Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

googleplay
Kayseri Hakimiyet Gazetesi / www.kayserihakimiyet2000.com

JANDARMA KONAĞI YIL SONUNDA HİZMETE HAZIR 

Bu haber 22 Ekim 2018 - 12:54 'de eklendi ve 29 kez görüntülendi.
JANDARMA KONAĞI YIL SONUNDA HİZMETE HAZIR 

Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Şehit Nazımbey Mahallesinde yer alan ve halk arasında Jandarma Konağı olarak bilinen tarihi yapının bu yıl sonunda kültür turizmin hizmetine sunulacağını söyledi. 
Şehit Nazımbey Mahallesinde yer alan ve Kayseri kültür yapıları içinde nadir sivil eserlerden biri olan ve Turan Mektebi (Jandarma Konağını) gezerek restorasyon çalışmaları hakkında yetkililerden bilgiler alan Başkan Memduh Büyükkılıç, “Kayseri Mektebinde Oldum Jandarma” türküsüne bahse konu olan mektep Cumhuriyet döneminde Turan Mektebi olarak hizmet vermiştir. 1960’lı yıllarda özel mülkiyete geçen yapı daha sonra bakımsızlıktan virane hale gelmiş olup belediyemizin girişimleri ile yine gelecek uşaklara hizmet vermesi sağlanacaktır. Mimari yapı ve kullanılan malzeme ile tipik bir Kayseri Evi olan Jandarma Konağı, kültür ve turizm odaklı hizmet verecektir. 1896 yılında 100 metrekare zemin üzerine inşa edilen ve zemin artı 2 kat taş yapı olarak yenilenen konakta şu anda aslına uygun olarak onarılma çalışması büyük bir hızla devam etmektedir” dedi. 
Kayserinin merkezinde yer alan ve birçok tarihi mekâna ev sahipliği yapan mahallenin hak ettiği yeri alacağını ifade eden Başkan Memduh Büyükkılıç, Turan Mektebi (Jandarma Mektebi) binasının Kayseri kültür yolu projesi kapsamında önemli olduğunu ve bu yol güzergâhında yer aldığını, Kayseri Lisesi, Kiçikapı Kayseri Evleri kapsamında bulunduğunu sözlerine ekledi. 
(Kurum Haber) 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER