Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
wezEo.png
wezEo.png

SON DAKİKA


googleplay
Kayseri Hakimiyet Gazetesi / www.kayserihakimiyet2000.com
wem8j.png
ALİ RIZA NAVRUZ

‘KAR BEYAZDIR ÖLÜM’

Bu haber 17 Ocak 2019 - 11:59 'de eklendi ve 18 kez görüntülendi.
‘KAR BEYAZDIR ÖLÜM’

Herhalde böyle bir tesadüf olamaz… Rahmetli Kerim Tekin’in bu güzel şarkısını dinlerken müzik kutumdan, Halil Soyuer şairimizin vefat olayını öğrenmiştim.

“Kar beyazdır ölüm! ”Bu cümledeki imge öyle sanıyorum ki en çok da ona yakışmıştır. Ölümün kar beyazlığındaki safiyeti, Allah’ın rind kullarına yakıştırdığı bir özellik olsa gerek diye düşünüyorum.

“Zira usanmıştım gökyüzünü seyretmekten! diyerek henüz çok genç yaşta ebediyete intikal eden Cahit Sıtkı Tarancı, Orhan Veli, Muzaffer Tayyip Uslu, Rüştü Onur, Ziya Osman Saba gibi şairlerimizi düşünürsek ve her canlının mutlaka ölümü tadacağı hükmünün amir hüküm olduğu gerçeğini hatırlarsak 83 yaşını şiir gibi ve şiirle koyun koyuna yaşamış bir usta şairimizin vefat olayına aslında üzülsek de- üzülmemeliyiz diyebiliyorum şahsen. O; günümüzün Karacaoğlan’ıydı sanki… Onun gibi sevda doluydu yüreği! Ayrıca Nasrettin Hoca gibi zeki ve nüktedan bir kişilikti.

    Zorunlu bir gidiş; 17 Ocak 2004… Ve bu zorunlu gidişten Türk şiirinin şahini ustamızdan kalan hoş sedanın dışında başka bir şey olmasa gerek. Akşam olmuş, gizli gizli ağlamıştır O, gözyaşlarını yüreğine akıtarak!.. Onun; sevgilisine “gideceğin yere beni de götür/Sorana başımın belası dersin şeklindeki serzenişine yansıyan ruh halini, “bir gün buradayım, bir gün şurada derken, yine onun her zaman gönül birlikteliklerinde olma isteğinin hikmetini, “öyle bir derde giriftar” iken onun bu amansız derdini neden merak edip de sormadığıma ah ne kadar pişmanım bir bilseniz!.. Bu imkânı pek çok kez de bulabilmiştim oysa.

    5 Ocak 1921 yılında Balıkesir’in Havran ilçesinde dünyaya gözlerini açan şairimizin geçmişi Bayburta dayanmaktadır. Küçük yaşlarda şiire ilgi duymaya, lise yıllarında ise yazmaya başladı. İlk şiiri 1938 yılında Alkım Dergisi’nde yayımlanan Soyuer, uzun yıllar Ankara Halkevi bünyesindeki kültür ve sanat şubesini yönetti. Şimdiye kadar 155 şiiri ünlü bestekârlarımızca Türk müziğine kazandırılmıştır. Onun şiirlerinde; içtenlik, doğallık ve akıcılık en önemli özellik olmuştur. Ömrü boyunca kafiyeye bağlılığını gösterebilen ender şairlerimizdendir Halil Soyuer usta Onun şiirlerindeki dil, oldukça sade ve özentiden uzaktır. 83 yıllık ömrünün şiirle olan birlikteliğinde; 18 adet şiir, 3 adet hatırat ve 1  adet araştırma kitabına imza atmıştır. Ölümünden sonra kızı Nursel Hanım; “Kazdağı Eteklerinden Ankara Doruklarına” isimli anı-biyografi türünde bir kitap hazırlayıp,SAKÜDER Kültür Yayınları tarafından 2007 yılında yayınlamıştır

Son nefesinde Yahya Kemal’in bir şiirinden şu iki dizeyi mırıldandığından eminim dostlar; Aşkın gül açan, bülbül öten vaktinde/Yârânla tarap, yâr ile vuslat dileriz…” ‘Hayat bir bitmeyen maç’ dedi ve sustu!.. 15 yıl önce dünkü gün vefat eden şairimize Allah’tan gani gani rahmet dileriz!..

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA