Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

SON DAKİKA


googleplay
Kayseri Hakimiyet Gazetesi / www.kayserihakimiyet2000.com
İBRAHİM PEKBAY

İŞSİZLİK ARTTI…

Bu haber 20 Kasım 2018 - 10:45 'de eklendi ve 26 kez görüntülendi.
İŞSİZLİK ARTTI…

Basında şöyle bir haber çıktı…

“İşsizlik Ağustos döneminde yüzde 0.5 artarak yüzde 11.1 seviyesinde gerçekleşti. Geçen yılın aynı dönemine göre işsiz sayısı 266 bin kişi arttı. İstihdam edilen kişi sayısı bir önceki yıla göre 490 bin kişi artsa da işsizler ordusunun sayısının artması engellenemedi. İşsizlik Mart 2017’den bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.”

Her ne kadar işyerlerinde istihdam yapılsa da, yine de işsizliğin artarak devama etmekte olduğunu görüyoruz…

Çünkü…

Bugüne kadar iktidar tarafından istihdam yaratacak bir yatırım yapılmadı ya da yeteri kadar yapılmadı. Yapılanlara da “Yandaş” dolduruldu, yine gariban işsiz kalmaya devama edildi…

Yetmedi…

Yine basında şöyle bir haber daha çıktı…

“Büyükşehir Belediyesi meclis toplantısında açıklamalarda bulunan Başkan Kocamaz, BM ve UNESCO’nun 30 bin Suriye uyruklu vatandaşı Mersin, Adana, Kilis, Gaziantep, Şanlıurfa, Konya ve Ankara’daki belediyelerde istihdam etmek istediklerini söyledi. Kocamaz, “Gelen heyete şunları söyledim. Ücretlerini siz bile verseniz kendi vatandaşımız inanmaz. Belediye Suriyelilere iş veriyormuş gibi değerlendirilir. Dolayısıyla bunu vatandaşa anlatamam. Bizim burada bir sürü işsiz vatandaşımız dururken Suriyelileri çalıştırmamız tepkilere neden olur. Ben onara karşı bir şart sundum. 30 binin yarısını bizim vatandaşlardan istihdam ettirin dedim. Şimdi bu teklifimi değerlendirecekler.”

İşin bir başka yönüne baktığımızda, Suriye’den kaçıp Türkiye’ye sığınanlar arasında, gelirken yeterince sermaye getirebilenler, “Mülteci” olduklarını bir kenara bırakarak, ülkemizin her bir köşesinde işyeri açtılar ve çalışıyorlar.

Olanakları el vermeyenler ise, kamplarda ya da gidebildikleri kadar gittikleri diğer şehirlerde karınlarını doyurmak için ne olsa yapıyorlar.

Bunların bir kısmı da “Kayıt dışı” çalıştırılıyor ve onların sırtından para kazanılıyor…

Elbette işin ahlaki boyutunu bir yana bırakıyorum. Vatandaş olup olmadıklarını bakmaksızın, insan olduklarını dikkate aldığımızda, kayıt dışı çalıştıranları, hak ihlalinde bulunduklarını, kullanıldıklarını düşünüyorum.

İşin bu boyutunu da geçelim…

Ağustos ayında 3 milyon 670 bin kişiye ulaşan işsizlikte  %11,1 oranına ulaşıldığı açıklandı…

İşte tam da bu arada, UNESCO, (İngilizce açılımı United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization, dilimize Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu) olarak çevrilmektedir, belediyelerimize bir öneride bulunuyor.

Aslında UNESCO’nun Çalışma alanı şöyle biliniyor…

“UNESCO, eğitim, bilim ve kültür alanında uluslar arası işbirliği sağlayarak dünya barışına katkıda bulunmak. İnsanlar arasında dil, din, ırk ve cinsiyet farkı gözetmeden insan hak ve özgürlüklerine saygıyı temel ilke olarak benimseyen UNESCO, üye devletlerinde bulunan komisyonları aracılığıyla çeşitli çalışmalar yapar. Bu görevleri bilim, kültür ve eğitim alanlarında olup, en önemlilerinden bir tanesi üye ülkelerde bulunan tarihi eserleri, yapıları dünya mirası kabul ederek koruma altına almasıdır.”

Görüldüğü gibi, görev içerisinde “İş bulma kurumu” gibi bir alan yok…

Sizce UNESCO, neden Suriye uyruklular için “İş Bulma Kurumu” oldular dersiniz?

Bizde bir deyim vardır, “El kasesinden ağalık yapmak” denir…

BM çatısı altında 1946 yılında kurulan UNESCO, Türkiye’nin işsiz vatandaşları dururken, neden Suriyeliler için iş olanağı isterler ki?…

Aslında benim kafama takılan soru bu…

Hadi bakalım, düşünüp cevap verin…

Ha…

Derseniz ki senin düşüncen bu konuda ne?

Daha düşünüyorum, bir sonuca ulaşamadım…

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA