googleplay
Kayseri Hakimiyet Gazetesi / www.kayserihakimiyet2000.com
ALİ ÖZKANLI

KASABANIN FEDAİLERİ -14

Bu haber 04 Mart 2019 - 12:23 'de eklendi ve kez görüntülendi.
KASABANIN FEDAİLERİ -14

DEĞER BİLMEK

Osman’a dedesi öyle güzel bilgiler veriyordu ki, bu bilgiler Osman’a hayatı boyunca yol gösterecek öğütlerdi.

Osman, Ahmet dedesiyle birlikte evlerinde tahtadan çok güzel maket bir ev yaptı.

Dedesi:

– Osman, bunu sınıfa götür. Arkadaşlarına göster. Arkadaşlarına; bu evin beğenmediğiniz yerlerini bir kağıda yazıp bana verin! de.

Osman, sınıfa götürdü ve dedesinin dediğini aynen yaptı. Arkadaşlarından topladığı kağıtları eve getirdi. Kağıtlarda yazılanları dedesiyle birlikte okudu. Arkadaşlarının birçoğu, maket evde birçok hata bulup yazmıştı. Osman bunları okuyunca çok üzüldü ve dedesine:

– Dedeciğim. Evimiz çok mu kötü olmuş? Arkadaşlarım maket evin her yerinde bir hata bulmuş. Dedesi:

– Haftaya tekrar götür. Onlara siz olsaydınız bu evi daha güzel nasıl yapardınız? Hatalı yerlerini düzetmek için neler yapılmalı diye yazmalarını iste! demiş.

Osman, sonraki hafta maket evi sınıfa tekrar götürdü. Ve dedesinin dediği gibi arkadaşlarından maket evin hatalarının düzeltilmesi için neler yapılması gerektiğini istedi. Bu kez arkadaşları bir kelime bile yazamadı. Osman, dedesine:

– Dedeciğim, arkadaşlarım neden bir şey yazamadılar? Dedesi gülerek şöyle cevap verdi:

– Osmancık, insanlara fırsat verildiğinde ne kadar acımasız eleştiri yapabileceklerini gördün. Hayatında hiç ev yapmamış arkadaşların,  yaptığımız evde birçok hata buldular. İkinci kez götürdüğünde ise onlardan hataları değil, yapılması gerekenleri sorduğunda, yani olumsuz değil olumlu görüş istediğinde hiçbir şey yazamadılar. Olumlu olmak bilgi ve ustalık ister. İnsan bilmediği, beceremediği işin doğrusunu söylemeye ve yapmaya cesaret edemez.

 

* Emek verilerek yapılan işin karşılığını, bilmeyen insanlardan alamazsın. İşten anlamayan ve bilgi sahibi olmayanlara sakın emeğini sunma. Ve bilmeyenlerle asla tartışma!

10 Yaşında Öğretmenliğe Başladım

Necip Öğretmen,  Osman’la bir araya geldikleri zaman kendi yaşadığı  olayları da ibret olması, ders çıkarılması amacıyla Köftehor’a anlatırdı. Necip Öğretmen sözüne çok ilginç ve merak uyandıracak bir cümle ile başladı.

– Sevgili Osman biliyor musun? 10 yaşında öğretmenliğe başladım sayılır. deyince, Köftehor, gözlerini fal taşı gibi açarak:

– Neeee ! 10 yaşında mııı? Bu nasıl olabilir öğretmenim!

– Evet! İşin aslını sana şöyle anlatayım. Daha senin yaşlarında ilkokul yıllarımda, yaşları benden küçük komşu çocuklarını evimizde toplar, onlara öğretmenlik yapardım. Yanılmıyorsam ilkokul dördüncü sınıfa gidiyorum. Meslek aşkım daha çocuk yaşımda filiz vermeye başlamıştı demek ki. Çocuklara hem öğretiyor hem de kendim öğreniyordum. Çocuk yaşıma rağmen çevremdeki insanlara yardımcı olmaya çalışmak beni mutlu ediyor ve huzur veriyordu.

BİLMECE BİLDİRMECE

* Yere düşer yürür

Biraz sonra ölür. (Dolu)

* Dam üstünde takur tukur.

Sandım kızlar kilim dokur. (Dolu)

(Devam Edecek)

 

 

 

 

 

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER