Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

googleplay
Kayseri Hakimiyet Gazetesi / www.kayserihakimiyet2000.com
AHMET KARAASLAN

İNANIŞ

Bu haber 15 Mart 2019 - 12:20 'de eklendi ve 36 kez görüntülendi.
İNANIŞ

AL BASMASI

AL: Doğum yapan kadınları ve bebeklerini boğarak öldürdüğüne inanılan yaratık olarak bilinir.

AL BASMASI: Yeni Doğum yapan kadınlara “al’ın” görünmesi olayıdır.

Al basmasından korunmak için, yeni doğum yapan kadını ile bebeği; evde yalnız bırakılmazlar. Yattıkları odaya Kur’ân-ı Kerim asılır. Ayrıca yastıklarının yüzüne kırmızı veya içinde daha çok kırmızı renk bulunan bezler dikilir.

AVUÇ İÇİNİN KAŞINMASI

Avuç İçinin Kaşınmasının iki anlamı olduğuna inanılır. Eğer sağ avuç kaşınıyorsa, para gelecektir. Saçları gür olan birisinin başına kaşınan avuç sürülürse, gelecek paranın da çok olacağına inanılır.

Sol avuç kaşınıyorsa, o kişiden para çıkacak demektir.

EZİLMEKTE OLAN SARIMSAĞIN KUVVETİNİN KAYBOLMAMASI

İşi yapan kişi, sarımsağın ezilmesi bitene kadar hiç konuşmazsa, kuvvetinin kaybolmayacağına inanılır.

HIÇKIRIK KESMEK

Sonu gelmeyen hıçkırığa tutulan birinin bu hâlini görenler, onu utandıracak bir şey söylediklerinde hıçkırığın hemen kesileceğine inanılır. Genellikle söylenenler “Ne çaldın?” sorusudur.

KARPUZ KABUĞUNU KEMİRMEK

İçi yenilen karpuzun kabuğunu tekrar kemirmenin, kemirene kellik getireceğine inanılır. Çoğu zaman kemirme işini küçük çocuklar yaparlar. Büyükler tarafından ikaz edilerek, bu eylemen vazgeçirilir.

KULAĞA ARI, SİNEK GİBİ HAYVANLARIN ÇARPMASI

Bir kişinin kulağına veya kulak bölgesine yakın bir yere bu tür hayvanların çarpması, bir haber alacağına işaret sayılır. Haberin müjde olacağına inanılır.

 

KULAK ÇINLAMASI

Uzaktaki tanıyan birinin, kulağı çınlayanın ismini andığına inanılır. Bir toplulukta uzakta olan birinin iyi yönü anılınca ardından şöyle söylenir: “İlahi falan, kulakların çınlasın! Adımı anmadıkça da dinmesin.”

Kulakları çınlayanlar, çınlamayı kesmek için şöyle söylerler: “Çın kulağım çın. Anam mı andı, babam mı andı, atam mı andı, elim-aşiretim mi andı?  Havam mı, suyum mu andı? Toprağım mı andı, yeşil yeşil yaprağım mı andı?..”

Hangi isim anılırken çınlama biterse, o kişi anmış demektir.

Bu konuda Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammet (S.A.S.) Efendimiz’in bir hadisleri de vardır. Kulağı çınlayan kişinin şöyle demesini buyurmaktadır: “Beni hayırla yadedeni de Allah (C.C.) hayırla yadetsin.

SOĞAN ACISINDAN ETKİLENMEMEK

Soğan kesmekle uğraşan birinin acıdan gözleri etkilenmemesi için, işi bitene kadar kestiği bir parça soğanı başının üzerine koyması gerekir.[1]

Yeni Başlanılan İşi Erken Veya Geç Bitirme:

Dokuma, örme, oya,… benzeri bir işe yeni başlandığında, o sırada işine yavaş olan birisi gelirse; o işin geç bitirileceğine inanılır. Bazen iş, tekrar sökülerek yeniden başlanır. İşine çabuk biri geldiğinde, işin erken bitirileceğine inanılır. (Devam Edecek)

 

 

[1] Burada belki bir parça gerçek payı vardır. Şöyle ki: Soğan kesildiğinde çıkan beyaz sıvı, havayla temas edince gaz oluyor. Göz seviyesine kadar yükselince, yaş akıtıyor. Baş üzerine konan parçadan da böyle bir gaz oluşumu çevreye yayılırken, aşağıdan gelenin etkisini itme gücü ile azaltmış olabilir.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER