HACI MEHMET ÇARŞIBAŞI, HAKK’A YÜRÜDÜ

HACI MEHMET ÇARŞIBAŞI, HAKK’A YÜRÜDÜ

ÖNEMLİ OLAN İNSANA YATIRIM

ÖNEMLİ OLAN İNSANA YATIRIM

TALAS’TA ASFALTLAMA ÇALIŞMALARI BAŞLADI

TALAS’TA ASFALTLAMA ÇALIŞMALARI BAŞLADI

GEVHER NESİBE SULTAN TİYATRO SAHNESİNDE

GEVHER NESİBE SULTAN TİYATRO SAHNESİNDE

ÇOCUK HASTANESİNDE 23 NİSAN COŞKUSU

ÇOCUK HASTANESİNDE 23 NİSAN COŞKUSU

KAYSO, BORSA İSTANBUL BAŞKANI KARADAĞ’I MİSAFİR ETTİ
KAYSO, BORSA İSTANBUL BAŞKANI KARADAĞ’I  MİSAFİR ETTİ

Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) ile Borsa İstanbul A.Ş. işbirliğinde, Borsa İstanbul A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Himmet Karadağ’ın katılımı ile “Sermaye Piyasalarındaki Gelişmeler ve 15 Temmuz Darbe Girişimi Sonrası Ekonomik Gelecek ve Borsa İstanbul” konulu toplantı yapıldı. Odamız toplantı salonunda düzenlenen seminere Himmet Karadağ’ın yanı sıra, Abdullah Gül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İhsan Sabuncuoğlu, Kayseri […]

Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) ile Borsa İstanbul A.Ş. işbirliğinde, Borsa İstanbul A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Himmet Karadağ’ın katılımı ile “Sermaye Piyasalarındaki Gelişmeler ve 15 Temmuz Darbe Girişimi Sonrası Ekonomik Gelecek ve Borsa İstanbul” konulu toplantı yapıldı.
Odamız toplantı salonunda düzenlenen seminere Himmet Karadağ’ın yanı sıra, Abdullah Gül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İhsan Sabuncuoğlu, Kayseri Ticaret Odası Başkanı Mahmut Hiçyılmaz, Kayseri Ticaret Borsası Başkanı Şaban Ünlü, MÜSİAD Kayseri Şube Başkanı Nedim Olgunharputlu, il müdürleri ve çok sayıda bankacı ve sanayici katıldı.
Toplantı öncesi Borsa İstanbul Başkanı Himmet Karadağ ile birlikte Meclis Başkanımız Abidin Özkaya, Yönetim Kurulu Başkanımız Mehmet Büyüksimitci ve Başkan Yardımcımız Abdullah Oğuzbaş, Kayseri Valisi Süleyman Kamçı ve Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik’e nezaket ziyaretinde bulundu.
Toplantının açılış konuşmasını yapan KAYSO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitci, 15 Temmuz gibi anlamlı bir günde, çok özel bir konuğu misafir ettiklerini belirterek, kendisinden Kayseri ticareti ve sanayisine faydalı olacak çok önemli bilgiler alacaklarından emin olduklarını söyledi.
Borsa İstanbul’un 15 Temmuz’da baskına uğrayan ana kurumlardan bir tanesi olduğunu hatırlatan Başkan Büyüksimitci, “Biliyorsunuz bugün hain darbe girişiminin ilk yıldönümü. Borsa İstanbul’da darbeci hainler tarafından basılan ana kurumlarımız arasında. O kadar önemli bir kurumumuz. Orayı çökertebilirlerse bu ülkeyi daha kolay çökertebiliriz diye düşündükleri kurumlarımızdan birisi. Ben sözü Borsa Başkanımıza bırakmak istiyorum. 15 Temmuzdan sonra neler yaşandığını ve bizi nelerin beklediğini kendisinden dinleyeceğiz. Katılımlarınız için hepinize teşekkür ediyorum” dedi.
Daha sonra sunumlarını ve konuşmaları yapmak üzere kürsüye gelen Borsa İstanbul A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Himmet Karadağ, Anadolu ticaretinin ve sanayisinin uluslararası finansla entegre edilmesi durumunda, orta gelir tuzağından çıkılarak, yetersiz kurumsallaşmanın yol açtığı sıkıntılarında çözüleceğini, ülkemizin bulunduğu noktanın çok daha ilerisine geçeceğini söyledi.
Şuan Türkiye’nin tüm uluslararası kurumlarda ekonomik anlamda birinci ligde olduğunu ifade eden Karadağ, “Bizim borsa ve finans piyasalarında 2000 yılı sonrası rakamları aktörler gördükten sonra gezi süreci ile beraber ülkemize karşı çok ciddi bir saldırıya başladılar. Bizim siyasi olarak gördüğümüz bazı olayların arkasında çok sağlam ekonomik parametreler
yatıyor. Kapalı olduğumuz halde darbeciler tarafından basılan tek finansal kuruluş Borsa İstanbul’dur” dedi.
2003-2012 arasında Türk ekonomisinin müthiş bir büyüme trendi gösterdiğini aktaran Karadağ, “Bu trend devam etseydi, biz ekonomik göstergelerde İtalya, Fransa ile eşit düzeye gelecektik. 2 trilyon dolar bandında bir milli gelir seviyesini yakalamış olacaktık, kişi başına milli gelirde de 20 bin dolar civarını yakalayacaktık. Bizim tespitimize göre Gezi ile birlikte finansal mücadeleyi başlattılar. Gezi olayları başladığında ben Sermaye Piyasası Kurulunda kurul üyesi idim ve Kanal İstanbul’un finansmanını konuşuyorduk. 5 milyara kadar para Türkiye’ye gelecek ve Kanal İstanbul’da çok ciddi bir ilerleme sağlanmış olacaktı. Birlikte değerlendirildiğinde, 3. Köprü, 3. Havalimanı ve Kanal İstanbul, bölgenin coğrafyasını değiştiriyor. Örneğin Ümit Burnu’nun keşfi tamamen dünya ticaretinin dengelerini değiştirdi, İpek Yolu’nun önemini azalttı. Kanal İstanbul ile eski İpek Yolu’nu tekrar aktive ediyoruz. Artık İstanbul tekrar dünyada ticaretin merkezi oluyor. Londra, Frankfurt, Zürih değil de İstanbul konuşulacak. Bunları rakamlarla gördükleri için Gezi’de operasyon başlattılar” dedi.
Aynı güçlerin Gezi’de başlattıkları finansal saldırıyı bu kez 17-25 Aralık sürecinde tekrar gündeme getirdiklerini kaydeden Himmet Karadağ, “15-25’le birlikte borsada aşağı yönlü hareket, faizlerde de yukarı yönlü hareket başlıyor. 7 Haziran seçimleri öncesine kadar pozitif ilerleme devam ederken, 7 Haziran’dan istikrarlı hükümetin kaybedildiği dönemden Kasım’a kadar endekste aşağı yönlü, faizlerde yukarı yönlü hareket görülüyor. Yani ekonomik istikrar ya da istikrarsızlık doğrudan faiz oranları ve ekonomiye yansıyor. 1 Kasım seçimleri ile beraber hükümet kuruluyor, 15 Temmuz darbesine kadar makas yine daralma yönünde ve pozitif. 15 Temmuz darbesi ile yine sıkıntılı bir süreç başlıyor ve referanduma kadar devam ediyor. Bizim için referandum Gezi’nin rövanşı niteliğindedir” ifadelerini kullandı.
Karadağ, konuşmasında Borsa İstanbul’un çalışmaları hakkında detaylı bilgiler verdi. Soru cevap kısmının ardından toplantı sona erdi.(Kurum Haber)

  • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz