HACILAR’DA10’UNCU BİLİM ATÖLYESİ AÇILDI

HACILAR’DA10’UNCU BİLİM ATÖLYESİ AÇILDI

ÇAĞAN AİLESİNİN EN ACI  GÜNÜ

ÇAĞAN AİLESİNİN EN ACI GÜNÜ

YİĞİT ASLAN’DAN YENİ TÜRKİYE REKORU

YİĞİT ASLAN’DAN YENİ TÜRKİYE REKORU

FURKAN AKÇAM, BALKAN 2.Sİ OLDU

FURKAN AKÇAM, BALKAN 2.Sİ OLDU

KOCASİNAN’DA MİNİK AŞÇILAR YETİŞİYOR

KOCASİNAN’DA MİNİK AŞÇILAR YETİŞİYOR

KAYSO ÜYELERİNE AR-GE VE TASARIM MERKEZLERİNİN AVANTAJLARI ANLATILDI
KAYSO ÜYELERİNE AR-GE VE TASARIM MERKEZLERİNİN AVANTAJLARI ANLATILDI

Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) tarafından, Kayseri’deki Ar-Ge ve tasarım merkezlerinin sayılarının artırılmasına yönelik “Ar-Ge ve Tasarım Merkezleri ve Sağladığı Avantajlar” konulu bilgilendirme semineri düzenlendi. Odamızın Sistem Global Danışmanlık, Bağımsız Denetim ve YMM A.Ş ile ortaklaşa düzenlediği seminere üyelerimiz yoğun ilgi gösterdi. Kayseri Sanayi Odası’nda düzenlenen seminerde, Sistem Global Danışmanlık Denetim Grup Başkanı Adnan Dinler, katılımcılara […]

Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) tarafından, Kayseri’deki Ar-Ge ve tasarım merkezlerinin sayılarının artırılmasına yönelik “Ar-Ge ve Tasarım Merkezleri ve Sağladığı Avantajlar” konulu bilgilendirme semineri düzenlendi. Odamızın Sistem Global Danışmanlık, Bağımsız Denetim ve YMM A.Ş ile ortaklaşa düzenlediği seminere üyelerimiz yoğun ilgi gösterdi.
Kayseri Sanayi Odası’nda düzenlenen seminerde, Sistem Global Danışmanlık Denetim Grup Başkanı Adnan Dinler, katılımcılara konu hakkında detaylı bilgiler verdi. Kayseri Sanayi Odası ile birlikte Kayseri’de ki Ar-Ge ve tasarım merkezlerinin sayılarının artırılması yönünde bir proje başlattıklarını açıklayan Dinler, bu proje kapsamında öncelikle firmaların analizini yaparak, Ar-Ge ve tasarım merkezleri olma aşamasında firmalara yol göstereceklerini söyledi.
5746 sayılı kanun kapsamında kurulan Ar-Ge ve tasarım merkezlerine devletin ciddi teşvikler verdiğini açıklayan Dinler, “Devletin Türkiye genelinde 1000 tane Ar-Ge ve tasarım merkezi kurmak gibi bir hedefi var. Belki ilerleyen zamanlarda firmaların kapasitelerine uygun ortak bir proje oluşturacak. Böylelikle ülke genelinde dağınık olan Ar-Ge ve tasarım merkezlerini tek bir çatı altında toplayarak herkesi bir sistem içerisine dahil edecek ve kim ne yapıyoruz tespit etmiş olacak” dedi.
Bu sisteme dahil olmanın üç tane ana kuralı olduğunu ifade eden Dinler, bunlardan ilkinin ve en önemlisinin firmaların sürdürülebilir projelere sahip olması gerektiğini, Ar-Ge merkezi için 15, tasarım merkezi için 10 personelin olması ve tek bir fiziki alana sahip olunması gerektiğini anlattı.
Dinler, olmayan bir şeyi üretmekle birlikte var olan bir şeyi geliştirmenin de Ar-Ge faaliyetleri kapsamında olduğunu, aslında firmaların üretim aşamasında bu süreçlerden geçtiğini belirterek, firmaların bunu kanun kapsamına alarak teşviklerden yararlanmaları gerektiğini söyledi.
Dinler, Ar-Ge ve tasarım merkezleri arasında hiçbir fark olmadığını, sadece kuruluş aşamasında Ar-Ge merkezi olmak için 15, tasarım merkezi olmak için 10 personel zorunluluğu olduğunu, bu personellerinde en az lisans derecesine sahip olması gerektiğini açıkladı.
Sistem Global Danışmanlık Denetim Grup Başkanı Adnan Dinler’in Ar-Ge ve tasarım merkezlerine verilen devlet teşvik ve desteklerini örnekleri ile açıkladığı toplantı, soru cevap kısmının ardından sona erdi.(Kurum Haber)

  • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz