Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
wezEo.png
wezEo.png

SON DAKİKA


googleplay
Kayseri Hakimiyet Gazetesi / www.kayserihakimiyet2000.com
wem8j.png
ALİ ÖZKANLI

KASABANIN FEDAİLERİ -18

Bu haber 13 Mart 2019 - 11:00 'de eklendi ve 12 kez görüntülendi.
KASABANIN FEDAİLERİ -18

Osman ve arkadaşları aralarında sözleşerek hep birlikte Necip öğretmene gitmeye karar verdiler. Necip öğretmene gidelim mi? deyince tüm çocukların yüzleri ve gözleri gülüyordu. Çünkü Necip öğretmen, çocukları çok seviyor hem de onlara meyve suyu ve hanımının yaptığı kurabiyeleri ikram ediyordu. Bunu nasıl unuturlardı.

Sözleştikleri gibi Necip öğretmenin evinde toplandılar. Öğrenmenin en güzel yolunun soru sormak olduğunu öğrenmişlerdi. Ve hiç vakit kaybetmeden sorularını sormaya başladılar.

– Öğretmenim, Annem ben çiçeklerimle konuşunca daha çabuk büyüyorlar! diyor. Çiçekler, bizi nasıl anlasınlar ki?

– Sevgili çocuklar! Çiçekler, bizim konuşmamızla daha canlı oluyor. Çiçekler gibi suyun da kendisine karşı söylenen kötü ve çirkin sözler karşısında görüntüsü bozulur bulanıklaşır; onlara güzel sözler söylenince de görüntüleri daha düzgün ve güzel olduklarını bir yerde okumuştum.

– Öğretmenim. Çiçeklerle konuşmanın, onları sevmenin, okşamanın, onlara müzik dinletmenin, büyümelerine  bir faydası oluyor mu?

Necip öğretmen:

– Çocuklar, insanlar nefes alıp verdiklerinde, havanın içindeki oksijenin büyük bir kısmını kullanırlar ama havada belli oranda bulunan karbondioksiti hemen hemen hiç kullanmadan tekrar dışarı verirler. Metabolizmanın çalışmasından dolayı ortaya çıkan karbondioksit de buna eklenince verdiğimiz nefes içindeki karbondioksit oranı iyice artar. Bitkiler ise tam tersine, fotosentez yapabilmeleri için havadaki karbondioksiti kullanırlar.

Olaya bu açıdan baktığımız zaman bitkilerle konuşmanın onların gelişmelerine fayda sağladığı doğrudur. Özellikle bitkilerle çok yakından yaprakları üzerine karbondioksit olarak zengin hava verilmiş olur. Bu da gündüzleri, güneş ışığı ile beraber onların gelişmelerine katkı sağlar. Sağladığı katkının miktarı ise, çiçeklerin karşısında ne kadar süre ile konuşulduğuna bağlıdır. Konuşmanın etkili olabilmesi için günde en az 3-4 saat sürmesi gerektiği de hesaplanmış. Bir bitkiye veya ağaca saatlerce çok yakından, sabit durumda bakarak devamlı konuşmak çevredeki insanlar tarafından normal görülmeyebilir ama bitkilere sağlayacağı yarar kesindir.

Aynı şeyin su üzerinde yapıldığını da biliyoruz. Japon bilim adamı  Masaru Emoto: İçinde su olan şişenin üstüne yazılmış veya sözel söylenmiş olan sözcükler, düşünceler, suya çalınmış olan müzik veya oynatılmış film ile suyun yapısal özelliği değiştiğini gözlemler.

(Devam Edecek)

 

 

 

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA