Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

SON DAKİKA


googleplay
Kayseri Hakimiyet Gazetesi / www.kayserihakimiyet2000.com
FARUK ERGAN

İYİ YADA KÖTÜ OLMAK….!

Bu haber 05 Ekim 2018 - 11:27 'de eklendi ve 66 kez görüntülendi.
İYİ YADA KÖTÜ OLMAK….!

Bazılarına yakıştırmayız kötü olmayı, o hep iyi olacak, hep sevecen, hep sempatik, hep güler yüzlü, hep hamarat ve yardım sever olmalı. İnsanım diyen herkeste olması gereken asgari özellikler bunlar ama karşındaki insandan beklediğin bu vasıflar sende neden yok? Yaradan’ın, iyi insan diye tabir ettiğimiz insana verdiği meziyetler, sende niye gelişmedi veya beynini geliştirmen yerine mideni gereksiz şeylerle neden doldurdun? Yaşadığın süre içinde hiçbir şey umurun değil, sadece çıkarını düşünüyorsun, herkes her şeyi bana versin diyorsun, topladıklarını da başkaları ile paylaşmıyorsun. Karnını öyle şişirmişsin ki, ot, çöp, kamu hakkı, kul hakkı nedir bilmiyorsun, bulduğun her şeyi doymayan karnına dolduruyorsun, akşam yatarken yarın hangi şahıs veya firmayı çarparım diye hesap yapıyorsun ve hileli hedefine yoğunlaşıyorsun.

“Toprak doyursun gözünü” diye çok güzel bir tabir var, tam sana göre, sanki Efendi Ağa çarşısındaki terzi senin için ölçü almış, kip diye üzerine oturmuş sakın çıkartma.

İyi kardeşim, senin kötü olmaya hakkın yok biliyorsun değil mi? Senin enerjin düşemez, sen moralsiz, yıkılmış ve berbat bir ruh halinde olamazsın. Devletine karşı görevlerini ihmal edemezsin. Sen rahatlamak için iki damla gözyaşı dökersen, karşındaki veya aile içindeki

biri bağırır sana, nazlanamazsın. Oysa sen, seni rahatlatacak bir sese hasret ararsın onu, sana iyi geldiğini bildiğin için, hatta inandığın için ama karşındaki egolu ve kibirli şahsın sana ayıracak zamanı yoktur, hayal kırıklığı ile kapatırsın telefonu.

Ah! Sen, güleç yüzlü saf kadın, sen sevildim, seviliyorum zannedersin, sen farkına varınca adamların senin onları sevme biçimini ve hatta sendeki kendilerini sevdiğini anlarsın, anlarsın da, yüreğinin acısı ot tıkar boğazına, geri adım atacak cümleleri kuramazsın yüreğinde sana yer açmamış adamlara. Senin kötü olmak, dibe vurmak, boğulmak ve ağlamak gibi bir lüksün yok anlasana. Sen sadece sevdiğin kadar ve sevdiğin kelimelerle varsın onların hayatlarında. Onlar sadece bu sebeplerden ötürü vardır yanında, kelimelerin yoksa ve eğer sunmuyorsan sevda sözlerini belirli aralıklarla ki, bazen senin de içinden gelmez elbet, uçup gitti işte inanmak istediğin ne varsa. Senin verdiğin kadar, onların istediklerini verdiğin kadar severler. “İyi”, genel olarak insana, çevresine, topluma ve insanlığa yaralı olan şeydir. “Kötü ise”, iradeli olarak yapılan, ahlaki kurallara, iyiye aykırı olan, mutluluğa, ideallere ve amaçlara ulaşmayı engelleyen davranışın özelliğidir.

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA