AGÜSPOR, HAFTALAR SONRA KAZANIP MORAL BULDU…

AGÜSPOR, HAFTALAR SONRA KAZANIP MORAL BULDU…

AVRUPANIN YOLU BU MAÇTAN GEÇİYOR

AVRUPANIN YOLU BU MAÇTAN GEÇİYOR

TÜRKİYE ARTİSTİK JİMNASTİK GRUBU YARI FİNAL MAÇLARI YAPILDI

TÜRKİYE ARTİSTİK JİMNASTİK GRUBU YARI FİNAL MAÇLARI YAPILDI

1461 TRABZON-KAYSERİ ERCİYESSPOR:8-1

1461 TRABZON-KAYSERİ ERCİYESSPOR:8-1

AK PARTİ’Lİ KARAYEL: ERKEN SEÇİM GÜNDEMİMİZDE YOK

AK PARTİ’Lİ KARAYEL: ERKEN SEÇİM GÜNDEMİMİZDE YOK

KAYSERİ-KABUZBAŞI ŞELALESİ
  • BEYHANASMA
    • BEYHAN ASMA
    • BEYHANASMA@kayserihakimiyet2000.com
    • 23 Aralık 2014 - 17:33:39

Dünyanın en yüksek ikinci şelalesinin de bulunduğu Kapuzbaşı şelaleleri, Kayseri ili sınırları içinde, kayalık bir dağın içinden fışkıran yedi şelaleden oluşmaktadır.

Şelaleler, Kapuzbaşı Köyü yakınındaki tepenin doğu ve güney yamaçlarından çıkarak büyük bir gürültü ile Suarısı deresine dökülüp, oradan da Zamantı nehrine karışır. Kayseri’nin Yahyalı ilçesi sınırları içinde, Kapuzbaşı Şelaleleri, Aladağlar Milli Parkı bünyesinde yer alır. Orta Toroslar üzerinde bulunan Demirkazık dağının doğu kısmında 18.000 km kare alanı kapsayan Hacer ormanları içindedir.

Ziyaretçilerini yazın sıcağında buz gibi çağlayan sularının serinliği ile karşılayan şelaleler, görenleri büyüleyecek güzelliktedir. Yörede beş tanesi büyük, iki tanesi küçük olmak üzere yükseklikleri 30 ile 76 m arasında değişen yedi şelale vardır. Tepe adlı blok kayadan çıkan şelalelerin beşi tepenin doğusunda, ikisi güneyinde yer alır.

Kapuzbaşı şelalelerinin en önemli özelliği, kaynağından çıktığı şekilde aşağıya dökülmesidir. Kayalar arasından fışkıran şelaleler çok büyük su debisi ile aşağıya dökülür. İrtifa akışı itibariyle Uganda’da bulunan Victoria çağlayanından (100 m) sonra ikinci sırada gelir.

Niagara’dan daha yüksektir. Kapuzbaşı’ndaki iki büyük şelalenin büyüklüğünü anlamak için dev bir kayadan çıkan koca bir kamyon büyüklüğündeki suyun bütün olarak fışkırdığını düşünmeniz gerekir.

Debinin çok yüksek olması nedeniyle, su zerrecikleri çok geniş bir alana yayılır ve yaz aylarında keyifli bir serinlik duygusu verir. Şelaleler, Aladağ’ın zirvelerinde bulunan kar ve buzul suları ile beslenir. Yaz, kış aylarında devamlı surette akan tertemiz kaynak sularıdır. Görülmeye değer doğal güzelliklere sahiptir.

 

  • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz