İYİ PARTİ LİSTESİ AÇIKLANDI

İYİ PARTİ LİSTESİ AÇIKLANDI

CHP LİSTESİ AÇIKLANDI

CHP LİSTESİ AÇIKLANDI

SAADET PARTİSİ LİSTESİ BELLİ OLDU

SAADET PARTİSİ LİSTESİ BELLİ OLDU

AK PARTİ’NİN MUHTEMEL MİLLETVEKİLİ ADAY LİSTESİ

AK PARTİ’NİN MUHTEMEL MİLLETVEKİLİ ADAY LİSTESİ

MHP MİLLETVEKİLİ ADAYLARI İÇİN KURBAN KESTİ

MHP MİLLETVEKİLİ ADAYLARI İÇİN KURBAN KESTİ

İNCESU’YA MESLEK YÜKSEKOKULU AÇILIYOR… GEÇ KALINMIŞ BİR KARAR
  • HASANÇİFTÇİ
    • HASAN ÇİFTÇİ
    • hasanc@kayserihakimiyet2000.com
    • 14 Mayıs 2018 - 12:42:33

Adalet ve Kalkınma Partisi Grup Başkanvekili Kayseri Milletvekili Mustafa Elitaş ve beş Milletvekilinin teklifi ile, 2809 sayılı Yükseköğretim Teşkilatı Kanununa ek bir madde ilave edilerek, Kayseri’de, “Kayseri Üniversitesi” adıyla yeni bir üniversite kurulmuştur.
Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhammet Güven,” ülkemizde 7 milyon 500 bin üniversite öğrencisi vardır. Bunun 70 bin kadarı Kayseri’de üç üniversitede bulunmakta olup 65 bini Erciyes Üniversitesi’nde öğrenim görmektedir. Erciyes Üniversitesi’nin daha fazla öğrenci alması mümkün değildir” diyerek, yeni bir üniversite kaçınılmaz olduğunu dile getirmiştir.
Yeni kurulan Kayseri Üniversitesi, şimdilik fakülteye dönüştürülen iki yüksekokul ile sekiz meslek yüksekokulundan oluşacaktır. Kanuna ek olarak, bunlara Yeşilhisar ve İncesu Meslek Yüksekokulları da eklenmiştir.
Üniversiteler, gerçekleri arayan, bilim üreten, bilim yayan, en üst düzeyde araştırma ve eğitimin yapıldığı, içerisinde fakülte, yüksekokul, enstitüleri barındıran ve diploma veren kurumlardır. Meslek Yüksekokulu ise: Üst düzeyde uygulayıcı meslek elemanı yetiştiren bir üniversiteye bağlı yükseköğretim kurumudur.
1670’lerde Merzifonlu Kara Mustafa Paşa tarafından bugünkü yerinde yeniden kurulan İncesu, Osmanlı Döneminde Kayseri Sancağı’nın üç ilçesinden biridir. Bir caminin çevresinde, hamam, kervansaray, arasta ve medreseden oluşan “Külliye” ilçenin temelini oluşturur. Ders verilen yer ve yüksekokul anlamına gelen medrese İncesu’da Osmanlının son zamanlarına kadar işlevini sürdürmüştür. 1678 tarihli külliyenin vakfiyesinden öğrendiğimize göre medrese, bugün yedisinin ayakta kaldığı on beş öğrenci hücresi ve dershaneden oluşmaktadır. Kara Mustafa Paşa, medreseye bir kütüphane ilave ederek, bir kısmının bugün Raşit Efendi Kütüphanesi’nde bulunan kitapları bağışlamıştır. Böyle bir eğitim geçmişi olan İlçemize, yeni kurulacak olan Kayseri Üniversitesi’ne bağlı İncesu Meslek Yüksekokulu açılacak olması yerinde ancak geç kalınmış bir karardır.
İlçenin konumu, ulaşım sorununun olmayışı, altyapısının yeterli oluşu, konaklama koşullarının uygunluğu göz önüne alındığında ilk yüksekokul açılması gereken ilçe İncesu olmalıydı. Bu konuda objektif değerlendirmeler yerine politik yaklaşımlar ve üniversitelerin belirleyici olamayışı en önemli etkendir.
İncesu’ya yüksekokul açılmasında, Belediye Başkanı sayın Zekeriya Karayol’un gayret ve çabaları belirleyici olmuştur. Başkanın isteği ve desteği ile 06. 08. 2009 tarihinde “İncesu İlçesi Meslek Yüksekokulu Yaptırma ve Yaşatma” kurulmuştur. Derneğin yönetim kurulunda, Zekeriya Karayol, Hasan Çiftçi, İsmail Tekinsiz, Hasan Tasacı ve Hüseyin Çavdar bulunmaktadır.
Başkan Zekeriya Karayol’un ve derneğin çalışmaları sonucu, Kayseri’nin büyük işverenlerinden İpek Grubu Yönetim Kurulu Başkanı ve hayırsever Saffet Arslan tarafından yüksekokul binası yaptırılmıştır.
Belediyenin yer gösterdiği 125.000 metrekare alan üzerine, 2390 metrekare yüksekokul eğitim ve öğretin binası yapılmıştır. Üç katlı yapının içerisinde 22 adet derslik, bir adet konferans salonu ve kafeterya bulunmaktadır. Ayrıca okul idaresi ve öğretmenler için odalar hazırlanmıştır.
İlgili kampüs içerisinde tamamlanan eğitim tesisine ilave olarak, Belediyemiz tarafından peyzaj çalışmaları ve sosyal donatı alanları oluşturulacaktır. Meslek Yüksekokulunun yapılması için seçilen parsel sınırından 24 metrelik çevre yolu geçmektedir. Alt yapısı tamamlanan bu çevre yolunun üst yapısı ve aydınlatma işlemleri bittikten sonra birinci, ikinci ve dördüncü etap TOKİ bölgesi de birbirine bağlanmış olacaktır. Böylece, öğrencilerin ikamet sorunu yaşamayacağı ve ikamet edecekleri konutlara kolayca ulaşabilecekleri bir ortam yaratılmıştır.
İlçemizde gelişmiş bir “Organize Sanayi” olması, devam eden inşaatların ve “TOKİ’lerin bulunması, aynı zamanda Kayseri merkeze günün her saatinde otobüs ve yakında çalışmaya başlayacak banliyö treni ile ulaşım olanağı, öğrenciler için büyük kolaylık sağlayacaktır.
2809 sayılı Yükseköğretim Teşkilat Kanunu ve ek maddesi ile kurulacak olan Kayseri Üniversitesine bağlı İncesu Meslek Yüksekokulunun kısa zamanda gelişecek ve büyüyecektir. Ulaşım, altyapı, konaklama sorunların olmadığı bu çekim merkezinde açılacak yüksekokulun, ilerde İncesu’da kurulacak bir üniversitenin ilk adımı olması hayali ile okulun ülkemiz ve ilçemiz için hayırlı olmasını diliyorum.
HASAN ÇİFTÇİ–HÜSEYİN ÇAVDAR

  • Etiketler

You must be logged in to post a comment.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz