KAYSERİSPOR HOLLANDA KAMPINDAKİ İLK HAZIRLIK MAÇINDA KAYIP:2-1

KAYSERİSPOR HOLLANDA KAMPINDAKİ İLK HAZIRLIK MAÇINDA KAYIP:2-1

MELİKGAZİ’DE PLAN VE PROJE MÜDÜRLÜĞÜ TOPLANTISI

MELİKGAZİ’DE PLAN VE PROJE MÜDÜRLÜĞÜ TOPLANTISI

GÖNÜL BELEDİYECİLİĞİNİN BİR ÖRNEĞİ DAHA

GÖNÜL BELEDİYECİLİĞİNİN BİR ÖRNEĞİ DAHA

YAKALANAN ÇOCUK DİLENCİLER AİLELERİNE TESLİM EDİLİYOR

YAKALANAN ÇOCUK DİLENCİLER AİLELERİNE TESLİM EDİLİYOR

AGÜ ÖĞRENCİLERİN EN ÇOK MEMNUN OLDUĞU 2’NCİ ÜNİVERSİTE SEÇİLDİ

AGÜ ÖĞRENCİLERİN EN ÇOK MEMNUN OLDUĞU 2’NCİ ÜNİVERSİTE SEÇİLDİ

İL KÜLTÜR MÜDÜRLÜĞÜNDE AÇILIŞ YAPILDI İSTİKLAL MARŞI KONULU KOFERANS VERİLDİ

Kayseri Valiliği İl Kültür Turizm müdürlüğünde her gün program üstüne program yapılıyor.

Kayseri İl Kültür Turizm müdürlüğü salonunda Güzel sanat okulunun yaptığı 75 resim sergisinin açılışının ardından Erciyes Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Öğretim üyesi Prof. Dr. Nevzat Özkan “İstiklal Marşımız Mehmet Akif Ersoy” isimli konferans verdi.

Konferans ardından Öğrenciler ve protokol Kayseri 75. Yıl İl Halk Kütüphanesi Müdürlüğüne gidildi. Kütüphanede günün mana ve önemini anlatan Milli şair Mehmet Akifin yazılı eserleri sergisi gezildi.

Genç öğrencilerin yaptığı çalışmaların açılının  İl Kültür ve Turizm Müdürü İsmet Taymış İl Milli Eğitim Müdür Vekili Mahmut Tatlı, Müdür yardımcısı Yusuf Dündar, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Murat Eskici 75. Yıl İl Halk Kütüphane müdüresi Aslıhan Uygun, Alahattin Düşüktaş, Fikret Gözübüyük ve öğretmenler, öğrenciler katıldı.

Sergi gezilmesini ardından öğrenciler Mehmet Akif Ersoyun resim tablosunun önünde protokol ile toplu hatıra fotoğrafı çektirildi.

Prof. Dr. Nevzat Özkan “İstiklal Marşımız Mehmet Akif Ersoy” isimli konferansı başlamadan ilkokullarda resim, ortaokullarda şiir ve liselerde kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödüllerini, İl Kültür ve Turizm Müdürü İsmet Taymış İl Milli Eğitim Müdür Vekili Mahmut Tatlı, Spor İl Müdürü Murat Eskici ve Prof. Dr. Nevzat Özkan verdi.

Öğrencilerin katıldığı programda İl Kültür ve Turizm Müdürü İsmet Taymış İl Milli Eğitim Müdür Vekili Mahmut Tatlı İstiklal marşı hakkında kısa konuşma yaptılar

MİLLİ MÜCADELE BU TOPRAKLARDA BİTMEDİ

Kurtuluş Savaşımızın amacının ve ruhunu, milletimizin bağımsızlık istek ve azmini dile getiren İstiklal marşımızın 12 Mart 1921 tarihinde Türkiye Millet Meclisi tarafından milli marş olarak kabul edilişinin 94. Yıl dönümü dolaysıyla Kayseri Valililiği İl Kültür Turizm Müdürlünün organize ettiği “İstiklal Marşı ve Mehmet Akif Ersoy” konulu konferansta konuşan Erciyes Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nevzat Özkan, “Milli Mücadele bu topraklarda bitmedi bitmeyecekte.

Sevr anlaşmasının ardından vatanın durumu orada idi. Bu antlaşmanın ardından Ermenilerin zulmü 15. Kol ordunun vatan savunması. 1920 -1921 isyanların başlamasıyla Anadolu ateş içinde yanıyor. İşte bu karınlık günde Milli şair Mehmet Akif, Güneşin batmasıyla Türk Milletine ,”Korkma Sönmez Bu Şafaklarda yüzen al sancak” sözleriyle istiklal marşını yazıyor. Güneş doğuşu ile Türkün yeniden dirilişi anlatıyor ve kanı ile canı ile bu vatanı kurtaracağını ifade ediyor. Türk Milleti vatan için bugünde yarında kanın canını vermeye hazırdır. İstiklal marşı içinde geçen, Hür yaşarım yırtarım dağları derken bu dizlerde Türk Milletinin Ergenekon’dan çıkışını anlatmakta. Bizler millet olarak her zaman hür yaşadık hür yaşarız. İstiklal marşının son mısralarında ise, “Şu ezanlar ki dinin temeli ebedi yurdumun üstünde inlemeli” Ezanlar derken kelimeyi şahadet inancını anlatıyor, Kelimeyi şahadet dinin temeldir. Ebediyete kadar Türk milletine kölelik görmeyecek daima hür yaşayacaktır bunu her kez bilsin. 1936 da vefa eden milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy a Allah rahmet diliyorum” dedi. İl Kültür müdürü İsmet Taymış konferans sonunda Prof. Dr. Nevzat Özkan’ı teşekkür edip kendi ürettikleri Çini tabak ve kitap seti hediye etti.

 

  • Etiketler
  • Açıklama
  • Kayseri Valiliği İl Kültür Turizm müdürlüğünde her gün program üstüne program yapılıyor. Kayseri İl Kültür Turizm müdürlüğü salonunda Güzel sanat okulunun yaptığı 75 resim sergisinin açılışının ardından Erciyes Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Öğretim üyesi Prof. Dr. Nevzat Özkan “İstiklal Marşımız Mehmet Akif Ersoy” isimli konferans verdi. Konferans ardından Öğrenciler ve protokol Kayseri 75. Yıl İl Halk […]
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz