googleplay
Kayseri Hakimiyet Gazetesi / www.kayserihakimiyet2000.com
ALİ ÖZKANLI

KASABANIN FEDAİLERİ -12

Bu haber 20 Şubat 2019 - 11:55 'de eklendi ve kez görüntülendi.
KASABANIN FEDAİLERİ -12

ORMANDAKİ HAZİNE

Yol boyunca karşılarına çıkan sık ağaçlar ve geniş yapraklar hızlı gitmelerine engel oluyordu. Biraz daha ilerlediler. Uzaktan uğultulu bir ses geliyordu ve rüzgarı hafif de olsa hissediyorlardı. Bir müddet sonra rüzgar hızını daha da artırmış, kuvvetli esmeye başlamıştı. Gökyüzü bir anda karardı ve üzerlerine yağmur damlaları düşmeye başladı. Şimşekler çakıyor ve gök gürültüsü ormanı inletiyordu. Sağanak halinde yağan yağmurdan korunmak için herkes geniş yapraklı bitkileri adeta birer şemsiye olarak kullandı. Kara bulutlar nihayet yükünü yeryüzüne boşaltıyordu.

Yolda irili ufaklı değişik biçim ve renkteki taşlar bile korkmalarına sebep oluyordu. Bazen karşılarına son anda fark ettikleri çukurlar çıkıyor, yavaş hareket ettiklerinden bu çukurlara düşmekten kurtuluyorlardı. Bazen bir yılan yanlarından usulca akıp gidiyor, bazen bir tavşan, bazen bir tilki önlerinden son hızla kaçıyordu.

Osman ve arkadaşları “İyi ki karşımıza tavşan ve tilki çıkıyor.Ya aslan veya ayı çıksa ne yaparız?” diyerek kendilerini teselli ediyorlardı.

Dede çocukları yine uyardı:

– Aman çocuklar, her an su dolu çukurlar sizi zor durumda bırakabilir, attığınız her adıma dikkat edin. dedi. Çamur birikintileri de tehlikeliydi. Orman düz değil engebeliydi. Ayakları kaydığı anda metrelerce aşağı yuvarlanabilirlerdi. Böyle bir tehlike her zaman için onları bekliyordu. Osman ve arkadaşlarının el, yüz ve bacakları dikenli ot ve çalılardan dolayı çizikler içinde kalmıştı. Bazen ayakları taşların arasında sıkışıp kalıyor, ayaklarını zor bela çıkartıyorlardı.

Her türlü zorluk ve güçlüğe rağmen gizli hazineyi bulmak isteyen bu ekip yılmadan, usanmadan ormandaki heyecan dolu maceralarına devam ediyordu. Nihayet düz bir arazide toplandılar ve ellerindeki haritayı açtılar. Bir an önce yıllardır dillerden dillere dolaşan sırlı hazineye kavuşmak istiyorlardı. Dede:

– Haritaya şöyle bir göz atalım. dedi.

Dede, haritayı incelerken tanıdık birtakım nesneler gözüne çarptı. Bunların bir işaret olabileceğini düşündü. Haritada yer alan sivri bir kaya, yine kayanın yakınında bulunan bir çınar ağacı ve su kuyusu hiç de yabancı gelmiyordu. Bir anda dedenin çocukluğu, gözünün önünde bir film şeridi gibi geçti. Haritada kendinden bir şeyler bulması onu bir hayli heyecanlandırmıştı. Sanki dede buraları tanıyor gibiydi. Sivri bir kaya, çınar ağacı ve su kuyusunun oluşturduğu bir üçgeni işaret ediyordu harita. Acaba buralar dedemizin dedesi ile çocukluğunda geldiği yerler olabilir miydi?

Dede:

– Çocuklar, sanki haritanın gösterdiği yer bana biraz tanıdık geldi ama neyse? Biraz daha ilerleyelim bakalım, anlarız evelallah! dedi. Bunu duyan çocuklar daha da heyecanlandılar. Çocuklar hep bir ağızdan:

– Yaşa dede, sayende bulacağız gizli hazineyi inşallah! dedi.

Dede ve çocuklar, haritadan anladıkları kadarıyla ormanın güneyine doğru ilerlemeye devam ettiler. Ormanın güney kısmı geçtikleri yerlere göre daha düz ve sakindi. Fakat ilerledikçe ormanın bu kısmında bir uğultu gelmeye başladı. Çocukların tedirgin davranışları dedenin gözünden kaçmadı.

Dede:

– Çocuklar, merak etmeyin, haritaya göre ileride karşımıza bir dere çıkacak, o derenin uğultusudur bu ses! dedi.

Dedenin bu açıklaması ile rahatlayan çocuklar heyecanla ilerlemeye devam ettiler. Aynı zamanda da derenin şırıltısı ile birlikte serinliğini de iyiden iyiye hissetmeye başladılar.

Dede bir taraftan haritadaki işaretlerin kendisine neden tanıdık geldiğine anlam vermeye çalışıyor, bir taraftan da çocuklara harita konusunda bilgilendirmelerde bulunuyordu.

Dede:

– Evet çocuklar, fazla bir yolumuz kalmadığını tahmin ediyorum, dereyi sağ selamet geçtikten sonra karşımıza yüksek sivri kayalıklar çıkması gerekiyor, içlerinden bir tanesi epeyce yüksek ve dik bir kaya! Öncelikle bu kayayı bulmamız lazım. dedi. Bu esnada derenin yanına geldiler gelmesine de, etrafta ne dereden geçecek bir köprü vardı, ne de karşıya geçmeye yarayan bir sal. (Devam Edecek)

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER