Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
wezEo.png
wezEo.png

SON DAKİKA


googleplay
Kayseri Hakimiyet Gazetesi / www.kayserihakimiyet2000.com
wem8j.png
ALİ ÖZKANLI

KASABANIN FEDAİLERİ -23     

Bu haber 01 Nisan 2019 - 11:35 'de eklendi ve 16 kez görüntülendi.
KASABANIN FEDAİLERİ -23     

GÜL KARDEŞLER MANEVİ

İKLİM RÜZGÂRLARININ ETKİSİNDE

Yeşilin her tonunu görmenin mümkün olduğu, ormanları, masmavi denizi, serin yaylaları, gökyüzünde özgürce dolaşıp, cıvıl cıvıl ötüşen kuşları, gürül gürül akan ırmaklarıyla, rengarenk mis kokulu çiçeklerin hayat bulduğu, çalışkan, tertemiz cana yakın bireyleriyle, maddi rant peşinde koşanların betonlaştıramadığı, meyve yüklü geniş arazileri ile cennetten bir köşe deyiminin en çok yakıştığı belde Yeşilören Kasabası…

Şu sıralar güneşin tüm hararetiyle kavurduğu bu şirin belde, manevi iklim rüzgârlarıyla serinlemekte.

Evet, sevgili çocuklar yaz ikliminin hararetiyle kavrulan bu beldeyi manevî iklimin rüzgârları serinletmekte şu sıralar.

Oda nedir? Manevi iklim rüzgarı da ne oluyormuş? Rüzgâr çeşitleri arasında bunu hiç duymadık ki;

Sürekli rüzgarlar,

Mevsimlik rüzgârlar,

Yerel rüzgarlar,

Tropikal rüzgârlar var ama…

Evet evet bunun dışında, manevi iklim rüzgarları diye bir çeşit hiç duymadık dediğinizi işitir gibi oluyorum.

Gelin öyleyse bu manevi iklimin rüzgarlarını derinden hisseden Osman’ın ailesine konuk olalım ve bu iklimi bu sıcak yuvada doyasıya yaşayalım inşâAllah ne dersiniz?

Hac mevsimine girilmiş, Kurban Bayramı ile nihayetlenecek, ruhları serinleten gönüllere huzur ve şifa veren, gözlerin ışıl ışıl parladığı manevi bir hava yaşanmaktadır bu sıralar kasabada. Özellikle bir aile var ki bu iklimin tesirlerini doyasıya yaşamaktadır.

Tahmin ettiğiniz gibi çocuklar Osman’ın sıcak yuvası bu günlerde çok duygu yüklü…

Neden mi? Söyleyelim.

Yazıldıktan sonra yıllarca Hac kurallarına katılıp, bir türlü kur’ada çıkmayan anne babasına, ilerleyen yaşlarına rağmen o mübarek beldelerin özlemi ile ciğerleri kavrulan biricik dedesi ve ninesine sevinçli haber gelmiş kur’a sonucu bu yıl Hacc’a gidecekler listesine alındıkları müjdesiyle tüm aile sevinç göz yaşlarına boğulmuştur.

Asker gazisi dedesi, mütemadiyen elinde Kur’an’ı ile arkadaşlıktan büyük zevk alan nur yüzlü ninesi ile birlikte genç yaşlarına rağmen Rabbimizin kutsal evi Kabe’ye davet ettikleri listesine giren anne ve babası, bu nimete karşı her daim şükür secdelerine gitmektedirler. Osman ve sevgili kız kardeşi Gülcan’ın da bu manevi havanın tesiriyle içini sevinç kaplamaktadır. Ama ilk defa anne, baba, dede ve ninesinden ayrı kalacakları bir kurban Bayramı geçirecekleri için de biraz hüzünlüdürler.

Evin büyükleri yolculuğa çıktıklarında dayısı ve teyzesi onların yanında kalıp anne ve babalarının yokluğunu hissettirmemeye çalışacaklardır bu gül yürekli yavrulara.

Hazırlıklar başlamış Hac kıyafetleri diktirilmiş, orada yapacakları vazifeleri konusunda din adamları tarafından bilgilendirilmek üzere seminerlere katılmışlardır. Heyecan iyiden iyiye tüm aileyi kaplamış durumdadır.

Osman bu durumdan çok etkilenmiş en çok sevdiği köfte bile ona tat vermez olmuş. Onun da anne babasıyla gitme arzusu içinde oluşmuştur.

O gün Cuma günüdür. Osman babasıyla Cuma namazına gitmiş, çok sevdiği Akif Hocasının arkasında namaz kılmıştır.

Akif Hoca, namazdan önce cemaate yapmış olduğu sohbette, Hac ve Kurban ibadetinden bahsetmiş ve manevi iklim rüzgarlarının tesiri altındayız demiştir. Bu cümle Osman’ın aklına takılmış eve gelene kadar manevi iklim rüzgarı da ne demektir?  Diyerek bir türlü bu soruyu kafasından atamamıştır.

Eve gelince de babasından cevap almak ümidiyle bunu hemen dile getirmiş :

– Babacığım, bugün Akif Hoca manevi iklim rüzgarlarının tesiri altındayız, dedi. Bizim okulda öğrendiğimiz rüzgar çeşitleri arasında bu çeşidi hiç işitmedim, bana açıklayabilir misin?  Manevi iklim rüzgarı da nedir? Ne işe yarar.

Babası tebessüm eder ve oğlunun dikkatinden ve takıldığı, anlayamadığı konuda sorup öğrenme isteğinden dolayı son derece memnun olarak cevaplamaya çalışır.

– Evladım, bu sorunun cevabını rüzgârlardan örnek vererek açıklamak isterim. Ama öncelikle sana bir soru sormak istiyorum.

– Buyur babacığım.

– Gül yürekli Osman’ım rüzgâr ne demektir. Nasıl oluşur bana okulda öğrendiğin kadarıyla anlatabilir misin?

– Tabii babacığım

– Rüzgâr, hareket halindeki havanın bir diğer adıdır. Hava ise dünyanın atmosferini oluşturan gazların karışımıdır.

–  Atmosferimiz hidrojen, oksijen, argon ve az miktarda karbondioksitten oluşmaktadır. Hava yeryüzünde hareket eder. Bu hareket esinti veya fırtına şeklinde karşımıza çıkabilir.

– Esinti ancak bir kağıt uçurtmayı uçurabilirken, fırtına sırasında esen rüzgarlar ağaçları devirecek kadar güçlüdür.

Kenarda sessizce abisi ve babasının sohbetlerini dinleyen küçük Gülcan, uçurtma kelimesini duyunca hemen araya girerek;

– Ağabeyciğim, o zaman geçen gün bir türlü uçurtmamı uçuramayışımın sebebi yeterli esintinin olmayışıydı değil mi?

– Evet, güzel kardeşim. Uçurtma rüzgârın gücünü kullanarak havada kalabilen bir araçtır. O yüzden esinti olmadan uçurtmamızı uçuramayız.

– Esinti olduğu bir gün uçurtma uçuralım mı ağabey? Ben çok seviyorum uçurtma uçurmayı. O göklere yükseldikçe benim içimi sevinç kaplıyor sanki bende göklere doğru yükseliyorum. Kuşlar gibi özgürce dolaşıyor, dünyayı seyrediyor hissine kapılıyorum.

Uç uçurtmam uç

Özgürce salın gökyüzünde

Selam götür bizden

Gül yürekli çocuklara

Tebessüm ettir yüzlerine

Gözlerinden yaş akmasın

Neşelensin hep böylece…   (Devam Edecek)

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA