KAYSERİSPOR 10 KİŞİ KALDIĞI MAÇTA BJK İLE PUANLARI PAYLAŞTI:1-1

KAYSERİSPOR 10 KİŞİ KALDIĞI MAÇTA BJK İLE PUANLARI PAYLAŞTI:1-1

BEŞİKTAŞ ŞEHİTLERİ ANDI

BEŞİKTAŞ ŞEHİTLERİ ANDI

KIZ ARKADAŞLARINI DÖVERKEN KEŞFEDİLDİ, DÜNYA 3.’SÜ OLDU

KIZ ARKADAŞLARINI DÖVERKEN KEŞFEDİLDİ, DÜNYA 3.’SÜ OLDU

GENÇ YEŞİLAY ÜYELERİ MADDE BAĞIMLILIĞI İLE MÜCADELE EDECEK

GENÇ YEŞİLAY ÜYELERİ MADDE BAĞIMLILIĞI İLE MÜCADELE EDECEK

ŞEHİT OSMAN BÖRKLÜOĞLU ANILDI

ŞEHİT OSMAN BÖRKLÜOĞLU ANILDI

KAYSERİ-KABUZBAŞI ŞELALESİ
  • BEYHANASMA
    • BEYHAN ASMA
    • BEYHANASMA@kayserihakimiyet2000.com
    • 23 Aralık 2014 - 17:33:39

Dünyanın en yüksek ikinci şelalesinin de bulunduğu Kapuzbaşı şelaleleri, Kayseri ili sınırları içinde, kayalık bir dağın içinden fışkıran yedi şelaleden oluşmaktadır.

Şelaleler, Kapuzbaşı Köyü yakınındaki tepenin doğu ve güney yamaçlarından çıkarak büyük bir gürültü ile Suarısı deresine dökülüp, oradan da Zamantı nehrine karışır. Kayseri’nin Yahyalı ilçesi sınırları içinde, Kapuzbaşı Şelaleleri, Aladağlar Milli Parkı bünyesinde yer alır. Orta Toroslar üzerinde bulunan Demirkazık dağının doğu kısmında 18.000 km kare alanı kapsayan Hacer ormanları içindedir.

Ziyaretçilerini yazın sıcağında buz gibi çağlayan sularının serinliği ile karşılayan şelaleler, görenleri büyüleyecek güzelliktedir. Yörede beş tanesi büyük, iki tanesi küçük olmak üzere yükseklikleri 30 ile 76 m arasında değişen yedi şelale vardır. Tepe adlı blok kayadan çıkan şelalelerin beşi tepenin doğusunda, ikisi güneyinde yer alır.

Kapuzbaşı şelalelerinin en önemli özelliği, kaynağından çıktığı şekilde aşağıya dökülmesidir. Kayalar arasından fışkıran şelaleler çok büyük su debisi ile aşağıya dökülür. İrtifa akışı itibariyle Uganda’da bulunan Victoria çağlayanından (100 m) sonra ikinci sırada gelir.

Niagara’dan daha yüksektir. Kapuzbaşı’ndaki iki büyük şelalenin büyüklüğünü anlamak için dev bir kayadan çıkan koca bir kamyon büyüklüğündeki suyun bütün olarak fışkırdığını düşünmeniz gerekir.

Debinin çok yüksek olması nedeniyle, su zerrecikleri çok geniş bir alana yayılır ve yaz aylarında keyifli bir serinlik duygusu verir. Şelaleler, Aladağ’ın zirvelerinde bulunan kar ve buzul suları ile beslenir. Yaz, kış aylarında devamlı surette akan tertemiz kaynak sularıdır. Görülmeye değer doğal güzelliklere sahiptir.

 

  • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz