YEMLİHA YOLU’NU KULLANAN SÜRÜCÜLERE UYARI

YEMLİHA YOLU’NU KULLANAN SÜRÜCÜLERE UYARI

BAĞLAMIŞ, “ AMACIMIZ ŞEHRİMİZE VE ÜLKEMİZE HİZMET ETMEK”

BAĞLAMIŞ, “ AMACIMIZ ŞEHRİMİZE VE ÜLKEMİZE HİZMET ETMEK”

YOL ÇİZGİLERİ MELİKGAZİ BELEDİYESİNCE YAPILIYOR

YOL ÇİZGİLERİ MELİKGAZİ BELEDİYESİNCE YAPILIYOR

NUH NACİ YAZGAN ÜNİVERSİTESİNDE MEZUNİYET COŞKUSU

NUH NACİ YAZGAN ÜNİVERSİTESİNDE MEZUNİYET COŞKUSU

ERÜ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ 4 BÖLÜMDEN 500 ÖĞRENCİ MEZUN OLDU

ERÜ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ 4 BÖLÜMDEN 500 ÖĞRENCİ MEZUN OLDU

İKİ AYRI SÖYLEM…
  • İBRAHİMPEKBAY
    • İBRAHİM PEKBAY
    • ibrahimpekbay@kayserihakimiyet2000.com
    • 21 Ağustos 2017 - 14:42:57

Aşağıdaki öylemler, geçtiğimiz hafta içinde Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı tarafından ifade edildi.

Önce okuyalım…

Birincisi; “Kimsenin racon kesmesine de ihtiyacım yoktur. Eğer racon kesilecekse, bu raconu bizzat kendim keserim. Bu da böyle bilinmeli.”

İkincisi; “Bizim için mesele beka meselesidir. Hiç kimse kusura bakmasın. Bekamız söz konusu olduğunda gözümüz hiç kimseyi görmez, görmeyecektir. İttifakmış, diplomasiymiş, ticaretmiş. İstikbalimizin söz konusu olduğu yerde bunların hepsi hükmünü yitirir.”

Her iki sözün de neresinden tutarsanız tutun, en iyi niyetle yapılacak değerlendirmede bile “Doğru” olarak nitelendirmesi mümkün değil.

Birincisinden başlarsak; “Racon kesme” genellikle mafya vari bir ağız. Kendi hukuklarını, kendilerinin yapıp uyguladıkları, beynelmilel hukukun esamesinin okunmadığı ortamların sözüdür.

Ne demek yani… Cumhurbaşkanı “Raconu” bizatihi kendisi nasıl kesecek? Hukuku bir kenara mı bırakacak? Hiçe mi sayacak? Birilerine, birisi için eliyle boğaz kesme işareti mi yapacak? Hani bitirin işini der gibi.

Hukuk devletleri, bugüne kadar hep “Racon kesenler” ile mücadele etmiştir, racon kesmemiş, hukuka uygun davranmıştır.

İçeride, yıllardır herkes gerek AKP Genel Başkanı ve Başbakan, gerekse cumhurbaşkanı olarak adına konuşuyor. Bir gün çıkıp da “hop arkadaş, n’oluyor” dedi mi? Ben hatırlamıyorum, tık bile demedi ve bu davranışı da bugün kendisine “Racon” sözünü söyletti.

Bu söz, gerçekten talihsiz bir söz…

XXX

Gelelim ikinci ifadeye…

Bu sözün “…Bekamız söz konusu olduğunda gözümüz hiç kimseyi görmez, görmeyecektir…” tarafına katılmamak mümkün değildir.

Elbette ülkenin geleceğinin hesabını hiç kimseyle yapmayız, hiç kimseye de yaptırmayız.

Ancak “…İttifakmış, diplomasiymiş, ticaretmiş. İstikbalimizin söz konusu olduğu yerde bunların hepsi hükmünü yitirir” sözü de uluslararası ilişkiler açısından söylenmesi en zor sözdür.

Dış politika davranışı değildir. Dış politika sözü değildir. Diplomasi dili hiç değildir.

İçeride, parti tabanına “Reis” imajı çizmek için söylenecek her söz, dış politikada ve eylemlerde yapılacak yanlışlıkları örtemez.

Nitekim, sahabeden Süfyan Bin Abdullah; Peygamberimize (S.A.V.); “…yâ Rasûlâllah! En fazla korunmam gereken şey nedir” diye sorduğunda, Peygamberimiz (S.A.V.) eliyle dilini işaret etmiştir.

Dil, adamı vezir de eder, rezil de, dikkatli olmak ve büyüklerin dediği gibi, kırk düşünüp bir söylemek gerekir. Çünkü en tehlikeli silah “Dil”den başka bir şey değildir.

  • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz