AGÜSPOR, İSTANBUL ÜNİVERSİTESİNİ KOLAY GEÇTİ

AGÜSPOR, İSTANBUL ÜNİVERSİTESİNİ KOLAY GEÇTİ

738602.TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NDAN.18.22.01.2018

738602.TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NDAN.18.22.01.2018

BAŞARILI SPORCULAR ÖDÜLLENDİRİLDİ

BAŞARILI SPORCULAR ÖDÜLLENDİRİLDİ

İSMAİL TAMER: DÜNYADA SÖZÜ DİNLENEN BİR TÜRKİYE VAR

İSMAİL TAMER: DÜNYADA SÖZÜ DİNLENEN BİR TÜRKİYE VAR

KEPSAŞ’TAN YARIYIL TATİLİNDE ANLAMLI PROJE

KEPSAŞ’TAN YARIYIL TATİLİNDE ANLAMLI PROJE

KÂİNAT OKUMALARI–15
  • BEYHANASMA
    • BEYHAN ASMA
    • BEYHANASMA@kayserihakimiyet2000.com
    • 28 Kasım 2016 - 12:56:52

Dağlar, güç ve kuvvetin, heybet ve ihtişamın, yücelik ve azametin, sarplığın, aşılmazlığın, sertliğin timsalidir. Dağları seviyor musunuz diye sorulsa inanıyorum ki çoğumuz; kocaman bir Evet!, diye cevap verecektir.
Bilmiyorum belki doğduğum şehirde Erciyes dağından olsa gerek, daha çocukluğumda masallarda Erciyes dağını,Kaf Dağı’nı, efsanelerde Ağrı Dağı’nı, destanlarda Köroğlu ile birlikte Bolu dağlarını, Çamlıbelleri öğrenmiş ve bunlarla hayallerimle süslemiştim.
Küçük bir çocuk iken aklımı, gönlümü dolduran, ruh dünyama giren, rüyalarımda dolaşan dağları bugün dahi unutabildim mi? Birçok ülkeleri, bölgeleri, hatta tarihî olayları bunlar sayesinde hâfızamda yaşatmıyor muyum?Çeşitli sebeplerle gezip gördüğüm, oturup kaldığım şehirlerimden bugün en çok hatırladığım da o bölgelerin dağlarıdır.
Kayseri deyince Erciyes’i, hatırlamamak mümkün mü? Şeyh Şâmil’i destanlaştıran onu «Kafkas Kartalı» yapan ondaki îman ve yiğitliğin yanı sıra bu dağlar değil mi? Türkistan kahramanı Osman Batur’u Altay ve Tanrı dağlarıyla tanımadık mı? Ferhat’ın sevda imtihanı dağlarda geçmedi mi? Vatan savunmasıyla alâkalı bir konferansta dağların bugün bile ne kadar önemli olduğunu dinlemiş, hayret etmiştim. Orta Asya bozkırlarından Anadolu’ya gelen atalarımız, dağlar ülkesi diyebileceğimiz bu toprakları sevmiş ve vatan edinmişler.
Masallarda, destanlarda, şiirlerde çok sık rastlanan dağlar; şairlerimize, ediplerimize, ressamlarımıza ilham kaynağı olmuş, âşıklarımızın, ozanlarımızın dilinden türkü olarak dökülmüş. Maddî ve mânevî, kültürel ve dînî, tarihî ve coğrafî açılardan bizim insanımızın hayatında büyük yeri olan dağlar.
“Başım dağ, saçlarım kardır
Deli rüzgârlarım vardır
Ovalar bana çok dardır
Benim meskenim dağlardır dağlar.”
(Sabahattin Ali)

  • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz