BAŞKAN ÇOLAKBAYRAKDAR, “KOCASİNAN’IN YEŞİL DOKUSUNU HER GEÇEN GÜN ARTIRIYORUZ”

BAŞKAN ÇOLAKBAYRAKDAR, “KOCASİNAN’IN YEŞİL DOKUSUNU HER GEÇEN GÜN ARTIRIYORUZ”

MHP ADAYLARI DSİ, TMO VE SÜHA TURİZMİ ZİYARET ETTİ

MHP ADAYLARI DSİ, TMO VE SÜHA TURİZMİ ZİYARET ETTİ

KAYSERİ’DE 952 BİN 629 KİŞİ SANDIK BAŞINA GİDECEK

KAYSERİ’DE 952 BİN 629 KİŞİ SANDIK BAŞINA GİDECEK

GAVREMOĞLU KONAĞI ONARILACAK

GAVREMOĞLU KONAĞI ONARILACAK

18 İŞADAMININ FETÖ’DEN YARGILANDIĞI DAVA ERTELENDİ

18 İŞADAMININ FETÖ’DEN YARGILANDIĞI DAVA ERTELENDİ

KAYSERİ’NİN “BİR OF ÇEKSEM KARŞI Kİ DAĞLAR YIKILIR” TÜRKÜSÜ
 • BEYHANASMA
  • BEYHAN ASMA
  • BEYHANASMA@kayserihakimiyet2000.com
  • 13 Haziran 2016 - 14:08:51

Bu öykü Kayseri’nin köylerinden alınmış olup belli bir kişinin dilinden yazıya geçirilmiş değildir. Çevrede herkes tarafından bilinen bir öyküdür. Söylentiye göre, çok eskiden köyün birinde Fatma isimli çok güzel bir kız vardır. On beşine yeni bastığında Fatma’yı köylerindeki bir düğünde yabancı köylerden gelen Mehmet isimli bir genç görür. Mehmet Fatma’yı çok beğenir ve köyüne döndüğünde kızın babasına hemen görücü gönderir. Fatma’yı Mehmet’e verirler. Kısa bir zaman sonra düğünleri olur. Mehmet Fatma’yı alıp köyüne götürür.

Fatma’nın gelin gittiği köy ile kendi köyü arası üç gün üç gece sürer. Bu kadar uzak olduğundan dolayı Fatma, anasını babasını ve kardeşlerini tam sekiz yıl göremez. Bu özlem Fatma’nın yüreğinde her gün biraz daha büyüyerek dayanılmaz bir hal alır. Köyün büyük bir tepesinde bulunan evinin bahçesine çıkarak kendi köyüne doğru dönüp için için kendi yaktığı türküyü mırıldanır ve gözleri uzaklarda sıla özlemini gidermeye çalışırmış.

Oysa kocası, Fatma’nın bu özlemine pek aldırış etmez. Kaldı ki eski aşkı da pek kalmadığından kendini fazlaca horlamaya, eziyet etmeye başlar. Sonunda bu özlem ve kocasının horlaması Fatma’yı yataklara düşürür.

Gün geçtikçe hastalığı artan Fatma’nın düzelmesi için, köyden gelip gidenler de anasının babasının çağrılmasını salık verirler. Başka çare kalmadığını anlayan Fatma’nın kocası da anasına babasına haber vermeye gider. Yedi gün yedi gecelik bir yolculuktan sonra bir akşam üstü Fatma’nın anası babası köye gelirler, Fatma’yı yatakta bulurlar. Perişan bir halde Fatma hala türküsünü mırıldanmaktadır. Aynı türküyü anasına babasına da söylemeye başlar. Çevresindeki bütün köy kadınları duygulanıp gözyaşı dökerler.
Fatma hasretini giderir, giderir ama artık çok geç kalınmıştır. Bir daha iyileşemez, sonu ölümle biter. İşte o gün bu gündür bu türkü ayrılığın türküsü olarak söylenip durur.

Bir Of Çeksem Karşı Ki Dağlar Yıkılır
Bugün Posta Günü Canım Sıkılır
Ellerin Mektubu Gelmiş Okunur
Benim Yüreğime Hançer Sokulur

Şu Karşı Ki Dağda Bir Top Kar İdim
Yağmur Yağdı Ilgıt Ilgıt Eridim
Evvel Yarin Sevdiği De Ben İdim
Şimdi Uzaklardan Bakan El Oldum

 • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
 • Kullanıcı Adınız
 • Şifreniz