Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

googleplay
Kayseri Hakimiyet Gazetesi / www.kayserihakimiyet2000.com
RECEP ÇALKANER

KAYSERİ ‘DE SANAT VE SANATKÂRLIK

Bu haber 10 Temmuz 2019 - 11:50 'de eklendi ve 46 kez görüntülendi.
KAYSERİ ‘DE SANAT VE SANATKÂRLIK

Kayseri ‘de sanatkarlık en çok önem verilen ve ilgi duyulan bir konudur.
Kayserili ticaret adamı olduğu kadar da sanatkârdır.
Bu yüzden de Kayseri sanat ve ticaret merkezi konumundadır.
Yalnız, sanata bakış açımız farklıdır. Bizde sanatın en iyisi, en çok para getirenidir.
Kayseri’de sanat denildiği zaman asırlardır ilk akla gelen Bakırcılık, sobacılık, tenekecilik, demircilik, nalbantlık, semercilik ve marangözlüktü.
Değişen hayat şartları çoğu mesleği olumsuz etkiledi örneğin bakırcılığın ve bakırın yerini emaye, çinko, aliminyum ve çelikeşya aldı.Asırların en gözde sanatı bakırcılık ve en sağlıklı mutfak eşyası bakır olmasına rağmen özelliğini kaybetti.
Çeşitli sebeblerin yanı sıra kalay külfeti de sebepler arasındadır.
Değişen ve gelişen dünyamızda, kısa zaman da çok şey değişti.
Bakırcılık yerini nasıl çeliğe devretmiş ise,yapılan ortak mekân apartman hayatı açısından demircilik, soğuk demirciliğe (kapı,pencere demir doğrama, çelik eşyacılığa yöneldi.
Hiç gözde olmayan camcılık ortaya çıktı.Marangözlüğün yerini nerdeyse mobilyacılık aldı.Sedirlerimizin yerini koltuklar zapdetti, oturma gurupları adı altında evlerimiz mobilyaya teslim oldu.
Kısa zamana kadar lüks gibi görünen otomobiller ihtiyaç hâlini alınca tamircilik, parçacılık, motor ve kaportacılık derken torna, tesviye gündemde yerini aldı.Elektirik ve elektronik ince sanat olarak gündemini koruyor.Her şey zaman içinde değişime uğruyor.
Yalnız Kayseri’de değişime uğramayan tek şey sanata ve sanatkara bakış açısı.Baştan beri yukarıda anlatmaya çalıştığım sanatkârlık işte yukarda saydıklarımla sınırlıdır.
Sanat denildiği zaman ilk akla gelen şey sanayi de yapılan icraattır.sanatkârlıksa sanayicilikdir.
Öyle heykel traşlık, ressamlık, artislik, şair ve yazarlık sanatın içinde yer almaz bizde.
Bu sayılan işler Kayseri’nin bir takım görüşüne göre boş işlerdir.
Başka şehirler de bu gibi sanat dallarıyla geçimini sağlayan insanlar vardır.
Hele hele saz ve ses sanatçılığı günümüzün en populer işi en çok da para kazanan , aynı zamanda en eğlenceli mesleğidir ama bizim görüşümüz de o işler ve o işlerle uğraşanların genel adı çalgıcıdır.Bu yüzden Kayserimizden ne bir ses ne de saz sanatçısı çıkmamıştır. Kayseri dışında ne artısimiz nede bestecimiz var.
Peki yok mu Kayserimizde bu işleri yapabilecek yetenekler var hem de çok sayıda.Amma hor görülür, hoş bakılmaz, küçümsenir.
Bu hususta çok örnekler var.Benim kendimden örnek vermem bile mümkün.Yıllardır saz çalarım evimden başka yerde çalmam, çalamam
Hele hele bir düğünde asla ve kat’a.Olaki bir dostun düğününde renk katmak maksadıyla bir parça çalacak olsan bittin abi sen..adın çıkmıştır
-Şu düğünlerde çalgı çalan adam, asırlar değişse adın değişmez.
Nesin, ç a l g ı c ı…
Gerçi bu görüşü yeni nesil gençleri zorluyorlar ama yıkabilirler mi, ne derece başarılı olurlar bilemem.
Buna sebep de bana göre, son zamanlarda bu işlerin iyi para getiriyor olmasıdır.Çünkü caddeler de erkeklerin yanı sıra kızlar
da omuzlarında çeşitli saz âletleri taşıyorlar.
Demekki bir değişim olacağa benziyor. Ama diğer dallarda hâla bir ilerleme yok.Ressamlık, heykel traşlık, şair ve yazarlık bunlar memletimizde boş işler diye adlandırılan, lüzumsuz işlerdir.
peki neden?
-Parâzanmaz da ondan…Eğer bir parâzanacak ossaaaaaa,
Memleket heykel traşdan, Ressamdan, şair ve yazardan geçilirse ni oluyum?

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER