Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

googleplay
Kayseri Hakimiyet Gazetesi / www.kayserihakimiyet2000.com

İLERİ MUHALEFET

Bu haber 10 Eylül 2018 - 12:09 'de eklendi ve 41 kez görüntülendi.
İLERİ MUHALEFET

Çok partili sisteme geçip, demokrasi yolunda emekleme çalışmasına başladığımız günden beri, iki Anayasa değişikliği geçirdik.

Darbe iktidarı tavsiyesi ile  yazdırılan seksen Anayasası halen yürürlüktedir.

Son iktidar, bu Anayasayı değiştirmeyi kafasına koyduğu halde bir türlü uygulamaya koyamadı, sadece belli bazı maddeleri değiştirmek ile yetindi. Çünkü yeni Anayasa kafalarından geçen şekli ile meclisten geçmesi veya referandum ile kabul görmesi mümkün değildi. Sadece halkın nabzına göre şerbet verecek bazı maddeler ile kendilerine şartların olgunlaşması konusunda engel teşkil eden maddeler ile yetindiler.

Normal demokrasi halkımız tarafından sular seller gibi hatmedilip çarşı pazarda en iyi şekilde uygulandığından artık ileri demokrasi sözleri edilmeye başlandı. Sıradan bir demokrasi bizi kesmez diye düşündüler sanırım.
Bu yolda ilk teşebbüs olarak başkanlık sistemine geçmek aklına geldi bir büyüğümüzün. Referandum yapıldı ve  burun farkı ile bu sistem kabul edildi. Başkanlık sistemini tanıtırken her derde deva olduğu, karınca duası gibi bulunduğu yerin bereketini katlanır hale getirdiği, terör başta olmak üzere her türlü musibet başımızdan gideceği şeklinde anlatıldı.

Zaten doktora gidip, bir çok tahlil ile uğraşıp faydasını görme garantisi  olmayan ilaçları günde üç öğün almak yerine, bir muska ile deva arayan necip milletim için daha iyisi Şam da kayısı idi ve kabul edildi.
Bir yerde bir yanlış olmalı ki faydası görülmedi. Ne terör belası bitti ne de ekonomik sorunlar tükendi. Bu yetmezmiş gibi bütün Avrupa ile papaz olduk. Yanlış nerede? diye kafa yoran bir bilge, çareyi  çabuk buldu. Başkanlık sistemi vardı ama seçilmiş bir başkan yoktu ve hemen erken seçim kararı alındı. Seçim sırasında yapılan konuşmalar da iktidar partisinin adayı kazanıp başkanlık koltuğuna oturursa, herşey tamam olacak denildi. Kestirme yoldan köşe dönmek kurnazlığına aşina olan necip milletim buna onay verdi ve iktidar adayı kazanmış oldu. Ahali bekliyor ki herşey güllük gülistanlık olacak. Olmadı. Bu defa da bir papaz yüzünden Amerika ile papaz olduk. Ekonomi uçmadı ama dolar uçtu. Velhasıl Amerikan cevizi yemeye alışmış halkım, bu küffar saldırısı sonucu ithal cevizi alamaz hale geldi. Üzüntümüz büyük tabi ceviz kırmaya alışkın olanlar için.
Her şeyin hallolup ileri demokrasi söylemi ile başlayan serüven  tek adam denilebilecek bir idareye ve içinden çıkılması mucizeye kalmış ekonomik sorunlar ile son buldu. Peki demokratik sistemin olmazsa olmazı olan muhalefet nerede? Onlar iktidar olmaktan çoktan vazgeçmiş bir halde parti içinde birbirileriyle uğraşıp, parti içi iktidarı elden kaçırmamak veya ele geçirmek için mücadele veriyorlar. Ana muhalefet partisi içindeki iktidar, durumunu muhafaza etmek istiyor. Kendi adayı başkanlığı kazanamadığı için de için için seviniyor.

Çünkü birikmiş sorunlar ortaya çıkınca “Biz kazanmış olsaydık ne halt ederdik?” sorusuna verilecek cevapları yok. Kendi seçmenine karşı da bir şey yapmıyor gibi görünmemek için parti içi kavgayı abartıp, “İç mesele hallolsun, sıra memleket islerinde” mesajı vermeye çalışıyorlar. Diğer muhalefet partisi ise “Ülke geleceği için ne düşünüyoruz, ilkelerimiz nedir, kimlerle beraberiz?” sorularının cevabını bulmaya çalışıyor. Parti içi demokratik kurulları isimden ibaret hale getirip, aynı başkanlık sisteminde olduğu gibi ileri demokrasiye geçmek için çaba sarf ediyorlar her iki muhalefet partisi de. Yani tek adamlık veya kadınlık peşindeler.
Biz böyle düşünmeyelim diye parti okulu açmış ana muhalefet. Amacı gençlere siyaset ile politika arasında ki farkı öğretmek. Üçüncü çalışma gününe de yogo yaparak başlamışlar. Üç günde yogo yapmaya ulaşmışlar kısacası.  Bize de “Maşallah” demek düşer. İlk günü yatarak, ikinci günü uzun oturarak geçirdikleri anlaşıyor bu durumdan. Elbet bir gün memleket işlerine sıra gelecektir mutlaka. Sabah güneşine sırtını verip, deniz manzarasını önüne alıp işaret parmağı ile baş parmağı birleştiğinde memleket sorunlarına adapte olamazsınız beyler hanımlar. Biraz ciddiyet lütfen.

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER