Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

googleplay
Kayseri Hakimiyet Gazetesi / www.kayserihakimiyet2000.com
RECEP ÇALKANER

KAYSERİ HALKI

Bu haber 06 Şubat 2019 - 11:51 'de eklendi ve 49 kez görüntülendi.
KAYSERİ HALKI

Kayseri’de yaşayan halkın yüzde sekseni esnaflıkla geçimini sağlayan demirci, bakırcı, tenekeci, sobacı, badana ve boyacı, torna tesviye, marangoz, halıcı ve pastırma sucuk imalatcılarıdır.

Bu insanların çoğu ilk okul mezunudur. Yüksek okul okumamış olmalarına rağmen hesap ve kitabı çok iyi bilen, kâr ve zararı  anında hesab eden, çalışkan, becerikli, her işin hakından gelebilen, harcamanın kazanmaktan zor olduğu felsefesini savunan insanlar topluluğudur.

İşine, eşine, evine, ve çocuklarına bağlı, ailenin ulviyetine inanmış çoğunluklardır, Kayserililer.

Komşuluk ilişkilerine önem verir, erkekleri özellikle oturma oturur

(Dostluğu perçilemek, dert paylaşmak, sohbet ve muhabbet amaçlı bazanda iş oturmaları düzenlerler.) Kayserililerin kesinlikle kahve kültürü olmamıştır.

Kazancını evine ve akrabalarına  yönelik harcetmeyi planlar. Asla harvurup harman savurmaz, iktisatını dostlarına göre ayarlamaz.

Rızık ve kısmete inanır ve tevekkeldir. Ayrıca siftaha çok önem verir.

“Zenginliğin onda dokuzu ticaret ve cesarettedir” hadisinden yola çıkarak doğma büyüme ticaret erbâbıdır.

 “Ahrette iman, dünyada mekan” sözünün doğruluğuna inandığından öncelikle başını sokacak iki gözde olsa illaki  bir evi vardır. Alım satımın herşeyden karlı olduğunu hesap ettiğinden “kârın iyisi ayağına gelendir” felsefesinden dolayı bir dükkanı mutlaka vardır. Şehrin sarı sıcağı ve sineğinden kaçmak için iyi kötü bir tol bir ötme bağı olmak zorundadır.

Özet olarak her Kayserilinin bir evi, ticaret yapması için bir dükkanı, yazın göçebileceği bir bağı vardır.( Gerçi bizim eski şehir bağlarında, araplar gediğindeki 55 yıllık bağımızı  (Belediyemiz gece gondu önleme gölgesi yapılıyor diyerek, Rahmetli babamın berber Memet emmiden satın aldığı, kendi emeği ile yetiştirdiği, seksen badem ağacı bulunan, hâlen gelip geçenin yediği, herkes tarafından hatta Başkanımız Sayın Mehmet Özhaseki tarafındanda bilinen bağımızı kaybettik ya, Sayın Karatepe döneminde)

Ticaretçi olduğundanmıdır nedir faydasız insanlardan uzak durur. Yiyip içirmesini sevmesine rağmen, yerine göre harcamasını bilir. Dükkan komşuları, bağ komşuları, mahalle ve ev komşularını da sayacak olursak herkesi tanır, hatır sayar vede kendi hatırıda sayılır.

Hiçbir yerde hizmette kusur etmez. Genellikle islamın şartlarına uyar, namaz ve niyazındadır. Hayır ve hasenatta yarışır. Bilir ki yapılan hayırlar dünya ve ukbâda kendisine fayda sağlayacaktır.

Âdet ve geleneğine bağlı, nâmusuna düşkün insanlara faydalı işler yapmalı seven üretimci, çalışmayı ibâdet sayan dürüst insanlardır. Kayseri halkının islama olan yakınlığı Kayseri’deki câmi ve mescitlerin çokluğundanda anlaşılır.

Burada Kayseri halkının ticaret ve sanata verdikleri önem sayesinde bu gün Kayseri’yi Türkiye’nin sayılır sanayi şehri hâline getirdiler. Önceleri ilk okuldan başka okumayan çoğu Kayserililer daha sonra çocuklarını okutarak yine yanlarına aldılar, mesleklerinin püf noktalarını onlara öğretiler.

Bu seferde çocuklar diplomalı sanatkarlar olarak işe el attılar.

Eğitim ve öğretimden aldıkları teknik bilgilere babalarının tecrübelerini de katarak işlerini daha da iyiye götürdüler.

Hem sanayiyi hem de Kayseri ekonomisini değiştirerek Kayseri sanayisini Türkiye’ye hatta dünyaya açtılar. Türkiye’nin ticari nabzını şu anda Kayserililer tutuyor desek yeri vardır.

Bilindiği gibi Türkiye’nin en zengin iş adamları Kayserililerdir.

Böyle giderse çocuklarımız üniversiteli üreticiler, imalat ve sanayiciler oldukca sanırım dünya ticaretini de ellerine almaları kaçınılmaz olur. Sözün özü; işte Kayserililer ve işte Kayserililik..

 

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER