googleplay
Kayseri Hakimiyet Gazetesi / www.kayserihakimiyet2000.com

İŞİTME ENGELLİLER “KUR’AN-I KERİM-İ GÜZEL OKUMA YARIŞMASI” TÜRKİYE FİNALİ KAYSERİ’DE YAPILDI

Bu haber 15 Ekim 2018 - 18:40 'de eklendi ve kez görüntülendi.
İŞİTME ENGELLİLER “KUR’AN-I KERİM-İ GÜZEL OKUMA YARIŞMASI” TÜRKİYE FİNALİ KAYSERİ’DE YAPILDI

Kayseri İl Müftülüğümüz koordinesinde İslam’ı Anlatan Eller Derneği’nin “Bizim Eller Kur’an Okuyor” projesi kapsamında işitme engellilere yönelik umre ödüllü “Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışması” Türkiye Finali ilimizde yapıldı.

Talas Hacı Said Yurttaş Camii’nde yapılan yarışma neticesinde bayanlarda İç Anadolu Bölgesi adına katılan Ayşe Karataş, erkeklerde yine İç Anadolu Bölgesi adına katılan Şeyhülislam Korkmaz birinci oldu.

Komisyon Başkanlığını Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Dr. Öğretim Üyesi Mustafa Başkonak’ın, yürüttüğü yarışmanın komisyon üyeleri; Diyanet İşleri Başkanlığı İşaret Dili Uzmanı Mahmut Küçük, Konya İmam Hatip Lisesi Müdürü Ahmet Erol, Afyon İl Müftülüğü İşitme Engelliler Koordinatörü İsmail Aydın, Melikgazi İlçe Müftülüğü İşitme Engelliler Kur’an kursu öğreticisi Zeynep Gülhan’dan oluştu.

Yarışmanın ödül töreni Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ramazan Muslu’nun teşrifleriyle Dini Yüksek İhtisas Merkezi Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Ödül töreninin açılış konuşmasını yapan İslam’ı Anlatan Eller Derneği Başkanı Neciyullah Kocabıyık, “Ülkemiz genelinde yaşayan 350.000 işitme engelli vatandaşımız var. Bu vatandaşlarımızın dini konuları öğrenmelerinde engellerinden dolayı zorluklar yaşanmakta. Bu proje ile açılacak olan kurslar sayesinde yaşanan zorlukları ortadan kaldırmak, yaşanan zorlukları ortadan kaldırdıktan sonra engel grupları arasında Kur’an-ı Kerim-i işitme engellilerin de okuyabildiğini kanıtlayarak engelli bireylerin de başarabildiklerini kanıtlamış olduk. Bu projede bizlere desteklerini esirgemeyen başta İl Müftümüz Doç. Dr. Şahin Güven’e ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

Dini Yüksek İhtisas Merkezi Müdürü Dr. Abdülkadir Kabdan, “Bu projeyi başından sonuna kadar yürüten başta İslam’ı Anlatan Eller Derneği’ne, İl Müftümüz Doç. Dr. Şahin Güven’e ve bu konuda destek veren kurumlara teşekkür ediyorum. Birçok defa hac ve umre görevlerine gitmeme rağmen 2010 yılında 38 İşitme Engelli kardeşlerimizle umreye Kafile Başkanı olarak gittim. Bu görev benim en huzurlu ve mutlu görevimdi” diyerek sözlerini tamamladı.

İl Müftümüz Doç. Dr. Şahin Güven ise, “Yedi bölgemizden bu program ve yarışma için Kayserimize misafir olarak gelen değerli kardeşlerim. Kayserimize hoş geldiniz, sefalar getirdiniz.

İl Müftülüğü Engelliler Koordinatörlerimiz Kevser Serap Eliaçık hoca hanım ve Yasin Bulut hocamız ciddi çalışmalar yapıyorlar. Kayserimizdeki her türden engelliye ulaşmaya çalışıyoruz. Onların dertlerine derman olmaya çalışıyoruz. Şu anda Silver Kur’an kursumuzda işitme engelli kardeşlerimiz için kursumuz var. Görme engellilerimiz içinde kursumuz var. Daha önce 04-06 yaş grubu işitme engelli çocuklarımız için Kur’an kursumuz vardı. İnşallah yine talep halinde bu yıl da açmayı planlıyoruz. Kendi personelimizin kurucuları olduğu İslam’ı Anlatan Eller Derneği’nin yöneticisi olan arkadaşlarımla birlikte Kayserimizde kendi personelimizden işaret dilini öğrenme hususunda sürekli hizmet içi programlar düzenledik. Özel kurslar verdik. Hatta Türkiye’de ilk olarak “İşaret Dili İle Dini Kavramlar Kursu” açtık. İl Müftülüğümüz ile İslam’ı Anlatan Eller derneğimizin birlikte gerçekleştirdiği bu projeyi Diyanet İşleri Başkanlığımıza sunduk. Bu projeyi Türkiye geneline yayalım istedik ve yedi bölgede her ilde yarışmalar yapıldı.

Bölgelerini temsil eden kardeşlerimiz bugün buradalar. Yarışma neticesinde birincilerimiz belli oldu. Ama yarışma öncesi bu kardeşlerimiz umreye gideceklerini biliyorlardı. Bu güzel umre ödülünden dolayı Diyanet İşleri Başkanlığımıza teşekkür ediyorum. İslam’ı Anlatan Eller Derneği yöneticilerine ve bu projede emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ramazan Muslu, “Özellikle bu çalışmaları yapan bütün görevlilerimize şahsım ve başkanlığım adına teşekkür ediyorum. Gerçekten Diyanet İşleri Başkanlığının anayasal görevi toplumu dini yönden aydınlatmak, İslam’ın inanç, itikat, ibadet ve ahlaki konularda toplumu bilgilendirmek, Kuran-ı Kerim’i ve anlamını öğretmek, Peygamber Efendimiz’in (s.a.s) örnek hayatını toplumumuza sunmaktır. Örnek olma gibi bir mesuliyetimiz vardır. Bu nedenle Başkanlığımız özellikle toplumumuzdaki dezavantajlı engellilere yönelik çalışmaları uzun süredir devam ettiriyor. Tabi bu çalışmalar fedakâr personelimizce yapılan çalışmalardır. Bazen bir yerde çok büyük fedakârlıklarla çok güzel hizmetler yürütülürken ne yazık ki bu hizmetler şahsa bağlı kalabilmektedir. Bu nedenle fedakâr hocalarımızın sayısının artmasını Cenab-ı Hak’tan niyaz ediyorum. Özellikle bu tür çalışmalarda yardımlaşmak ve kurumsal olarak her türlü desteği vermek gibi bir görevimiz var. Nitekim Kayseri İl Müftülüğümüz bu anlamda elinden gelen tüm imkânları seferber etmiştir ve etmektedir. İnşallah toplumumuzun her kesimine, her kesimdeki insanlarımızın gönüllerine dokunmak, onlara ulaşmak arzusundayız. Ben şahsen böyle bir ödül töreninde bulunmaktan dolayı onur duydum. İlgili hocalarımızı, derneğimizi, müftülüğümüzü ve diğer bölgelerden destek veren hocalarımızı tebrik ediyorum. Üniversitelere, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı görevlilerinden diğer kurum temsilcilerine kadar hepsine ayrı ayrı şükranlarımı arz ediyorum. İnşallah bundan sonraki süreçte de bu çalışmaların artarak devam etmesini niyaz ediyorum. Bu yarışma vesilesiyle 14 kardeşimizin Umreye gidecek olmasından da ayrıca büyük memnuniyet duydum. İnşallah salimen giderler, ğanimen/kazançlı dönerler. O mukaddes beldeleri bizzat görerek ve oralarda havayı teneffüs edip yaşayarak gönül dünyalarında yeni fetihlerin olmasını niyaz ediyorum. Bu duygu ve düşüncelerle ben tekrar hepinize saygılarımı ve selamlarımı sunuyor, hepinizi Allah’a emanet ediyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

Daha sonra protokol tarafından yarışmacılar için hazırlanan hediyeler verildi. İl Müftülüğümüz tarafından birincilere çeyrek altın hediye edildi. (Kurum Haber)

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER