Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

googleplay
Kayseri Hakimiyet Gazetesi / www.kayserihakimiyet2000.com
FARUK ERGAN

KARAKTER SAHİBİ OLMAK…..!

Bu haber 14 Eylül 2018 - 11:37 'de eklendi ve 84 kez görüntülendi.
KARAKTER SAHİBİ OLMAK…..!

Karakter sahibi olan bir insanın, bazı özellikleri şöyle tarif edilebilir.

Yardımsever olur, merhametli olur, ilkeli ve çalışkan olur, insanlara karşı saygılı ve sorumlu olur. Doğru ve iyi olanı bilmekle, doğru ve iyi olanı yapmak, ancak karakter sahibi olan bir insana nasip olabilir. Eğer bir insanda karakter gelişmemişse o insanın sözüne, merhametine ve sorumluluğuna itibar edilmez.

Çok iyi okullarda, çok iyi şartlarda eğitim almış olabilir ama bir insanın karakteri oturmamışsa, rüşvet alabilir, banka hortumlayabilir, vergi kaçırabilir, makam sahibi olmak için birilerinin omuzlarına basarak yükselebilir. Karakter sahibi olmak, ahlaklı olmak demektir, ahlaklı olmak, zengin ve görgüsüz işadamı olmaktan çok daha evladır, ahlaklı olmak, yüksek makamlarda bir siyasetçi, bir yönetici olmaktan daha iyidir, ahlaklı olmak, konusunda çok uzman olmuş bir bürokrattan daha önemlidir.

Geçmişe baktığımız zaman, karakteri ve ahlakı oturmamış, siyasilerin, bürokratların ve iyi eğitim almış insanların, Ülkemize yaptıkları kötülükler, bu Ülkenin maddi ve manevi kaynaklarını nasıl heba ettikleri sicillerinde kayıtlıdır. Roosevelt demiş ki “Bir insanı ahlaken eğitmeden, sadece zihnen eğitmek topluma bir bela kazandırmaktır.” Zaten Türk toplumunun zeka sorunu yoktur, Türk insanının karakter sorunu vardır. Bunu düzelttiğimiz anda, bu Ülkenin önü açılacaktır.

Bir hekimin ben hastamı nasıl daha iyi şartlarda tedavi ederim yerine, nasıl daha çok parasını alırım düşüncesi yıkılmadıkça, uluslararası arenada ve toplumun önünde güvenilirliği olmayacaktır. İnsan doğuştan bazı yeteneklere sahip olmayabilir, yada bazı işleri yapabilmek için çok uğraşır ve istediği noktaya getiremeyebilir, bu eksiklikler bir insan için kusur sayılmamalı.

Çünkü kabiliyet, yetenek ve beceri doğuştandır, bu özelliği bazı insanlar geliştirebilir bazıları da geliştiremez fakat bu bir eksiklik veya suç olarak görülmemelidir, yüce ALLAH o kişiye o kadar kapasite vermiştir.

Bilerek ya da isteyerek karşıdaki insanın fiziki görünümü ile dalga geçmek, duygu ve düşüncelerini alaya almak ve insana, insan olduğu için değil, zengin veya fakir olduğu için değer vermek yada vermemek olur.

İşte bu tür insanlar, böyle davrandığı müddetçe ayıp ederler ve karaktersizler grubu içinde yerlerini bulurlar, karaktersiz insanlar toplum içinde sevilmez ve dışlanırlar. Karaktersiz olmamak için iyi insan olmak ve iyi işler yapmak lazım.

 

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER