Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

SON DAKİKA


googleplay
Kayseri Hakimiyet Gazetesi / www.kayserihakimiyet2000.com
ALİ ÖZKANLI

KASABANIN FEDAİLERİ -1

Bu haber 14 Ocak 2019 - 10:52 'de eklendi ve 10 kez görüntülendi.
KASABANIN FEDAİLERİ -1

DOĞA BEKÇİLERİ

Sevgili Arkadaşlar!

Kitabımızın başında hikâyemizin kahramanları Osman ve Gülcan’ı, ailesini, yakınlarını, komşularını ve arkadaşlarını tanıyarak başlayalım mı?

Osman, 12 yaşında, tombul, şişe dibi gözlüklü, zeki ve köfte bağımlısı bir çocuktur. Aynı zamanda kitap kurdudur. Okumayı ve araştırmayı çok sever. Kendi başına doğa gezilerine çıkar. Arkadaşlığa önem veren, merhametli, iyiliksever, tatlı dilli ve güler yüzlü bir çocuktur.

Gülcan, 9 yaşındadır. Siyah saçlı, kara kaşlı, kara gözlü, merhametli, tatlı dilli ve güler yüzlü bir çocuktur.

O da Osman gibi kitap okumayı çok seviyor.

Osman ve kardeşi Gülcan, Öztürk ailesinin misk kokulu gülleridir.

Hemen unutmadan söyleyelim. Her ikisi de çalışkan olup sınıflarının en başarılı öğrencileri arasında yer almaktadır.

Gülcan’ın çok sevdiği ve yanından hiç ayırmadığı kedisi Pamuk’u da unutmayalım.

Öztürk ailesi; madencilik, ormancılık ve balıkçılık yapan bir sahil kasabasında yaşamaktadır.

Babası elektrikli eşya tamircisidir. Fakat sürekli bir şeyler icat etmeye çalışır. Mehmet Usta, okuyup elektrik mühendisi olmayı çok istese de imkânsızlıklar sebebiyle okuyamamıştır.

Bu yüzden oğlu Osman’ın okuyup elektrik mühendisi olmasını çok ister. Yalnız bizim Osman, babasına ‘Tamam baba!’ dese de, o büyüyünce büyük bir  “Köfte Evi” köfteci zinciri kurmayı hayâl etmektedir.

Osman’ın annesi Fatma Hanım’ın evde sözünün geçtiğini söyleyelim!

Yeri geldiğinde hem eşini hem de oğlunu korkutabilir! Osman’ın savaş gazisi bir dedesi var ki, sürekli kendisini asker olarak görmektedir. Osman, dedesinin yanına gittiğinde ona hemen asker selamı verir ve tekmil getirir.

Osman’ın çok sevdiği Hatice ninesi, belediyede memur olan Hayati amcası, esnaf Kerim dayısı, Şükran teyzesi, Makbule halasıyla geniş bir ailesi vardır. Dayısı Burak, tıp fakültesinde okur. Ara ara kasabaya gelir, bizim  Osman’a hediyeler getirir.

Bu şirin kasabada Osman’ın çok sevip saydığı iki değerli insan daha var. Bunlar Şehitler İlkokulunda görev yapan Necip Öğretmen ile Huzur Camii İmamı Âkif Hoca’dır. Bunlardan aldığı değerli bilgilerle kendini devamlı geliştirmektedir. Osman, zaman zaman onları ziyaret eder, onların ellerini öper ve verdikleri öğütleri can kulağı ile dinler.

Tabi ki Osman’ın çevresi ve sevdikleri bunlarla sınırlı değil. Mahallenin Sütçüsü Necmi Baba, Balıkçı Halit, Bakkal Nuri, Fırıncı Bahri, Terzi Mevlüt, Kasap Şâkir, Manav Ekrem, Yeşilören Sağlık Ocağı Doktoru Sami ve Hemşire Nermin…  Osman’ın okuldan Ali, Hasan ve Kemal, mahalleden Bekir, Cemil ve İhsan en çok sevdiği ve anlaştığı arkadaşlarıdır. (Devam Edecek)

 

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA