ÖZHASEKİ: ÇATI ADAY DEDİLER, ORTADA BİNA YOKMUŞ

ÖZHASEKİ: ÇATI ADAY DEDİLER, ORTADA BİNA YOKMUŞ

CAFERBEY CAMİSİ ONARILDI VE BAKIMI YAPILDI

CAFERBEY CAMİSİ ONARILDI VE BAKIMI YAPILDI

KAYSERİ ÜNİVERSİTESİ İLK SENATO TOPLANTISINI YAPTI

KAYSERİ ÜNİVERSİTESİ İLK SENATO TOPLANTISINI YAPTI

ERÜ İLETİŞİM FAKÜLTESİ 2017-2018 MEZUNLARINI VERDİ

ERÜ İLETİŞİM FAKÜLTESİ 2017-2018 MEZUNLARINI VERDİ

3600 EK GÖSTERGE İLE MEMUR EMEKLİ OLACAK GENÇLER İŞ BULACAK

3600 EK GÖSTERGE İLE MEMUR EMEKLİ OLACAK GENÇLER İŞ BULACAK

İİT TOPLATISI ve SONRASI…
  • İBRAHİMPEKBAY
    • İBRAHİM PEKBAY
    • ibrahimpekbay@kayserihakimiyet2000.com
    • 14 Aralık 2017 - 14:53:02

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT), Türkiye’nin önerisi üzerine İstanbul’da 56 üye ülke, 6 gözlemci ve 1 de misafir ülkenin katılımı ile toplandı ve ABD’nin çatlak başkanının aldığı karar üzerinde görüştü.

ABD Başkanı, kafadan sakat adam, durduk yerde ortaya bir karar koydu ve bütün dinler için önemli bir yer olan Kudüs’ü, İsrail’in başkenti olarak 20 sene önceki kararı yürürlüğe koydu…

İsrail, bölgenin çıbanı. Hatta çıban olmanın ötesinde, kanser olmuş bir hücre. Bulunduğu bölgeye insanlık dışı davranışları ile zarar veriyor, yıkıyor, yakıyor…

Bu bölgedeki hedefi, Filistin halkını yok ederek ya da yok sayarak bölgede hakimiyet kurmak ve Ortadoğu coğrafyası üzerinde hüküm sürmek, söz sahibi olmaktır.

Ortadoğu coğrafyası üzerinde söz sahibi olmanın birinci kuralı, güçlü olmaktır. Önce bu kuralın gerçekliğini kabul etmek zorundayız.

Peki “Güç” kimde?…

Elbette bölgedeki “Güç” odağının, bölge ülkeleri olmaları gerekmez mi?

Dahası, tek başına “Güç” de yeterli değil bu bölgede, sözü dinlenir de olması yanında, saygınlığının ve güvenilirliğinin olması gerekir.

Bütün bu nitelikleri üzerinde toplayan bir ülke var idi ve adı da Türkiye Cumhuriyeti Devleti idi…

Neden “Var idi” dediğime gelince…

Türkiye Cumhuriyeti Devleti, kuruluşunda itibaren “Yurtta Sulh, Cihanda Sulh” ilkesini benimsemiş ve dış politikasını da bu söylem üzerine inşa etmiş bir ülke olarak saydığım niteliklerin hepsine sahip idi…

Doğrusu, Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak bölgemizde saygınlığımızın olmasına rağmen, diğer bölge ülkelerinin tutarsızlığı nedeniyle bir türlü istikrar sağlanamamıştır bugüne kadar. Bizim bu coğrafyadaki dış politikamızın yanlışlığı da ayrı bir konu elbette.

Söylemesi acı ama bölge ülkelerinin, özellikle de petrol ülkelerinin tutumu nedeniyle istikrarı yakalamak bir tarafa, her geçen gün bozulmuş ve bugünlere kadar gelinmiştir.

Oysa, bölge ülkeleri önceki gün toplantıda verdikleri kararların arkasında durabilseler, İsrail hiç bir zaman kabadayılık yapmaya cesaret edemez. Ellerinde bulundurdukları silahın verdiği güç bile, bölge ülkelerinin tükürüğü ile yok olur gider.

Yazdım, bir daha yazayım…

Kudüs, tek bir din veya tek bir millet için kutsal mekan değildir. Bütün dinler için kutsallığı vardır ve o nedenledir ki, her inanışın sahipleri, Kudüs üzerinde kendine hak sayacağı bir söylem geliştirmektedir.

Oysa bütün inançlar, Kudüs’ün kullanımı ve korunması için el birliği ile çalışmaları gerekmektedir.

Suudi Arabistan ve diğer Müslüman Arap ülkeleri, bölge için kıçlarını, oturdukları sandalyeye doğru koymazlar, ileride açıklanan bildirinin arkasında durmazlarsa, buradan en çok zararlı çıkacak ülke neresidir, bilin bakalım?

Evet, ne yazık ki doğru tahmin ettiniz…

En zararlı çıkacak ve hatta tek başına kalacak ülke Türkiye olacaktır. Oysa Türkiye’nin bölgedeki etkinliği, saygınlığı ve güvenirliğine zarar gelmemeliydi, gelmemeli de.

İşte tam burada, içerideki kısır ve bir o kadar da oldukça sivri ve hakaret dilli diyaloglara son verilmeli. Bir de Türkiye’nin (Her ne kadar iktidar tarafında ‘çok iyiye gidiyor’ denilse de) ekonomideki sıkıntıları, gelecekte başımıza çok işler açabilir.

Bilinmesi gerekli esas konu, bölge, Ortadoğu coğrafyasına giren her türlü güç için bataklık seviyesindedir. Art niyetle bu coğrafyaya giren, bir daha çıkamaz.

Neden mi?

Kimin ne taraf olduğunu bilmeniz mümkün olmadığı gibi, kime güveneceğiniz de kuşkuludur da ondan…

ABD’ye kafa tutmaya gelince…

ABD artık, sanılan kadar güçlü bir devlet değildir. Sadece karşısında dik durmayı bilmek ve aldığınız kararları korkusuzca uygulamak yeterlidir.

İİT toplantısına katılan ülkeler, bu gerçekleri görüp kabul ettikleri derecede etkin ve başarılı olabilirler.

Mesela…

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, İslam İşbirliği Teşkilatı zirvesinde üye ülkeler tarafından Filistin’in başkenti olarak tanınan Doğu Kudüs’te büyükelçiliklerin yer alacağını söylemiş…

Tamam işte, açın da görsün ABD, aşığın denesi kaç kuruş!…

  • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz