EKİCİ’DEN, BAŞHEKİM ÇELİK’E HAYIRLI OLSUN ZİYARETİ

EKİCİ’DEN, BAŞHEKİM ÇELİK’E HAYIRLI OLSUN ZİYARETİ

HACILAR’DA NEVRUZ COŞKUSU

HACILAR’DA NEVRUZ COŞKUSU

KAYSERİ ULUSLARARASI TURİZM FUARI’NDA TANITILIYOR

KAYSERİ ULUSLARARASI TURİZM FUARI’NDA TANITILIYOR

BÜNYAN’DAN AFRİNE KAN BAGIŞI İÇİN HALK SEFERBER OLDU

BÜNYAN’DAN AFRİNE KAN BAGIŞI İÇİN HALK SEFERBER OLDU

BİLGE ÇALICI’NIN KALEMİNDEN URUP   EKMEK

BİLGE ÇALICI’NIN KALEMİNDEN URUP EKMEK

KÂİNAT OKUMALARI–16

Başta eski Anadolu uygarlıkları olmak üzere bütün Ortadoğu söylencelerinde ve Eski Yunan’da bir mitoloji ve masal motifidir Kafkasya dağları. Sümerlerin Gılgameş ve Tufan efsaneleri bu dağlardan sözeder, Yunanlılar’ın Herkül’ü var olduğu söylenen altın posta ulaşmak için bu dağlara gelir, Promete günahına karşılık bu dağlara çivilenir.

Bazı eski tefsirciler Kur’an’da Kehf suresinde anlatılan Büyük İskender kıssasında sözü geçen demir dağın Kafkas dağları olduğunu yazar. Kafkasya eski uygarlık merkezleriyle her zaman ilişkisi olan bir coğrafyadır ve birçok yönden Rus edebiyatını ve kültürel değerlerini etkilemiştir.

Tüm eski Rus mitolojilerinde ulaşılması son derece güç bir yerde büyülü bir dağ, o dağın ardında da büyülü bir diyardan söz edilir. Doğu mitolojisi bu dağın adını koymuştur. Kaf Dağı… Gerek Hint Avrupa mitolojisinde ve masallarında, gerek Arap söylencelerinde, gerek Turan sözlü edebiyatında bu dağın ve bu dağın ardında var olduğu düşünülen gizemli ülkenin önemli bir yeri vardır. Rus edebiyat kaynaklarında ulaşılması son derece güç bir yerde büyülü bir dağ, o dağın ardında da büyülü bir diyardan söz edilir.

Doğu mitolojisi bu dağın adını koymuştur. Kaf Dağı… Gerek Hint Avrupa mitolojisinde ve masallarında, gerek Arap söylencelerinde, gerek Turan sözlü edebiyatında bu dağın ve bu dağın ardında var olduğu düşünülen gizemli ülkenin önemli bir yeri vardır. Şair Puşkin, 1829 yılında Osmanlı-Rus savaşı sırasında Kafkasya’da bulunur ve oradan Kars ve Erzurum’a geçer. Gerek Türklere karşı sevgi ve saygısı, gerekse yaralı Türk subaylarına nasıl yardım ettiğini anlatır.

Heybetli Ararat dağının ihtişamından bahseder. Koğuştan taze sabah havasına çıktım. Güneş doğuyordu. Dupduru gökyüzünde iki başlı, karlı bir dağ parlıyordu. Gerinirken: “Ne dağı bu” diye sordum.“Ararat” dediler. Seslerin etkisi ne kadar güçlü! Var gücümle baktım bu efsanevi dağa. Yenilenme ve yaşam ümidiyle onun doruğuna yanaşan Nuh’un gemisini, bir iamın öteki barışın simgeleri olarak uçup gelen kuzgunla güvercini gördüm.(Pushkin, Erzurum’a Yolculuk)
Dağ, birçok din sisteminin merkezinde değil midir?

Çağrıştırdığı imgeler her bireyin bilinçaltına işlemiştir. Ama bütün canlıların damarlarında akan ve her birimizde benzeri heyecanlar yaratan kanın tersine, halkların çoğunun tanıyıp önünde saygıyla eğildiği kralın tersine, dağ bütün uygarlıkların dikkatini aynı ölçüde çekmemiştir.

  • Tarih : 29 Kasım 2016
  • Kategori : Resim Galerisi
  • Gösterim : 393 Kez Okundu.
  • Etiketler
  • Açıklama
  • Başta eski Anadolu uygarlıkları olmak üzere bütün Ortadoğu söylencelerinde ve Eski Yunan’da bir mitoloji ve masal motifidir Kafkasya dağları. Sümerlerin Gılgameş ve Tufan efsaneleri bu dağlardan sözeder, Yunanlılar’ın Herkül’ü var olduğu söylenen altın posta ulaşmak için bu dağlara gelir, Promete günahına karşılık bu dağlara çivilenir. Bazı eski tefsirciler Kur’an’da Kehf suresinde anlatılan Büyük İskender kıssasında […]
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz