senden daha zengin var O da Allah’dır. Çünkü Allah hem dünya, hem de ahiret ihtiyaçlarıma sahipken, ben neden senden daha zengin olanı bırakıpta senden ihtiyaç için bir şeyler isteyim bu bana yakışırı mı?  Nihayet Halife ile Alim arasında karşılıklı konuşmalar sonunda, halifede ve diğer mahlukatta bütün ihtiyaçlarını kainatın yegane ihtiyaçlarına ancak ALLAH’IN sahip olduğunu anlayarak, kulun aciz Allahın ise zengin olduğu vurgulanmaktadır.

**

ALLAHIN BÜYÜKLÜĞÜ

Zamanla bir İngiliz, ailesi ile “birlikte Yemen’i ziyaret ederler. Ziyaret esnasında bir ilim meclisine iştirak ederler, orada İngiliz’in hanımı meclisteki bir Yemenli ilim adamına bir soru yöneltir ve şöyle der. Ey üstat size bir soru soracağım, eğer doğru cevap alırsam Allaha iman edip, Müslüman olacağım. Yemenli âlim, İngiliz hanımına buyurun sorun? İngiliz hanımı, Allah’ın genişliği ve uzunluğu ne kadardır? Yemenli ilim adamı İngiliz hanımına, bende size bir soru soracağım der? Bu beyini sen seviyor musun? İngiliz Hanım, evet beyimi seviyorum diye cevap verdi. Yemenli âlim, İngiliz hanımına, senin beyini sevmenin uzunluğu ve genişliği ne kadardır ve kaç kilometredir? İngiliz Hanım Yemenli âlime hiç sevgi metre ile ölçülür mü? Yemenli âlim bunun üzerine, sizin beyinizin sevgisini ölçülmesi mümkün değil de, Allahın büyüklüğünü nasıl takdir edebilirsin. Çünkü her şeyin halikı Allah’dır der ve şu mealdeki ayeti (ONUN) EŞİ VE BENZERİ YOKTUR. O İŞİTENDİR VE GÖRENDİR). Şura 11 ayeti okudu. Bu Kuran ayetini Yemenli âlimden duyan İngiliz hanımı, iki dizinin üzerine gelerek önce kendisi, sonra eşi Yüce İslam’ın ilk şartını teşkil eden Şahadet kelimesini getirerek İslam’la müşerref olup şeref yad oldular. Çünkü İslam bir haktır, batıl ise İslam’ın kargısında dayanma tahammülü olmayan ve hakkın karşısında erimeğe mahkumdur. Yüce Allah cümlemizi İslamla şereflendirsin.

 

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER