googleplay
Kayseri Hakimiyet Gazetesi / www.kayserihakimiyet2000.com

KAYSERİ ŞEKER’DEN UNUTULMAYA YÜZ TUTAN GELENEKLERİMİZİ  YAŞATMAYA KATKI

Bu haber 14 Şubat 2019 - 11:24 'de eklendi ve kez görüntülendi.
KAYSERİ ŞEKER’DEN UNUTULMAYA YÜZ TUTAN GELENEKLERİMİZİ  YAŞATMAYA KATKI

Kayseri Şeker,yapmış olduğu çiftçi eğitim toplantıları dışında uzun kış gecelerindeçiftçilerle  köy odalarında da buluşarak, pancar tarımının geliştirilmesine katkı sağlıyor, hem dertleşiyor hem de unutulmaya yüz tutan Köy odası geleneği yaşatılmaya çalışılıyor.

Kayseri Şeker tarafından Çiftçi-Yönetici kaynaşmasına vesile olan Köylerdeki çiftçi evlerinde akşamları düzenlenen çiftçi  oturmalarına çiftçilerin yanı sıra  zaman zaman Kaymakamlar, Belediye Başkanları, İl Müdürleri, Bakanlık temsilcilerine varıncaya kadar ilgi gösterilmektedir.

Hatta Sivas–Şarkışla’daki bir köy odası oturumuna Şeker Daire Başkanı  Dr Mehmet Hasdemir’in de katılıp Kayseri Şeker’in bu uygulamasından  Tarım ve Orman Bakanı  Bekir Pakdemirli’yi haberdar ederek Sayın Bakan’ın da telefon aracılığı ile bu köy oturmalarına katkı sağlaması,akşamları köylerde düzenlenen çiftçi buluşmalarına  ilgiyi her geçen gün artırıyor.

Kayseri Pancar Kooperatifi  Yönetim Kurulu Başkanı ve Pancar Üreticileri Derneği Başkanı Hüseyin Akay, Tarihimizde Köy odası diye tabir edilen ve Köylerde büyük odalarda çiftçilerin toplanarak bilgi ve tecrübelerinin paylaşıldığı akşam oturma geleneğinin yaşatılması hakkında  şunları söyledi; Biz çiftçilerimizle birlikte oluşturduğumuz Büyük Kayseri Şeker ailesi olarak, Pancar tarımının gelişimine katkı sağlamak, Çiftçilerimizin karşılaştıkları sorunları, sevinçlerini ve hüzünlerini  birlikte yaşamak, onların tecrübelerinden yararlanarak yaptığımız işlere yön vermekteyiz.

Bizler çiftçilerimizle, hayatın her anında bir ve beraberiz. Çiftçilerimizin hanelerini, sofralarını bizlere açarak kaynaşmamıza vesile olan Köy odası  oturma geleneğinin yaşatılmasına  8 yıldan beri devam etmekteyiz.  Her yıl kış aylarında  üç ay gibi bir zaman içerisinde yaklaşık 50  köyde akşamları  çiftçilerimizle bu geleneği yaşatmaktayız dedi.

Başkan Akay sözlerini şöyle sürdürdü; Kayseri, Yozgat, Sivas, Nevşehir ve Tokat İllerine bağlı 21 Bölgede pancar ekimi yapan köylerdeki Köy odası oturmalarına, Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim ve Denetim Kurulu üyelerimiz, Kayseri Şeker Fabrikası Yönetim Kurulu Üyelerimiz, Kayseri Şeker Fabrikası Genel Müdürü,Genel Müdür yardımcıları, Bölge Müdürleri, Köy Muhtarları ve Pancar ekicisi çiftçiler ilgi göstermektedir.

Köy odası oturmaları unutulmaya yüz tutan geleneğin yaşatılması yanında yöresel lezzetlerin tanıtımına katkı sağlaması bakımından önem arz etmektedir hatta bazı köylerdeki oturmalara çiftçi çocuklarının da yazdıkları şiirleri okuyarak katkı sağlamasının bu geleneğin yaşatılmasına yapmış olduğumuz katkının ne kadar önemli olduğunu ortaya koyuyor.” dedi. (Kurum Haber)

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER